Blinken: Lufta në Gaza mund të përfundojë kur Hamasi të dorëzohet

Spread the love

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken tha të hënën se lufta në Gaza mund të përfundojë kur “Hamasi të dorëzohet”, duke e lënë Izraelin të përcaktojë se sa kohë i duhet të ndalojë luftimet.

Më pas ai zbuloi se vendi i tij do të merrte të gjithë hapat e nevojshëm për të mbrojtur anijet tregtare në Detin e Kuq.

Blinken po komentonte një letër të dërguar këtë javë nga pesë senatorë demokratë që kërkonte rritjen e përgjegjësisë për përdorimin e armëve amerikane nga Izraeli dhe shitjen e mundshme të 13,000 fishekëve të municionit antitank në Izrael, duke anashkaluar rishikimin e Kongresit që përgjithësisht kërkohet për shitjet e armëve të huaja.

Ai tha se administrata e presidentit Joe Biden po përpiqet të sigurojë që civilët të mbrohen sa më shumë që të jetë e mundur në Gaza dhe që ndihma humanitare të arrijë sa më shumë që të jetë e mundur.

Blinken pranoi “takimin e tmerrshëm njerëzor”, se ky konflikt po merr burra, gra dhe fëmijë të pafajshëm. Ai pohoi se kur bëhet fjalë për armët e furnizuara nga SHBA dhe rregullat që vijnë me to, “ato rregulla zbatohen për Izraelin ashtu siç zbatohen për çdo vend tjetër, duke përfshirë mënyrën se si ato përdoren dhe nevojën, duke respektuar në mënyrë imperative të drejtën ndërkombëtare humanitare”.

Kryediplomati amerikan deklaroi se lufta është kundër “Hamasit” që sulmoi Izraelin më 7 tetor, dhe për këtë arsye Uashingtoni po i dërgon armë Izraelit për t’u siguruar që ai ka atë që i nevojitet për t’u mbrojtur kundër Hamasit.

Në një intervistë me Martha Raddatz të ABC This Week, Blinken tha, “Shiko, kjo mund të përfundojë nesër. Kjo mund të përfundojë nesër, nëse Hamasi u largohet civilëve në vend që të fshihet pas tyre, nëse lëshon armët, nëse dorëzohet.”

I pyetur se Shtetet e Bashkuara janë i vetmi vend që votoi kundër rezolutës së OKB-së për armëpushimin javën e kaluar, Blinken tha se administrata e Bidenit kishte qenë një përkrahëse e fortë e pauzave humanitare.

“Në fakt, për shkak të avokimit tonë, për shkak të punës që kemi bërë, kemi pasur pushime, kemi pasur pushime në baza ditore, për t’u siguruar që njerëzit të mund të largohen nga rruga, që furnizimet humanitare mund të hyjë”, tha ai. .

Më vonë, i pyetur nga CNN nëse SHBA do të vazhdonte të mbështeste Izraelin nëse lufta zvarritet me muaj, sekretari amerikan i shtetit tha: “Përsëri, Izraeli duhet t’i marrë këto vendime”.

Ai shtoi, “Të gjithë duan ta shohin këtë fushatë të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur,” duke shtuar se “pasi të përfundojë operacioni i madh ushtarak… ne duhet të kemi një paqe të qëndrueshme dhe duhet të sigurohemi se jemi në rrugën drejt një paqeje afatgjatë dhe të qëndrueshme”. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply