Armët britanike antitank mbërrijnë në Ukrainë

Spread the love

Armët britanike antitank mbërrijnë në Ukrainë

Prishtinë, 19 janar – Ukraina falënderoi Londrën dje për një dërgesë të re armësh. Zëvendësministri i Mbrojtjes Anatoli Petrenko tha se rezervat do të “përdoreshin ekskluzivisht për qëllime të mbrojtjes”, për të mbrojtur ushtarët dhe civilët nga “çdo veprim që mund të çojë në përshkallëzim”, transmeton Ukrinform.

Mediat lokale raportuan se ngarkesa e dorëzuar në avionët e transportit ushtarak përmbante sisteme raketash të shkrepura nga shpatulla e njohur si NLAW. Ato janë krijuar për të shkatërruar tanke të mëdha luftarake dhe automjete të tjera të blinduara dhe janë zhvilluar bashkërisht nga Suedia dhe Mbretria e Bashkuar. Vitet e fundit, Ukraina është mbështetur gjithnjë e më shumë në ndihmën ushtarake perëndimore. Në vitin 2021, Kievi mori 30 sisteme raketore antitank Javelin nga Uashingtoni.

“Ne kemi vendosur të furnizojmë Ukrainën me sisteme të lehta të armëve të mbrojtjes kundër çdo lloj armatimi,” u tha ligjvënësve ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, të hënën. Wallace ftoi homologun e tij rus të vizitojë Londrën në javët e ardhshme për të diskutuar për krizën. “Këto nuk janë armë strategjike dhe nuk janë kërcënim për Rusinë, por janë për përdorim në vetëmbrojtje”, shtoi ai. Duke iu drejtuar Parlamentit britanik, Wallace tha se sistemet e para tashmë ishin dorëzuar së shpejti dhe se edhe një numër i vogël britanikësh do të trajnonin ukrainasit në një afat të shkurtër. Wallace nuk specifikoi se sa pjesë të armëve në fjalë u dërguan, por shpjegoi se cila ishte natyra e tyre. Këto sisteme janë “me rreze të shkurtër, por nëse tanket hyjnë në Ukrainë, pushtojnë, këto armë do të jenë pjesë e vetëmbrojtjes”, citohet të ketë thënë ministri britanik nga Reuters.

Dorëzimi erdhi ndërsa udhëheqësit dhe zyrtarët perëndimorë të NATO-s vazhdojnë të këmbëngulin që Rusia të mbledhë trupa dhe pajisje ushtarake me qëllimin e mundshëm për të pushtuar Ukrainën. Rusia ka mohuar në mënyrë të përsëritur planifikimin e një sulmi ndaj fqinjit të saj.

Moska zhvilloi bisedime të veçanta me Shtetet e Bashkuara, NATO-n dhe OSBE-në javën e kaluar, në një përpjekje për të zbutur tensionet dhe për të fituar garanci se NATO-ja e udhëhequr nga SHBA nuk do të zgjerohet më tej në lindje. Moska ka pohuar vazhdimisht se e sheh dislokimin e ushtrisë perëndimore përgjatë kufijve të saj si një kërcënim. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov është planifikuar të takohet me homologun e tij amerikan Antony Blinken në Gjenevë, Zvicër, të premten  për të diskutuar hapat e mëtejshëm drejt de-përshkallëzimit. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply