Mediat: Gati gjysmë milioni të vdekur dhe të plagosur në luftën në Ukrainë

Spread the love

Mediat: Gati gjysmë milioni të vdekur dhe të plagosur në luftën në Ukrainë

[18 gusht 2023]

Numri i ushtarëve ukrainas dhe rusë të vrarë ose të plagosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë në shkurt 2022 po i afrohet 500,000, raportoi të premten New York Times, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar amerikanë.

Zyrtarët kanë paralajmëruar se është e vështirë të vlerësohet numri i viktimave, sepse ata besojnë se Moska rregullisht nënvlerëson numrin e njerëzve të vrarë dhe të plagosur në luftë dhe Kievi nuk i publikon shifrat e tij zyrtare, tha ai.

Viktimat ushtarake ruse po i afrohen 300,000, duke përfshirë 120,000 të vdekur dhe 170,000-180,000 të plagosur, raportoi gazeta. Sipas New York Times, rreth 70,000 ushtarë ukrainas vdiqën dhe 120,000 u plagosën.

Gazeta citoi një zyrtar të thoshte se numri i të vdekurve ishte rritur pasi Ukraina nisi një kundërofensivë në fillim të këtij viti.

Ushtria ukrainase njoftoi të enjten se kishte arritur përfitime territoriale në një kundërofensivë kundër forcave ruse në frontin juglindor. Kievi njoftoi se forcat ukrainase kishin çliruar një fshat, i pari që nga 27 korriku, duke lënë të kuptohet se kishte sfida në avancimin e linjave të mbrojtjes ruse të minuara rëndë, pa mbështetje të rëndë ajrore.

Zyrtarët ukrainas dhe rusë nuk i komentuan këto shifra. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply