Kaos në Francë gjatë protestave kundër reformës së sistemit të pensioneve

Spread the love

Kaos në Francë gjatë protestave kundër reformës së sistemit të pensioneve

Prishtinë/Zagreb, 23 mars 2023 – Në ditën e nëntë të grevave dhe demonstratave kundër reformës në sistemin e pensioneve, policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë anarkistët mes protestuesve kryesisht paqësorë, 3.5 milionë prej tyre në të gjithë Francën, sipas organizatorit, ose 1.8 milionë sipas policisë. dhe një mobilizim i ri u njoftua për të martën, raporton Reuters.

Dita kaloi në bllokada të stacioneve hekurudhore, rrugëve dhe një pjese të aeroportit të Parisit – Charles De Gaulle.

Mes protestuesve ishin mësues dhe pjesëtarë të profesioneve të tjera që ndaluan punën për të treguar zemërimin e tyre në rrugë pasi qeveria përmbylli reformën e saj për rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Në pjesën qendrore të Parisit, protestat ishin përgjithësisht paqësore, shkruan agjencia Reuters, por grupe më të vogla anarkistësh të quajtur “Blloku i Zi” thyen xhamat e dyqaneve, shkatërruan inventarin e rrugëve dhe restorantet. Përleshjet u zhvilluan kur policia u përgjigj me gaz lotsjellës. BFM TV citon një burim policor të ketë thënë se 21 persona janë arrestuar, raporton Reuters.

Tubimet u tensionuan edhe në qytete të tjera si Bordeaux, Nantes dhe Rennes, sipas mediave franceze. Sipas sindikatës CGT, 3.5 milionë protestues dolën në rrugë të enjten në të gjithë Francën. Policia pretendon se në ditën e nëntë të mobilizimit kundër reformës ishin 1.8 milionë banorë. Në vetë Parisin, sipas CGT-së, ishin 800 mijë protestues dhe ministria jep numrin 119 mijë. Rreth 12 mijë policë ndodhen në terren, shkruan agjencia dpa.

Presim mendimin e Këshillit Kushtetues

Protestat dhe grevat kanë qenë kryesisht paqësore prej javësh, por numri i përleshjeve të dhunshme është rritur ditët e fundit.

“Ne duam veprime jo të dhunshme që respektojnë pronën dhe njerëzit,” tha Laurent Berger nga sindikata CFDT në një përpjekje për të qetësuar situatën.

Francezët po protestojnë kundër rritjes graduale të moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç, si dhe kundër qeverisë së presidentit Emmanuel Macron në përgjithësi. Protestat kundër reformës në sistemin e pensioneve, për të cilën qeveria këmbëngul se duhet të parandalojë hendekun financiar në fondet e pensioneve, nuk po pakësohen. Mosmarrëveshja u intensifikua javën e kaluar kur qeveria e shtyu projektligjin në Asamblenë Kombëtare pa votim.

Mbrëmjen e së hënës dështuan dy kërkesa për mosbesimin e qeverisë dhe më pas u miratua reforma. Ky vendim tani është duke u vënë në pikëpyetje nga Këshilli Kushtetues, por nuk është caktuar një afat se kur duhet të nxjerrë aktgjykimin. Macron dëshiron që reforma të hyjë në fuqi deri në fund të vitit.

Thirrje për një mobilizim të ri të martën

Reforma ishte “shumë e vështirë”, tha presidenti në një intervistë televizive një ditë më parë. “Ne kërkojmë nga njerëzit që të bëjnë përpjekje për mirëkuptim. Kjo nuk është kurrë popullore”. Megjithatë, vazhdoi Macron, mes sondazheve dhe planifikimit afatshkurtër dhe interesit të përgjithshëm të vendit, ai zgjedh interesin e përgjithshëm të vendit, tha ai, duke mbrojtur reformën.

Për shkak të grevës, trenat dhe fluturimet u anuluan sërish të enjten, ndërsa shkollat e mesme dhe universitetet u bllokuan pjesërisht. Bllokada e vazhdueshme e magazinimit të naftës ka rezultuar në zhdukjen e të paktën një lloj karburanti në 15 për qind të pikave të karburantit në vend, raporton stacioni televiziv BFMTV.

Të enjten sindikatat bënë thirrje për ditën e dhjetë të mobilizimit, e cila do të zhvillohet të martën me greva dhe protesta. “Ndërsa pushteti ekzekutiv përpiqet të kthejë faqen, kjo lëvizje e përhershme shoqërore dhe sindikale konfirmon vendosmërinë e botës së punës dhe të të rinjve për të fituar betejën për tërheqjen e reformës”, thanë ata.


Spread the love


Leave a Reply