Dita 40 e Luftës Izrael-Hamas

Spread the love

Dita 40 e Luftës Izrael-Hamas

Ushtria izraelite bastis spitalin Al-Shifa të Gazës – Katari arrin marrëveshje të re për pengjet

Zëdhënësi i IDF: Ushtria që vepron në një pjesë të Spitalit Al-Shifa, ‘eliminoi’ terroristët, eksplozivët para se të hynin ■ Kamioni me karburant fillon të kalojë në Gaza përmes pikës kufitare Rafah ■ Katari kërkon marrëveshje Izrael-Hamas për lirimin e 50 pengjeve dhe armëpushimin 3-ditor, burimet thonë se ■ Ministri izraelit i mbrojtjes thotë se Hamasi ka humbur kontrollin mbi Gazën ■ Të paktën 1200 civilë dhe ushtarë të vrarë që nga 7 tetori, 239 pengje mbahen në Gaza ■ Ministria e shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi: 11240 të vrarë

Udhëheqësi suprem i Iranit i dërgon mesazh kreut të Hamasit: Ne nuk do të hyjmë në luftë në emrin tuaj.

Lideri suprem i Iranit i dha një mesazh të qartë kreut të Hamasit kur ata u takuan në Teheran në fillim të nëntorit, sipas tre zyrtarëve të lartë: Ju nuk na dhatë asnjë paralajmërim për sulmin tuaj të 7 tetorit ndaj Izraelit dhe ne nuk do të hyjmë në luftë në emrin tuaj.

Ajatollah Ali Khamenei i tha Ismail Haniyeh se Irani – një mbështetës prej kohësh i Hamasit – do të vazhdojë t’i japë grupit mbështetjen e tij politike dhe morale, por nuk do të ndërhyjë drejtpërdrejt, thanë zyrtarët iranianë dhe të Hamasit me njohuri për diskutimet që kërkuan të mbeten anonimë. për të folur lirshëm.

Udhëheqësi suprem i bëri presion Haniyehut që t’i shuante ato zëra në grupin palestinez që i bënin thirrje publikisht Iranit dhe aleatit të tij të fuqishëm libanez Hezbollah që t’i bashkohen betejës kundër Izraelit me forcë të plotë, tha një zyrtar i Hamasit për Reuters.

Kriza e shpalosur shënon herën e parë që i ashtuquajturi Boshti i Rezistencës – një aleancë ushtarake e ndërtuar nga Irani gjatë katër dekadave për të kundërshtuar fuqinë izraelite dhe amerikane në Lindjen e Mesme – është mobilizuar në disa fronte në të njëjtën kohë.

Hezbollahu është përfshirë në përleshjet më të rënda me Izraelin për gati 20 vjet. Milicitë e mbështetura nga Irani kanë shënjestruar forcat amerikane në Irak dhe Siri. Huthët e Jemenit kanë lëshuar raketa dhe drone në Izrael.
Mohanad Hage Ali, një ekspert për Hezbollahun në qendrën e Lindjes së Mesme Carnegie në Bejrut, tha se sulmi i Hamasit në 7 tetor ndaj Izraelit i kishte lënë partnerët e tij të boshtit përballë zgjedhjeve të vështira për t’u përballur me një kundërshtar me fuqi zjarri shumë më të lartë.

“Kur zgjoni ariun me një sulm të tillë, është mjaft e vështirë për aleatët tuaj të qëndrojnë në të njëjtin pozicion si ju.” [Haaretz]


Spread the love


Leave a Reply