Erdogan takohet me Zelenskiy- mbështet Ukrainën për aderim në NATO

Spread the love

Erdogan takohet me Zelenskiy- mbështet Ukrainën për aderim në NATO

Zagreb/Prishitnë, 8 korrik 2023 – Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua dje në mbrëmje me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky dhe shprehu mbështetjen e tij të plotë për vendin e tij, por gjithashtu njoftoi se Vladimir Putin do ta vizitojë atë muajin e ardhshëm. Në Stamboll, Erdogan u takua me presidentin ukrainas për herë të parë që nga fillimi i sulmit rus, raporton Reuters.

Ai tha pas takimit se Ukraina “e meriton integrimin në NATO” dhe i bëri thirrje Kievit dhe Moskës që t’i kthehen bisedimeve të paqes. Ai njoftoi se presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Turqinë “muajin e ardhshëm”.

Erdogan dhe Zelenskiy diskutuan për të ardhmen e marrëveshjes së Ukrainës për eksportet e grurit përmes Detit të Zi. Marrëveshja, e arritur në korrik 2022, nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara dhe Turqisë, skadon më 17 korrik dhe Rusia ka thënë se nuk sheh arsye për ta zgjatur atë.

“Shpresojmë se marrëveshja do të zgjatet”, tha Erdogan dhe njoftoi se synon ta diskutojë këtë çështje me Putinin në gusht.

Zelenski tha se shumë njerëz në mbarë botën mbështeten në këtë korridor për ushqim “dhe këto jetë nuk mund të varen nga disponimi i presidentit të Federatës Ruse”. Ai falënderoi presidentin amerikan Biden për vendimin për të dërguar municione thërrmuese në Ukrainë, vendim për të cilin u ankua Berlini. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply