Ish-shefi i inteligjencës izraelite për sulmin e Hamasit: Ne e paralajmëruam Netanyahun

Spread the love

Ish-shefi i inteligjencës izraelite për sulmin e Hamasit: Ne e paralajmëruam Netanyahun

[24 tetor, 2023]

Përpjekja e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të riparuar gjyqësorin e vendit ka krijuar një shpërqendrim kombëtar për të fajësuar kryesisht për masakrën e më shumë se 1,400 izraelitëve nga grupi militant palestinez Hamas në fillim të këtij muaji, ka pohuar një ish-shef i inteligjencës izraelite.

Në një intervistë me Politico, Amos Yadlin (71) ofroi këndvështrimin e tij mbi tragjedinë. Si ish-kreu i inteligjencës ushtarake izraelite, Yadlin, mbikëqyri goditjen e sabotimit të programit bërthamor të Iranit, si dhe përpjekjen për të goditur qeverinë siriane. Ai mbetet një figurë e respektuar në fushën e sigurisë kombëtare dhe raporton para anëtarëve të kabinetit të luftës të Izraelit.

“Për nëntë muaj, Netanyahu e zhyti Izraelin në një krizë të brendshme që ia thau të gjithëve energjinë e tyre,” tha Yadlin. “Vëmendja e Izraelit ishte e drejtuar nga brenda, jo nga jashtë. Dhe Netanyahu ka pasur të gjitha paralajmërimet – nga ministri i tij i mbrojtjes, nga shefi i tij i shtabit, nga shefi i tij i inteligjencës, nga kreu i Shin Bet [shërbimi i inteligjencës së Izraelit] dhe nga autorëve të pavarur si unë, si dhe të tjerë, se kjo po dobëson frenimin e Izraelit dhe rrezikon sigurinë kombëtare të Izraelit, se rrezikon dhe dobëson çdo burim të fuqisë izraelite – industrinë e teknologjisë së lartë, forcat ajrore, inteligjencën, aftësinë parandaluese, marrëdhëniet me botën, me SHBA-në”.

Yadlin i tha Politico se qëllimi i Izraelit në këtë luftë nuk është vetëm të hakmerret për masakrën e qytetarëve të vet; është fundi i sundimit 16-vjeçar të Hamasit në Rripin e Gazës. “Ne do ta shkatërrojmë Hamasin, siç u shkatërrua Gjermania naziste”, tha ai, duke shtuar se Izraeli do të nisë një operacion global për të vrarë liderët e Hamasit të ngjashëm me fushatën që filloi pas masakrës në Lojërat Olimpike të Mynihut të vitit 1972.

Ndërsa përgatitet për pushtimin e afërt tokësor të Gazës, Izraeli ka aktivizuar 300,000 rezervistë. Yadlin tha se Izraeli bëri një gabim të madh gjykimi në lidhje me Hamasin që përfundimisht çoi në sulmin terrorist. “Paradigma që çoi në këtë dështim katastrofik ishte paradigma që Hamasi është bërë i moderuar, se ndihet përgjegjës ndaj 2 milionë njerëzve në Gaza, se po rindërton Gazën, se kujdeset për mirëqenien e popullit të Gazës. Por ky është një gabim i madh. Hamasi është një organizatë terroriste e përkushtuar për shkatërrimin e Izraelit, në nivelin e ISIS, edhe më keq se ISIS. Kështu që Izraeli kishte nevojë për një ndryshim paradigme. Ne tani e quajmë Hamasin qeverinë e ‘Hamas-stanit’ në Gaza, vendi fqinj që sulmoi Izraelin dhe i shpallim luftë këtij vendi,” vazhdoi ai, “dhe ne do ta shkatërrojmë këtë vend, shumë të ngjashëm me atë që aleatët i bënë Gjermania në 1945 dhe shumë e ngjashme me atë që SHBA i bëri ISIS-it, kalifatit, në Irak dhe Siri, në 2014.

“Ne shpresojmë që [Autoriteti Palestinez] mund të kthehet në Gaza pasi Hamasi të shkatërrohet. Ka ide edhe më novatore për një mandat arab – ndoshta një konsorcium i Egjiptit, Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe – për të kontrolluar sitin. Por ne nuk jemi ende atje. Amerikanëve iu deshën vite që të përpiqeshin të shkatërronin Al-Kaedën në Afganistan ose xhihadistët në Irak dhe pesë vjet kundër ISIS. Gaza është më e vogël, izraelitët po luftojnë afër shtëpisë, dhe ne mund ta bëjmë atë ndoshta brenda disa muajsh – dy muaj, tre muaj – por nuk do të jetë aq shpejt, kështu që ne kemi kohë të mendojmë për një zgjidhje gjatë operacionit po vazhdon.”

Yadlin tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të ndihmojnë Izraelin në operacionin e tij ushtarak në Gaza, por se “interesi amerikan është të përpiqet të parandalojë një luftë rajonale”. “Ata dërguan dy aeroplanmbajtëse në Mesdheun lindor, në thelb duke dërguar një mesazh parandalues për Hezbollahun dhe Iranin: ‘Nëse ju sulmoni Izraelin, ne qëndrojmë me Izraelin’,” tha ai. “Dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se Hezbollahu është shumë i kujdesshëm dhe Irani është shumë i kujdesshëm. Izraeli ruan fuqinë e tij më të fortë ushtarake në kufirin verior dhe mendoj se [udhëheqësi i Hezbollahut, Hassan] Nasrallah e di këtë, kështu që ai do të përpiqet të mos fillojë një luftë në shkallë të plotë,” vazhdoi ai. “Por nëse e bën, Izraeli është gati dhe SHBA-ja është gati, ai mund të bashkohet – krah për krah. Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë”, pohon ish-oficeri i inteligjencës.

“SHBA-ja e mbështeti Izraelin me armë, mbështetje diplomatike, mbështetje financiare. Ata kurrë nuk luftuan drejtpërdrejt për Izraelin. Në këtë rast, fakti që Izraeli po frenon Hezbollahun ka krijuar një detyrim për SHBA-në: Nëse Hezbollahu sulmon “mos u habitni – SHBA mund të përfshihet në këtë luftë”, argumentoi Yadlin. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply