A po negociojnë tashmë fshehurazi SHBA-të dhe Rusia për Ukrainën?

Spread the love

A po negociojnë tashmë fshehurazi SHBA-të dhe Rusia për Ukrainën?

Uashingtoni dhe Moska kanë bërë skanimin e tyre të parë sekret për përfundimin e luftës në Ukrainë. Mosbesimi është i madh.

Nga Michael Maier [Berliner Zeitung]

Mesa duket prej disa kohësh po zhvillohen bisedime sekrete diplomatike mes ish-zyrtarëve të lartë të sigurisë amerikane dhe anëtarëve të lartë të Kremlinit. Një ish-zyrtar amerikan i cili ishte i përfshirë drejtpërdrejt në bisedime e konfirmoi këtë për Moscow Times.

Në fillim të korrikut, NBC raportoi për herë të parë mbi të ashtuquajturat bisedime „Back-Channel-Gesprächen“ midis SHBA dhe Rusisë. Ish-zyrtarët amerikanë kanë filluar një shkëmbim diskret me Kremlinin për të hedhur bazat e negociatave për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë. Amerikanët thuhet se kanë mbajtur bisedime sekrete me rusë të shquar që besohet se janë afër Kremlinit, sipas NBC. NBC thotë se foli me gjysmë duzine njerëz që dinin për bisedimet.

Por bisedimet nuk ishin vetëm në një nivel joformal: në prill grupi mbajti një takim sekret disa orësh në Nju Jork me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov. NBC për përmbajtjen e takimit: “Në rendin e ditës ishin disa nga çështjet më të ndjeshme të luftës në Ukrainë, si fati i territoreve të kontrolluara nga Rusia që Ukraina mund të mos jetë në gjendje t’i çlirojë kurrë dhe kërkimi i një rrugëdaljeje duke ruajtur fëtyrën. Shpëtimi i daljes diplomatike nga të dyja palët mund të jetë i tolerueshëm.” Me Lavrov-in folën Lavrov Richard Haass, ish-diplomat dhe president në largim i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë, eksperti i Evropës Charles Kupchan dhe eksperti i Rusisë Thomas Graham, të dy ish zyrtar të lartë në Shtëpinë e Bardhë dhe të Departamentit të Shtetit dhe anëtarë të Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë. Haass dhe Kupchan botuan një artikull në Foreign Affairs në prill me titull: “Perëndimit i duhet një strategji e re në Ukrainë – Një plan për të kaluar nga fusha e betejës në tryezën e bisedimeve”. Bisedimet u zhvilluan me dijeninë e administratës Biden, por jo në drejtimin e saj. Ish-zyrtarët e përfshirë në takimin e Lavrov-it më pas informuan Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë.

Moscow Times ka marrë tani informacione për natyrën dhe përmbajtjen e bisedimeve midis deputetëve të Uashingtonit dhe Moskës: Një ish-zyrtar amerikan i tha gazetës, e cila drejtohet nga një fondacion me bazë në Hollandë, se takimet midis amerikanëve dhe rusëve u mbajtën ” të paktën dy herë në muaj, shpesh në format online”. Ai tha: “Kam vizituar Moskën të paktën çdo tre muaj” dhe se kjo lloj diplomacie sekrete do të ishte e nevojshme kur të mos kishte më kanale zyrtare komunikimi. Zyrtarisht, qeveria amerikane po përhap versionin se nuk ka “back channel channels”. Zëdhënësi në detyrë i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Adam Hodge, shkroi në Twitter të enjten. “Nëse nuk themi asgjë për Ukrainën pa Ukrainën, atëherë e kemi parasysh seriozisht atë”.

Por bisedimet sekrete janë gjithashtu në interes të Ukrainës, argumenton Trita Parsi, kreu suedez-iranian i Institutit Amerikan Quincy, i cili shkroi një libër për diplomacinë sekrete të suksesshme të Presidentit Barack Obama me Iranin. Bisedime të tilla nuk janë negociata që tashmë po ecin në drejtim të një zgjidhjeje paqësore. Negociatorët nuk kanë mandat dhe nuk mund të vendosin asgjë. Megjithatë, ju mund të zbuloni se ku është armiku mendërisht – dhe kjo është gjithashtu me vlerë të jashtëzakonshme për Ukrainën, “veçanërisht sepse ukrainasit nuk janë aktualisht në gjendje të kryejnë vetë bisedime të tilla”.

Bashkëbiseduesi amerikan për Moscow Times i sheh gjithashtu negociatat sekrete si jo të drejtuara kundër Ukrainës. Ai tha: “Kjo nuk do të thotë se ne po braktisim Ukrainën ose Evropën. Përkundrazi, ne duam të gjejmë mënyra për të garantuar pavarësinë e Ukrainës, ndërsa në të njëjtën kohë ta kthejmë Rusinë në një aktor më kreativ në sigurinë evropiane.” Ai theksoi se herët a vonë, pavarësisht se sa shumë punë bëjnë SHBA tani, Rusia dhe Ukraina duhet të ulen së bashku në tryezën e bisedimeve.

Megjithatë, sipas Moscow Times, amerikanët nuk kanë qenë ende veçanërisht të suksesshëm në hetimin e vullnetit rus. Ish-zyrtari amerikan, i cili u ul përballë zyrtarëve dhe këshilltarëve të lartë të Kremlinit, i tha gazetës: Problemi më i madh është se rusët nuk janë në gjendje të artikulojnë saktësisht atë që duan dhe kanë nevojë: “Ata nuk dinë si të përcaktojnë fitoren apo humbjen. Në fakt, disa nga elitat me të cilat folëm nuk e donin fare luftën dhe madje thanë se ishte një gabim i plotë. Por tani ata janë në luftë – vuajtja e një disfate poshtëruese nuk është një opsion për këta njerëz”. Sipas Moskës Times, ai devijoi ndjeshëm nga linja zyrtare e SHBA. Ata duan ta vënë Rusinë nën presion financiar dhe ta izolojnë atë ndërkombëtarisht, në mënyrë që të privojnë vendin nga aftësia e tij për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Në fakt, situata për Rusinë nuk është aspak rozë: Sipas Bankës Qendrore Ruse, që nga fillimi i pushtimit gjithëpërfshirës të Ukrainës në vitin 2022, një rekord prej 253 miliardë dollarësh është tërhequr nga Rusia – një ikje masive e kapitalit.

Zyrtari: “Një përpjekje për të izoluar Rusinë dhe për ta paralizuar atë deri në pikën e poshtërimit ose kolapsit do t’i bënte negociatat pothuajse të pamundura – ne tashmë po e shohim këtë në ngurrimin e zyrtarëve të Moskës.” Në vend të kësaj, amerikanët theksuan “se SHBA ka nevojë për Rusinë dhe do të vazhdojë të kenë nevojë për një që është mjaftueshëm e fortë për të krijuar stabilitet në periferi të saj”. SHBA-të donin “një Rusi me autonomi strategjike në mënyrë që SHBA të mund të avanconte aftësitë e saj diplomatike në Azinë Qendrore”. SHBA-të do të duhet “të pranojnë se një fitore totale në Evropë mund të dëmtojë interesat tona në pjesë të tjera të botës”. Një Rusi e fortë “nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe”.

Gjatë bisedimeve, megjithatë, ishte bërë e qartë se shanset e Ukrainës për të rifituar territoret e saj të pushtuara ishin jashtëzakonisht të pakta. Kjo vlen mbi të gjitha për Krimenë. “Nëse Rusia do të mendonte se mund të humbiste Krimenë,” tha ish-zyrtari, “ajo pothuajse me siguri do të përdorte armët taktike bërthamore.”

Uashingtoni thuhet se ka ofruar të ndihmojë në mbajtjen e referendumeve të drejta në territoret e kontrolluara nga Rusia në Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhia, ku banorët do të votojnë nëse duan të jenë pjesë e Ukrainës apo Rusisë.

Megjithatë, Rusia e hodhi poshtë atë ofertë, duke thënë se ajo aneksoi territoret në shtator 2022 pas referendumeve, por këto nuk njihen ndërkombëtarisht.

Sidoqoftë, ish-zyrtari shprehu ndjenjën se bisedimet e vazhdueshme sekrete janë në bllokim. Kjo reflektohet edhe në mungesën e “hapave të vegjël” që në fakt janë gjëra të zakonshme gjatë bisedimeve të tilla sekrete në konfliktet ndërkombëtare si shenjë e vullnetit të mirë në çështjet humanitare: Amerikanët nuk ia dolën mbanë në Evan Gershkovich, pohoi një reporter i arrestuar me akuzën e spiunazhit të Wall Street Journal. Ai ka qenë në robërinë ruse për më shumë se njëqind ditë: “Frontet midis qeverive janë ngurtësuar”, thotë dikush që i njeh përpjekjet për të liruar Gershkoviçin: “Rusët janë të ashpër me Njetin”.

Amerikanët shohin një problem thelbësor me homologët e tyre rusë, sipas burimit të Moscow Times: “Tashmë gjithçka është e lidhur në diplomacinë ruse, gjithçka rrotullohet rreth teatrit të luftës, gjë që e bën të pamundur përfshirjen në forma produktive të diplomacisë. Problemi qëndron më pak me elitën ruse në tërësi dhe më shumë me Presidentin Vladimir Putin në veçanti, shpjegoi ai. “Putini është pengesa më e madhe për çdo përparim,” tha ai. “Qeveria amerikane bëri të paktën një përpjekje për të biseduar me Kremlinin, por vetë Putini refuzoi.”

Për këtë arsye, ai argumentoi: “Uashingtoni duhet të fillojë të kontaktojë me elitën kundër luftës së Rusisë dhe të bëjë përparim së bashku me ta.” tha ai. [Përktheu: ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply