Izraeli i zemëruar për marrëveshjen SHBA-Iran

Spread the love

Izraeli i zemëruar për marrëveshjen SHBA-Iran

Prishtinë/Zagreb, 14 gusht 2023 – Izraeli ka shprehur kundërshtim të rreptë në raport me marrëveshjet e arritura midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, të cilat çuan në përfundimin e marrëveshjes për shkëmbimin e të burgosurve, raportojnë disa media ruse. Për çfarë bëhet fjalë?

Fillimisht, ju kujtojmë se më 10 gusht Teherani njoftoi se nga burgu Evin u transferuan në një hotel në kryeqytetin iranian katër shtetas amerikanë – Siamak Namazi, Morad Tahbaz, Emad Shargi dhe një tjetër, emri i të cilit nuk bëhet i ditur. Një tjetër amerikan ishte vendosur më parë në arrest shtëpiak.

Sipas avokatit të një prej të burgosurve, negociatat janë zhvilluar në prapaskenë për më shumë se dy vjet. Si rezultat, Irani liroi pesë shtetas amerikanë me shtetësi të dyfishtë në këmbim të lirimit të disa të burgosurve iranianë.

Riatdhesimi i amerikanëve të kapur mund të zgjasë disa javë. Sapo të kthehen, autoritetet amerikane do të lirojnë disa iranianë që vuajnë dënimin për shkelje të regjimit të sanksioneve.

Në këmbim, Uashingtoni do t’i japë Teheranit akses në fonde të ngrira deri në 6 miliardë dollarë si pjesë e marrëveshjes, që cilësohet si faza e parë e një marrëveshjeje midis dy vendeve.

Si pjesë e marrëveshjes, Irani do të fitojë akses në asetet e ngrira me vlerë 6 miliardë dollarë në Korenë e Jugut nga shitja e naftës. Ato do të transferohen në një llogari në Bankën Qendrore të Katarit dhe qeveria e Katarit do të sigurojë që Irani t’i përdorë ato vetëm për të paguar blerjet humanitare si ilaçet dhe ushqimet.

Për të gjitha këto ka reaguar qeveria izraelite, e kryesuar nga kryeministri Benjamin Netanyahu, i cili tradicionalisht kundërshton çdo marrëveshje midis Uashingtonit dhe Teheranit.

Zyra e Kryeministrit izraelit ka lëshuar deklaratën e mëposhtme:

“Dihet qëndrimi i Izraelit, sipas të cilit marrëveshjet që nuk parashikojnë çmontimin e infrastrukturës bërthamore të Iranit nuk ndalojnë programin e tij bërthamor. Ata thjesht po i japin atij fonde që do të shkojnë për elementët terroristë të sponsorizuar nga Irani.” [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply