Izraeli ‘në luftë’ ndërsa personat e armatosur të Hamasit nisin sulm të befasishëm nga Gaza

Spread the love

Izraeli ‘në luftë’ ndërsa personat e armatosur të Hamasit nisin sulm të befasishëm nga Gaza

7 tetor 2023

JERUSALEM/GAZA, 7 tetor (Reuters) – Grupi islamik palestinez Hamas filloi të shtunën sulmin më të madh ndaj Izraelit ndër vite, duke vrarë më shumë se 22 qytetarë në një sulm të papritur që kombinoi persona të armatosur që depërtuan në qytetet izraelite me një breshëri raketash të lëshuara nga Rripi i Gazës.

Izraeli tha se grupi i mbështetur nga Irani kishte shpallur luftë ndërsa ushtria e tij konfirmoi luftimet me militantët në disa qytete dhe baza ushtarake izraelite pranë Gazës dhe kryeministri Benjamin Netanyahu u zotua të hakmerret.

“Armiku ynë do të paguajë një çmim të cilin nuk e ka njohur kurrë,” tha ai. “Ne jemi në një luftë dhe do ta fitojmë atë”. Të paktën 22 izraelitë u vranë në sulmin deri më tani dhe më shumë se 250 të plagosur, tha shërbimi i ambulancës izraelite, por shtoi se numri pritet të rritet. Ushtria izraelite tha se kishte nisur sulme ajrore në Gaza, ku dëshmitarët raportuan se kishin dëgjuar shpërthime të forta, me të paktën dy të vdekur.

Sulmi shënoi një infiltrim të paprecedentë nga një numër i panjohur i të armatosurve të Hamasit në Izrael nga Gaza, dhe organizoi një nga përshkallëzimet më serioze në konfliktin izraelito-palestinez në vite.

Transmetuesi izraelit Reshet 13 TV News tha se militantët po mbanin peng izraelitë në qytetin Ofakim dhe se pesë militantë palestinezë ishin vrarë në qytetin e Sderot, ndërkaq shtëpitë u ishin djegur.

Mediat izraelite raportuan për përleshje me armë midis bandave të luftëtarëve palestinezë dhe forcave të sigurisë në qytete në jug të Izraelit. Shefi i policisë izraelite tha se kishte “21 skena aktive” në jug të Izraelit, duke treguar shtrirjen e sulmit. Në Gaza, njerëzit nxituan të blinin furnizime në pritje të ditëve të konfliktit në vijim. Disa evakuuan shtëpitë e tyre dhe u drejtuan drejt strehimoreve.

Komandanti ushtarak i Hamasit, Mohammad Deif, njoftoi fillimin e operacionit në një transmetim në mediat e Hamasit, duke u bërë thirrje palestinezëve kudo që janë të luftojnë.

“Kjo është dita e betejës më të madhe për t’i dhënë fund pushtimit të fundit në tokë,” tha ai, duke shtuar se ishin lëshuar 5000 raketa.

Shpërthimi i fundit i madh midis Izraelit dhe Hamasit ishte një luftë 10-ditore në vitin 2021.

‘JU LUTEM, DËRGONI NDIHMË’

Duke folur për Israel N12 News me telefon nga Nir Oz, një kibutz afër Gazës, një grua e identifikuar si Dorin tha se militantët kishin depërtuar në shtëpinë e saj dhe u përpoqën të hapnin strehën e bombave ku ajo fshihej.

“Ata sapo erdhën përsëri, ju lutemi dërgoni ndihmë,” tha ajo. “Ka shumë shtëpi të dëmtuara… Burri im e mban derën të mbyllur… Ata po gjuajnë me plumba.”

Ministri izraelit i Mbrojtjes Gallant tha se “trupat po luftojnë kundër armikut në çdo vend” dhe autorizoi thirrjen e rezervistëve.

Ushtria izraelite tha se forcat e saj po operonin brenda Gazës, por nuk dhanë detaje.

Mediat izraelite raportuan se persona të armatosur kishin hapur zjarr ndaj kalimtarëve në Sderot dhe pamjet që qarkullonin në mediat sociale dukeshin se tregonin përleshje në rrugët e qytetit si dhe persona të armatosur me xhipa që enden nëpër fshat.

“Na u tha se ka terroristë brenda kibucit, ne mund të dëgjojmë të shtëna armësh,” tha një grua e re me emrin Dvir, nga Beeri Kibbutz, për Radion e Ushtrisë Izraelite nga streha e saj me bomba.

Përshkallëzimi vjen në një sfond të dhunës në rritje midis Izraelit dhe militantëve palestinezë në Bregun Perëndimor, i cili së bashku me Rripin e Gazës është pjesë e territoreve ku palestinezët kanë kërkuar prej kohësh të krijojnë një shtet.

Ai vjen gjithashtu në një kohë trazirash politike në Izrael, i cili është përçarë nga ndasitë e thella mbi lëvizjet për të riparuar gjyqësorin, dhe ndërsa Uashingtoni punon për të arritur një marrëveshje që do të normalizonte lidhjet midis Izraelit dhe Arabisë Saudite. Grupi libanez Hezbollah i mbështetur nga Irani tha se operacioni ishte një “përgjigje vendimtare ndaj okupimit të vazhdueshëm të Izraelit dhe një mesazh për ata që kërkojnë normalizim me Izraelin”.

RAPORTET PËR IZRAELITËT E MARRË PENG

Mediat e Hamasit shfaqën video të atyre që thanë se ishin trupa të ushtarëve izraelitë të sjellë në Gaza nga luftëtarët, dhe persona të armatosur palestinezë brenda shtëpive izraelite dhe duke vizituar një qytet izraelit me xhipa thuhet se sulmuesit i kishin futur në Izrael.

Reuters nuk ishte në gjendje të verifikonte menjëherë pamjet.

Mediat palestineze raportuan gjithashtu se një numër izraelitësh ishin zënë rob nga luftëtarët. Në mediat e Hamasit qarkulluan pamje dhe video që tregonin me sa duket një tank të shkatërruar izraelit.

Ushtria izraelite ishte në dijeni të raporteve për robër, tha një burim sigurie, por nuk dha detaje të mëtejshme. Në një konferencë me gazetarët, një zëdhënës ushtarak izraelit nuk pranoi të komentojë.

Në Gaza, zhurma e lëshimeve të raketave mund të dëgjohej dhe banorët raportuan për përplasje të armatosura përgjatë gardhit ndarës me Izraelin, pranë qytetit jugor të Khan Younis, dhe thanë se kishin parë lëvizje të konsiderueshme të luftëtarëve të armatosur.

Shërbimi i ambulancës i Izraelit tha se ekipet ishin dërguar në zonat në jug të Izraelit pranë Gazës dhe banorët u paralajmëruan të qëndronin brenda.

Grupi i Xhihadit Islamik Palestinez tha se luftëtarët e tij po i bashkoheshin Hamasit në sulm. “Ne jemi pjesë e kësaj beteje, luftëtarët tanë janë krah për krah me vëllezërit e tyre në Brigadat Qassam derisa të arrihet fitorja”, tha zëdhënësi i krahut të armatosur të Xhihadit Islamik Abu Hamza në një postim në Telegram. Palestinezët në Gaza shprehën mosbesim për infiltrimin në Izrael. “Është si një ëndërr. Ende nuk mund ta besoj,” tha një shitës i Gazës.

Sulmi erdhi një ditë pasi Izraeli shënoi 50 vjetorin e luftës së vitit 1973 që e solli vendin në prag të humbjes katastrofike në një sulm të befasishëm nga Siria dhe Egjipti. [Reuters]


Spread the love


Leave a Reply