Amerikanët dhe britanikët nisën një aksion: rrëzuan 21 dronë dhe raketa në Detin e Kuq

Spread the love

[10 janar, 2024]

SHBA njoftoi mbrëmë se forcat e saj, së bashku me forcat e Britanisë së Madhe, rrëzuan 21 dronë dhe raketa të lëshuara nga Jemeni nga anëtarët e lëvizjes Houthi në Detin e Kuq, transmeton agjencia AA.

Dronë, raketa…

“Më 9 janar rreth orës 21:15 (koha e Sanaa), Houthi-t e mbështetur nga Irani filluan një sulm kompleks të UAV-ve të njëanshme të sulmit të prodhuar nga Irani, raketave të lundrimit kundër anijeve dhe raketave balistike kundër anijeve nga zonat e kontrolluara nga Houthi. Jemeni në Detin e Kuq jugor drejt rrugëve ujore ndërkombëtare, ku kalonin dhjetëra anije tregtare.

“Tetëmbëdhjetë dronë, dy raketa lundrimi kundër anijeve dhe një raketë balistike kundër anijeve u rrëzuan nga forcat e përbashkëta dhe avionët F/A-18 nga USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), USS Gravely (DDG 107), USS Laboon (DDG 58), USS Mason (DDG 87) dhe Mbretëria e Bashkuar HMS Diamond (D34),” shkroi Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) në rrjetin X.

Koalicioni Ndërkombëtar Detar

Ky ishte sulmi i 26-të nga Houthis-i në korsitë e transportit tregtar në Detin e Kuq që nga 19 nëntori, tha marina amerikane, duke shtuar se nuk kishte raportime për të lënduar apo dëme. SHBA tha se “Houthis do të mbajnë përgjegjësi për pasojat nëse vazhdojnë të kërcënojnë jetët, ekonominë globale ose rrjedhën e lirë të tregtisë në rrugët ujore kritike në rajon”.
Në një deklaratë të përbashkët javën e kaluar, SHBA, Australia, Bahreini, Belgjika, Kanadaja, Danimarka, Gjermania, Italia, Japonia, Holanda, Zelanda e Re dhe Mbretëria e Bashkuar bënë thirrje për një fund të menjëhershëm të “sulmeve të paligjshme” dhe lirimin e ekuipazh
it tëanijes të ndaluar paligjshëm.

Houthi-t po synojnë anijet në jug të Detit të Kuq, duke paralajmëruar se do të sulmojnë çdo anije të destinuar për në Izrael. Ata thonë se sulmet kanë për qëllim të mbështesin palestinezët ndërsa përballen me “agresionin dhe rrethimin” izraelit në Gaza. Deti i Kuq është një nga rrugët detare më të përdorura për transportin e naftës dhe karburantit. Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, njoftoi së fundmi krijimin e një misioni shumëkombësh – Operacioni Prosperity Guardian – për të kundërshtuar sulmet e Houthi-t. Megjithatë, koalicioni i përbashkët detar duhet t’i përgjigjet paraprakisht disa sfidave strategjike.
Të gjitha raketat dhe dronët u hodhën nga Jemeni nga grupi i lëvizjes Houthi i njohur gjithashtu si Ansar Allah, i cili tani kontrollon pjesën më të madhe të vendit, duke përfshirë shtrirjen më të gjatë të vijës bregdetare të Detit të Kuq prej 450 km.
[GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply