11 arsyet pse Donald Trump po humb zgjedhjet në SHBA

Spread the love

27.01.2024

Shumë politikanë në Gjermani kanë frikë nga një rikthim i Donald Trump. Autori ynë jep gjithçka të qartë. Trump nuk ka asnjë shans në zgjedhjet presidenciale. Këtu janë 11 arsyet.

Nga Joshua Curry*

Shumë në Gjermani kanë frikë se Donald Trump mund të zgjidhet President i SHBA-së në nëntor 2024 dhe, si kreu i shtetit të SHBA-së, t’ia lërë Evropën fatit të saj. Madje flitet për daljen e SHBA nga NATO-ja. A është realiste rizgjedhja e Trump-it? Joshua Curry është amerikan, jeton në Berlin dhe punon si hulumtues për shtëpinë botuese të Berlinit. Ai është i bindur se Trump-i nuk ka asnjë shans në zgjedhje. Këtu janë 11 arsyet që ai përdor për të shpjeguar mendimin e tij.

1. Twitter ka vdekur. Portali pasardhës X ka shumë pak fuqi dhe ndikim diskursiv në Shtetet e Bashkuara. Zgjedhja e Trump-it si President i SHBA-së kishte të bënte drejtpërdrejt me mesazhet dhe aktivitetet e tij në Twitter. Kjo ka marrë fund. Facebook-u ka shumë vite që ka vdekur.

2. Katër predikuesit e apokalipsit u mundën. Bill O’Reilly i Fox-it, Tucker Carlson i Fox-it, Alex Jones i InfoWars dhe Wayne LaPierre i NRA-s janë shkarkuar të gjithë nga postet e tyre, kanë dhënë dorëheqjen ose janë duke luajtur role minore. Ata ishin zëra të rëndësishëm për Partinë Republikane dhe veçanërisht për Trump-in. Nuk ka zëvendësues të krahasueshëm që mund të promovojnë propagandën e Trump-it.

3. Vështirë se dikush në SHBA e urren Joe Biden-in. Disa amerikanë nuk i pëlqejnë demokratët dhe liberalët në përgjithësi, por njerëzit e kuptojnë se Biden-i është një njeri i denjë. Shumë njerëz, përfshirë demokratët, e urrenin Hilary Clinton. Kjo e ndihmoi Trumpin.

4. Të krishterët ungjillorë tashmë e kanë marrë atë që kërkuan. Për dekada ata ishin një bllok i vetëm votues kundër abortit. Tani vendimi Roe kundër Wade është rrëzuar dhe dy konservatorë janë emëruar gjyqtarë të Gjykatës së Lartë. Shumë ndalime dhe kufizime federale të abortit kanë hyrë në fuqi. Kjo është një fitore e madhe për votuesit fetarë. Shumë njerëz me të vërtetë fetarë nuk e donin fare Trumpin dhe e konsideronin atë një kompromis të domosdoshëm. Zëri i të krishterëve nuk është më i dhënë për Trump-in, veçanërisht sepse Biden-i është në të vërtetë një besimtar.

5. Armët e zjarrit. Ndryshe nga sa besojnë shumë gjermanë, amerikanët e zakonshëm nuk janë të fiksuar pas armëve dhe janë shumë të shqetësuar për të shtënat dhe masakrat në shkolla. Ka një lëvizje të qetë, por të fortë drejt rendit dhe përkufizimit të përdorimit të armëve. Shkatërrimi i NRA (Shoqata Kombëtare e Pushkës në SHBA) do të lejojë reforma në Kongres. Trump-i është në anën e gabuar të këtij zhvillimi.

6. Trump-i ka nevojë për pjesëmarrje të lartë të votuesve për të fituar si dikur. Kjo mbështetje ka kohë që është zhdukur. Votuesit e moderuar republikanë ose të pavarur thjesht nuk do të votojnë këtë herë. Indiferenca e tyre do të shkojë në dobi të Bidenit.

7. Trump do të kalojë pjesën më të madhe të fushatës së tij duke u ankuar për paditë e tij. Do të ketë shumë video në të cilat ai do të thotë: “Elitat janë pas meje, dhe ju jeni të radhës.” Votuesit e lëkundur dhe votuesit e pavendosur nuk do të mund të bëjnë asgjë me këtë. Axhenda e vetme e Trump-it është: “Më kanë bërë padrejtësi, ndaj më ktheni në Shtëpinë e Bardhë.” Kjo thjesht do t’i mërzitë njerëzit.

8. Programi stimulues i Covid-it funksionoi. Njerëzit mbajtën punët dhe shtëpitë e tyre. Biden-i është kritikuar shumë për inflacionin, por aktualisht ai është në rënie. Kostot e energjisë janë të menaxhueshme dhe bursa po lulëzon. Papunësia është në nivelin më të ulët historik. Kushdo që dëshiron një punë mund ta ketë atë. Ushqimi dhe qiraja janë ende të larta, por jo më aq të larta sa Trump-i të justifikojë uljen e taksave për bizneset.

9. Luftëtarët e kolltukut janë tërhequr. Ata njerëz që bënë të mundur sulmin në Kapitol. 1240 persona u arrestuan për kryengritjen e 6 janarit. 378 u dënuan ose u deklaruan fajtorë për krimet e tyre të rënda. 450 prej të arrestuarve u dënuan me burgim, ku disa prej tyre duhet të kalojnë deri në 20 vjet të jetës së tyre në burg. Për shumë radikalë, fantazitë e përmbysjes ishin si një lloj loje virtuale. U folë shumë për të në rrjetet sociale dhe në dhomat e bisedave. Tani kishte pasoja të botës reale. Tani mendimi për një grusht shteti nuk është më pjesë e një loje. Shumë jetë dhe shumë familje kanë ndryshuar përgjithmonë.

10. Sondazhet telefonike tani janë të dobishme vetëm për titujt. Ata nuk janë parashikues të saktë të sjelljes së amerikanëve. Lloji i personit që i përgjigjet celularit dhe më pas bën një anketë 20 deri në 40 minuta është gjithmonë një lloj personi partizan. Pra: Mos u besoni sondazheve që thonë se Trump-i është përpara në favor të votuesve.

11. Vdekja e George Floyd. Ky ishte një moment kyç në historinë amerikane. Një pjesë e gjerë e shoqërisë amerikane ndjeu nevojën për t’i dhënë fund racizmit në Amerikë. Trump-i është mishërimi i mirëfilltë i gjithçkaje kundër liberalëve. Progresistët do të përpiqen ta drejtojnë Bidenin më shumë në të majtë. Tani ka lëvizje shumë aktive rinore që janë kundër gjithçkaje që mishëron Trump-i. [Berliner Zeitung]
___________________________

* Joshua Curry është një ekspert i teknologjisë dhe artist nga Zona e Gjirit të San Franciskos në Kaliforni, SHBA. Ai është një hulumtues i nivelit të lartë në Berliner Verlag dhe ekspozon si artist në Berlin. Ai ka fituar disa çmime për gazetari multimediale në Shtetet e Bashkuara.


Spread the love


Leave a Reply