Më shumë se 40 vende janë të interesuara për anëtarësimin në BRICS

Spread the love

Më shumë se 40 vende janë të interesuara për anëtarësimin në BRICS

Zagreb/Prishtinë, 20 korrik 2023 – Më shumë se 40 vende janë të interesuara t’i bashkohen BRICS, një grupim i ekonomive me rritje të shpejtë, njoftoi të enjten një diplomat i lartë afrikano-jugor, raporton Reuters.

Anil Sooklal dhe zyrtarë të ministrisë së jashtme folën me gazetarët në Johanesburg, një ditë pasi Afrika e Jugut konfirmoi se presidenti rus Putin nuk do të marrë pjesë në samitin e BRICS të planifikuar për 22-24 gusht.

Zgjerimi i asaj organizate, e cila përbëhet nga Brazili, Rusia, India, Kina dhe Republika e Afrikës së Jugut, është tema kryesore e takimit në krye të grupit që kundërshton hegjemoninë e SHBA-së dhe Perëndimit në marrëdhëniet ndërkombëtare.

Përveç 22 vendeve që kanë aplikuar zyrtarisht për anëtarësim, Sooklal tha se “shumë më shumë vende kanë shprehur jozyrtarisht interes për t’u anëtarësuar”. Këto janë vendet kryesore të Jugut Global, shtoi ai.

Argjentina, Irani, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kuba, Republika Demokratike e Kongos, Ishujt Komoro, Gaboni dhe Kazakistani duan t’i bashkohen organizatës që JAR dëshiron të bëhet lider i vendeve në zhvillim.

JAR, i cili aktualisht kryeson BRICS, njoftoi të mërkurën se Putini nuk do të marrë pjesë në samitin e gushtit “sipas marrëveshjes reciproke”. Si anëtare e Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), Republika e Jugosllavisë teorikisht do t’i duhej të arrestonte Putinin për krime të dyshuara lufte nëse ai hynte në territorin e saj.

JAR pretendon të jetë neutrale në konfliktin në Ukrainë, por është objektiv i kritikave nga fuqitë perëndimore për marrëdhëniet e saj miqësore me Rusinë, historikisht një aleat i fortë i Kongresit Kombëtar Afrikan në pushtet. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply