Baiden-i dhe Sholc-i në Uashington: “Dështimi i Kongresit është afër neglizhencës kriminale”

Spread the love

[10 shkurt, 2024]

Presidenti amerikan Joe Biden tha të premten se Kongresi do të jetë fajtor për “neglizhencën pothuajse kriminale” të Ukrainës nëse nuk miraton një ligj për financimin e saj dhe falënderoi kancelarin gjerman Olaf Scholz për udhëheqjen e tij në sigurimin e ndihmës ushtarake gjermane për Kievin, raporton Reuters.

Kancelari gjerman Olaf Sholc [Scholz], i cili bëri një vizitë të shkurtër në Uashington për të mbështetur përpjekjet e Biden-it për të siguruar fonde për Ukrainën, u takua me presidentin në Shtëpinë e Bardhë për bisedime mbi agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, si dhe krizën në Lindjen e Mesme. Sholci u tha gazetarëve para takimit se ai ishte i inkurajuar nga masa e Senatit të SHBA të enjten për të avancuar një projekt-ligj prej 95.34 miliardë dollarësh që përfshin ndihmën për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, pasi republikanët bllokuan një projekt-ligj kompromisi që përfshinte reformat e imigracionit.

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar për muaj të tërë se një dështim nga ligjvënësit për të ndihmuar Kievin do të dëmtonte aftësinë e Ukrainës për të luftuar kundër Rusisë dy vjet pasi Moska pushtoi Ukrainën. “Dështimi i Kongresit të Shteteve të Bashkuara, nëse ndodh të mos mbështesë Ukrainën, është afër neglizhencës kriminale. Është e egër”, tha Biden në Zyrën Ovale. [ISHGJ/GN]


Spread the love


Leave a Reply