G7 bën thirrje për një zgjidhje me dy shtete për Lindjen e Mesme

Spread the love

G7 bën thirrje për një zgjidhje me dy shtete për Lindjen e Mesme

Ministrat e Jashtëm po bëjnë thirrje për armëpushim dhe korridore humanitare. SHBA kundërshton planet e Izraelit për të qenë përgjegjës i përhershëm për sigurinë në Gaza.

[08.11.2023]

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka hedhur poshtë planet e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu: Sipas pikëpamjes së SHBA-së, paqja në konfliktin e Gazës nuk duhet të arrihet as duke dëbuar palestinezët dhe as duke ri-pushtuar Rripin e Gazës. Parakushtet për “paqe dhe siguri të qëndrueshme” duhet të përfshijnë “që palestinezët të mos dëbohen me forcë nga Rripi i Gazës. Jo tani, jo pas luftës”, tha Blinken të mërkurën në Tokio në përfundim të takimit të ministrave të jashtëm të G7. Blinken shtoi: “Asnjë riokupim i Rripit të Gazës pas përfundimit të konfliktit, asnjë përpjekje për të bllokuar ose rrethuar Rripin e Gazës, asnjë reduktim të zonës së Gazës.” Netanyahu tha në një intervistë me ABC të hënën se Izraeli duhet të “Për kohë të pacaktuar” të ushtrojë kontroll mbi “sigurinë” në Rripin e Gazës.

Megjithatë, Rripi i Gazës nuk duhet të përdoret “si një platformë për terrorizëm ose sulme të tjera të dhunshme”, tha Blinken. “Ne gjithashtu duhet të sigurojmë që asnjë kërcënim terrorist të mos vijë nga Bregu Perëndimor”, shtoi ai. Ata që tani bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm duhet të shpjegojnë se si të merren me fatin e pengjeve dhe qëllimin e deklaruar të Hamasit për të përsëritur 7 tetorin.

Në takimin e tyre në Tokio, shtetet e G7 u shprehën në favor të “pauzave të luftimeve dhe pro korridoreve humanitare” në luftën midis Izraelit dhe Hamasit radikal islamik. Këto janë të nevojshme për të mundësuar dhënien e ndihmës dhe lirimin e pengjeve, shpjeguan ministrat e jashtëm të G7 në deklaratën e tyre përfundimtare të mërkurën. Vendet e G7 u bënë thirrje “të gjitha palëve” që t’u japin akses punonjësve të ndihmës humanitare dhe të lejojnë furnizimin me ushqim, ujë dhe ilaçe për popullatën civile. Në të njëjtën kohë, ata “dënuan pa mëdyshje sulmet terroriste të Hamasit” më 7 tetor dhe sulmet e vazhdueshme me raketa ndaj Izraelit. “Ne theksojmë të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten dhe popullin e tij në përputhje me ligjin ndërkombëtar”, vazhdoi deklarata. Ministrat e jashtëm bënë thirrje gjithashtu për “lirimin e menjëhershëm të të gjithë pengjeve” të mbajtura nga Hamasi pa asnjë parakusht.

Ministrat e jashtëm theksuan më tej se mbrojtja e civilëve në konflikt është thelbësore. “Izraelitët dhe palestinezët kanë të drejtë të barabartë për të jetuar në siguri, dinjitet dhe paqe”, thuhet në deklaratë. Ata gjithashtu theksuan rritjen e dhunës nga kolonët ekstremistë kundër palestinezëve

në Bregun Perëndimor të pushtuar, të cilën ata e përshkruan si “të papranueshme”. Shtetet e G7 i bënë thirrje Iranit që t’i japë fund mbështetjes për Hamasin dhe milicinë libaneze të Hezbollahut. Një zgjidhje me dy shtete në Lindjen e Mesme është “e vetmja rrugë drejt një paqeje të drejtë, të qëndrueshme dhe të sigurt”, theksuan ministrat. Kjo parashikon krijimin e një shteti palestinez që bashkëjeton në mënyrë paqësore me Izraelin.

Izraeli nuk është ende gati për një armëpushim në luftën kundër Hamasit. Presidenti amerikan Joe Biden foli të hënën me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për mundësinë e “pauzave taktike” në luftimet në Rripin e Gazës, por pa arritur një marrëveshje. Netanyahu aktualisht po përjashton një armëpushim më të gjatë.

Sipas deklaratave të zëdhënësve të Armatës Izraelite, ushtria izraelite tani ka avancuar në qendër të qytetit të Gazës. Sipas informacioneve nga Ministria e Shëndetësisë e kontrolluar nga Hamasi, të cilat nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur, më shumë se 10,300 njerëz janë vrarë në sulmet izraelite në Rripin e Gazës deri më tani.

Në deklaratën e tyre përfundimtare, ministrat e jashtëm të G7 riafirmuan gjithashtu vendosmërinë e tyre për të vazhduar mbështetjen e Ukrainës. Mbështetja “e palëkundur” e G7 për “pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial” të Ukrainës nuk do të dobësohet kurrë, thanë ministrat. Ata i bën thirrje Kinës që t’i kërkojë Rusisë, që “t’i japë fund agresionit të saj ushtarak dhe të mbështesë paqen e drejtë dhe të qëndrueshme në Ukrainë”.

Në axhendën e takimit ishte edhe situata në Indo-Paqësorin. Ministrat e jashtëm të G7 dënuan programin raketor të Koresë së Veriut dhe i kërkuan Phenianit të braktisë programin e tij bërthamor. Ata gjithashtu dënuan shitjet e armëve të Koresë së Veriut për Rusinë. Në lidhje me sjelljen e Kinës ndaj Tajvanit, G7 përsëriti thirrjen e saj për një “zgjidhje paqësore”. [Berliner Zeitung]


Spread the love


Leave a Reply