Komisioni Evropian kritikon Vuçiqin për sulmin ndaj mediave perëndimore

Spread the love

[08 shkurt, 2024]

Të enjten, Komisioni Evropian në mënyrë indirekte kritikoi sulmin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq ndaj mediave perëndimore, ndërsa në të njëjtën kohë lejoi që mediat propagandistike ruse të funksionojnë – njofton po të enjten HRT.

Kushdo që përpiqet të kualifikojë median flet për veten e tij… veçanërisht nëse ai person shikon përreth dhe çfarë po bëhet me mbështetjen e administratës së tij kur bëhet fjalë për cilësinë e gazetarisë, për shembull lejimi i një instrumenti të propagandës ruse dhe gënjeshtrave. për të vepruar në territorin e Serbisë – tha zëdhënësi I Komisionit për Politika e punë të Jashtme, Peter Stano, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari për një koment mbi sulmin e Vuçiqit ndaj mediave perëndimore.
Stano shtoi se ai i referohej Rusisë Sot, një mjet propagandistik rus i ndaluar në Bashkimin Evropian për shkak të aktiviteteve subversive në lidhje me luftën e paligjshme ruse kundër Ukrainës.

Kritika e ashpër e Vuçiqit
Dy ditë më parë, Vuçiq akuzoi në një televizion të përditshmen britanike The Guardian, duke thënë se është një gazetë kriminale dhe së fundim edhe atë gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), të cilën ai e akuzon se ka bërë fushatë kundër tij.

Vuçiq tha se FAZ njoftoi se ishte i magjepsur nga ajo që bëri Azerbajxhani në Nagorno-Karabakh dhe për këtë arsye po forcon ushtrinë. “Në çfarë bazohet? Asgjë fare. Të gjithë po e bëjnë bashkë që ta shkatërrojnë Serbinë”, tha Vuçiq.

Zëdhënësja e Komisionerit për Zgjerim, Ana Pisonero, shprehu keqardhjen e saj që vrasja e gazetarit serb, Slavko Ćuruvija, mbeti e pandëshkuar. Me keqardhje të thellë që vrasja e atij gazetari mbetet e pandëshkuar edhe pas 24 vitesh dhe u bëjmë thirrje institucioneve përgjegjëse që t’i japin fund mosndëshkimit në këtë rast dhe të sigurojnë përgjegjësinë e autorëve, shtoi zyrtari i BE-së.

Gjykata e Apelit mori një vendim për të ardhur keq
Me keqardhje të thellë duhet të pphohet që vrasja e atij gazetari Slavko Ćuruvija mbetet e pandëshkuar pas 24 vitesh dhe u bëjmë thirrje institucioneve përgjegjëse që t’i japin fund mosndëshkimit në këtë rast dhe të sigurojnë përgjegjësinë e autorëve, tha Pisonero.

Para disa ditësh, Gjykata e Apelit në Beograd liroi personat e dënuar me aktgjykim të shkallës së parë për vrasjen e Slavko Ćuruvija, i cili u vra në prill të vitit 1999 në mes të sulmeve ajrore të NATO-s në Serbi. Ai u vra në afërsi të pallatit ku banonte, kur persona të panjohur qëlluan me 18 plumba në drejtim të tij.

Kujtojmë se vendimi i lartpërmendur i gjykatës shkaktoi dëshprim të thellë tee shumë qytetarë të Serbisë. Njëkohësisht ajo inkurajoi protestën e tyre, e cila u mbajt në kryeqytetin e vendit – në Beograd, para ndërtesës së përmendur të gjykatës, në të cilën morën pjesë gazetarë të shumtë.[GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply