Drejtori i CIA-s: Për rebelimin e grupit Wagner, shanset e përdorimit të bombave bërthamore nga Rusia dhe kundërofensivës ukrainase

Spread the love

Drejtori i CIA-s: Për rebelimin e grupit Wagner, shanset e përdorimit të bombave bërthamore nga Rusia dhe kundërofensivës ukrainase

Zagreb/Prishtinë, 21 korrik 2023 – Agjencia Qendrore e Inteligjencës e Shteteve të Bashkuara (CIA) nuk sheh shenja se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore në Ukrainë, tha drejtori i CIA-s, William Burns në Forumin e Sigurisë në Aspen.

“Tërkimet e armëve bërthamore në të cilat Putini dhe disa njerëz rreth tij janë përfshirë është i pamatur dhe thellësisht i papërgjegjshëm,” këmbënguli Burns, duke theksuar se kjo është diçka që Uashingtoni “nuk mund ta marrë lehtë”. Por ai gjithashtu tha: “Ne nuk shohim ndonjë përgatitje konkrete sot për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore,” tha ai, sipas NBC News.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha në fund të shtatorit 2022 se të gjitha situatat në të cilat Rusia mund të përdorë potencialisht armë bërthamore janë të përcaktuara qartë në doktrinën e saj ushtarake. Nga ana tjetër, Putin kërcënoi pak a shumë në mënyrë delikate se do të përdorte armë bërthamore kundër Ukrainës, por edhe kundër Perëndimit. Ish-presidenti Medvedev, i njohur për deklaratat e tij të diskutueshme, kërcënoi drejtpërdrejt.

Duke iu referuar tentativës për grusht shteti nga lideri i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, shefi i CIA-s tha se grushti i shtetit ka të ngjarë të bëjë që “gjithnjë e më shumë” rusë t’i kushtojnë vëmendje “kritikës” së tij ndaj luftës në Ukrainë, por gjithashtu theksoi se ai priste që presidenti rus Vladimir Putin “të hakmerrej”, duke vënë në dukje se ai do të ishte “i befasuar nëse Prigozhin e shmangte këtë përsëritje të mëtejshme”. Edhe pse Burns mendon se Prigozhini tani është në Bjellorusi, ai pretendon se nuk pritet që ai të “pensionohet në periferi të Minskut”.

Rebelimi nga njësitë paraushtarake të Grupit Wagner të Yevgeny Prigozhin “ekspozoi dobësi të konsiderueshme në sistemin që ndërtoi Putini”, me “shërbimet e sigurisë së vendit, ushtrinë dhe vendimmarrësit që munguan për plot 36 orë,” pretendon ai.

Kryengritja e 23-24 qershorit kërcënoi imazhin që Putini ka kërkuar të portretizojë si “arbitër të rendit” në Rusi, tha Burns. Në vend të kësaj, për një kohë të shkurtër, forcat e Wagner-it përparuan drejt Moskës pa rezistencë. Për rusët që e shihnin Putinin se ka çdo

gjë në kontroll, “pyetja ishte, ‘A nuk ka Cari rroba?’ ose të paktën, ‘Pse po merr kaq shumë kohë për t’u veshur?'”, tha Burns. Për elitën e Moskës, ky episod ringjalli pyetjet që u ngritën pas pushtimit të Ukrainës “për gjykimin e Putinit, për shkëputjen e tij relative nga realiteti dhe për pavendosmërinë e tij”. “Gjëja më domethënëse që ndodhi atë ditë ishte se Putini u detyrua të bënte një marrëveshje me ish-kuzhinierin e tij,” tha Burns, duke iu referuar karrierës së mëparshme të Prigozhin në katering dhe ushqim në shkollat publike dhe ngjarjet e Kremlinit.

Rebelimi përfaqësoi “sulmin më të drejtpërdrejtë ndaj shtetit rus në 23 vitet e sundimit të Vladimir Putinit”, shtoi Burns. Tani Putini është duke pritur, “duke u përpjekur të blejë kohë ndërsa mendon se çfarë të bëjë me Wagnerin dhe çfarë të bëjë me vetë Prigozhinin”. Putin, bazuar në përvojën time, urren të krijojë një imazh të reagimit të tepruar në çfarëdo mënyre, “tha Burns. “Ai po përpiqet të rregullojë gjërat. Putini ka të ngjarë të dëshirojë të heqë gradualisht Prigozhinin, por ta mbajë Wagnerin në vend, pasi ai i sheh paraushtarakët si një mjet të dobishëm, duke përfshirë Afrikën dhe Lindjen e Mesme, tha Burns.

“Unë nuk mendoj se duhet të befasojë askënd që kundërsulmimi është punë e vështirë. Sulmi është shumë më i vështirë se mbrojtja”, tha ai kur u pyet për të komentuar ritmin e kundërofensive të Ukrainës. “Rusët kishin muaj për t’u përgatitur: jo vetëm mbrojtje të fiksuar në Ukrainën juglindore dhe jugore, por edhe fusha mjaft të dendura të minuara. Kështu që do të duhet kohë dhe nuk do të jetë e lehtë të arrish përparim”, shtoi shefi i CIA-s, cituar nga Republic World.

Ky ishte një fjalim shumë më specifik se ai i mbajtur në fillim të kësaj jave nga kreu i inteligjencës britanike. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply