Çfarë të presësh nga vizita e Blinken në Izrael?

Spread the love

Çfarë të presësh nga vizita e Blinken në Izrael?

[12 tetor, 2023]

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken zbarkoi sot në Izrael për të parandaluar shpërthimin e një lufte më të gjerë pas sulmeve dhe marrjes peng nga militantët palestinezë të Hamasit dhe bombardimeve izraelite të Rripit të Gazës. Në shenjë solidariteti me aleatin më të ngushtë të Uashingtonit në Lindjen e Mesme, Blinken po takohet me zyrtarë të lartë izraelitë, përfshirë kryeministrin Benjamin Netanyahu, për të diskutuar për forcimin e mëtejshëm të mbështetjes ushtarake, shkruan Reuters. Diplomati më i lartë i Amerikës, Blinken, ka zbarkuar në Izrael ndërsa atje formohet një qeveri e unitetit emergjent.

“Unë po shkoj me një mesazh shumë të thjeshtë dhe të qartë … se Shtetet e Bashkuara mbështesin Izraelin,” u tha Blinken gazetarëve përpara se të hipte në aeroplan. Ai do të punojë me aleatët rajonalë të SHBA-së në përpjekje për të siguruar lirimin e më shumë se 100 personave që Izraeli thotë se mbahen rob nga Hamasi, disa prej të cilëve mund të jenë shtetas amerikanë.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se Blinken do të vizitojë vende të tjera në rajon. Pas Izraelit, Blinken do të shkojë në Jordani, ku do të takohet me Mbretin Abdullah dhe Presidentin e Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas. Është interesante se Blinken këtë herë nuk do ta vizitojë Bregun Perëndimor të pushtuar, siç ishte rasti gjatë vizitave të tij të mëparshme.

Të paktën 22 amerikanë u vranë gjatë sulmit, tha Blinken. “Ky numër mund të rritet dhe ndoshta do të rritet,” tha Blinken, duke shtuar se zyrtarët amerikanë po punojnë me homologët e tyre izraelitë për të përcaktuar fatin e qytetarëve të tjerë amerikanë që janë të zhdukur.

I pyetur nëse Uashingtoni i kishte kërkuar Izraelit të ishte i përmbajtur në përgjigjen e tij, veçanërisht në lidhje me sulmin e pritshëm tokësor në Gaza, Blinken tha se Izraeli respekton ligjin ndërkombëtar dhe bën përpjekje për të shmangur viktimat civile. “Ne e dimë se Izraeli do të marrë çfarëdo mase parandaluese që mundet, siç do të bënim ne, dhe kjo është përsëri ajo që na ndan nga Hamasi dhe grupet terroriste që përfshihen në llojin më të urryer të aktivitetit,” tha Blinken.

Prioriteti kryesor i Blinken-it do të jetë dërgimi i një mesazhi parandalues, i drejtuar kryesisht ndaj Iranit dhe grupeve të mbështetura nga Irani, si Hezbollahu i Libanit, për të parandaluar shpërthimin e një lufte më të gjerë. Hezbollahu ka lëvizur me kujdes që kur Hamasi dhe Izraeli hynë në luftë, duke i mbajtur trupat izraelite të zënë me sulme në kufirin libanez, por duke mos hapur një front të madh. Dhuna përgjatë kufirit Izrael-Liban u ndez për të katërtën ditë të mërkurën, ndërsa Izraeli bombardoi qytete në Libanin jugor në përgjigje të një sulmi të ri me raketa nga Hezbollahu i mbështetur nga Irani.

Për të përmbledhur atë që pritet të bëjë Blinken:

  • Premtoni mbështetje të mëtejshme për Izraelin;
  • Përpiquni të siguroni lirimin e të burgosurve të marrë nga Hamasi, disa prej të cilëve janë amerikanë;
  • Bisedoni me izraelitët dhe egjiptianët për sigurimin e kalimit të sigurt të civilëve nga enklava e Gazës përpara një pushtimi të mundshëm tokësor izraelit;
  • Rreth 500 deri në 600 palestinezë amerikanë janë banorë të Gazës;
  • Dërgoni një mesazh parandalimi Iranit dhe të gjitha grupeve të mbështetura nga Irani për të shmangur përfshirjen e mëtejshme në konflikt.

[GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply