Mediat: Pesë zgjedhjet që do të formësojnë rendin global në 2024

Spread the love

[2 dhjetor 2024]

A do të kthehet Donald Trump? A do të guxojë dikush në Rusi të sfidojë Vladimir Putinin?

Vitin e ardhshëm, gjysma e botës do të shkojë në votime, duke përfshirë tridhjetë vende që do të zgjedhin presidentët e tyre. France Presse shkruan për pesë zgjedhje, natyrisht për t’i kushtuar vëmendje:

Përsëritja e Trump-Biden

Dhjetëra miliona amerikanë do të votojnë për presidentin e 60-të të Shteteve të Bashkuara në nëntor dhe sipas të gjitha paraqitjeve, presidenti aktual Joe Biden dhe ish-Donald Trump do të përballen sërish.
Nëse ai fiton, Biden do të shërbejë si president deri në moshën 86-vjeçare. Sondazh pas sondazhi tregon se shumica e votuesve mendojnë se ai është shumë i vjetër për të qenë komandant i përgjithshëm, edhe pse Trump është vetëm katër vjet më i ri.

Dezinformimi duket të jetë një shenjë dalluese e fushatës dhe një kujtesë e zgjedhjeve të fundit, kur mbështetësit e Trump-it sulmuan Kapitolin e SHBA në një përpjekje për të ndaluar konfirmimin e fitores së Biden-it.

Përpara revanshit me Biden-in, Trump-i duhet të fitojë nominimin e Partisë Republikane dhe në atë garë ai është favorit pavarësisht sprovave të shumta që i varen mbi kokë.

Gjashtë vite të tjera Putin?

Vladimir Putin ka qenë lider i Rusisë për 23 vitet e fundit. Në vitin 2020 ai ndryshoi kushtetutën në mënyrë që të mund të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036, që do të thotë se ai mund të sundojë më gjatë se Stalini.

Duke qenë se ai e ka përdorur luftën në Ukrainë për të arrestuar dhe për të mbyllur gojën kundërshtarëve, ka pak shanse që dikush të qëndrojë në rrugën e tij drejt një mandati të ri gjashtëvjeçar. Edhe pse ende nuk e ka bërë të ditur, të gjithë presin që ai të kandidojë.

Ish-kundërshtari i tij Alexei Navalny po vuan një dënim me 19 vjet burg; veterani ukrainas i luftës dhe blogeri nacionalist Igor Girkin shpalli kandidaturën e tij, por edhe ai u burgos për një periudhë të pacaktuar.

Provimi europian për populistët

Më shumë se 400 milionë votues nga 27 vende të Bashkimit Evropian do të zgjedhin 720 anëtarë të Parlamentit Evropian në qershor.

Kandidatët e krahut të djathtë u inkurajuan nga fitoret e euroskeptikëve Geert Wilders në zgjedhjet në Holandë dhe triumfi i vitit të kaluar i kryeministres italiane Giorgia Meloni.

Duke përshëndetur fitoren e Wilders-it, eurodeputeti francez i ekstremit të djathtë Jordan Bardella shkroi në Facebook: “Na jepni atë qershor 2014”.

Zgjedhjet më të mëdha

Gati një miliard indianë do të votojnë në prill dhe maj në zgjedhjet ku kryeministri Narendra Modi dhe partia e tij nacionaliste BJP po kërkojnë një mandat të tretë.

Karriera politike dhe suksesi i Modit janë bazuar në mbështetjen e hinduve të Indisë dhe, thonë kritikët, në nxitjen e armiqësisë ndaj pakicës së madhe myslimane të vendit. Pavarësisht goditjes ndaj lirive civile, Modi hyn në zgjedhje si favorit i qartë dhe mbështetësit e tij e vlerësojnë atë me forcimin e pozicionit të Indisë në skenën globale.

Në gusht, India u bë vendi i katërt që zbarkoi një anije kozmike pa pilot në Hënë pas Rusisë, SHBA-së dhe Kinës, dhe planifikon të dërgojë një njeri në Hënë deri në vitin 2040.

Presidentja e parë femër e Meksikës?

Ish-kryetarja e qytetit të Mexico City (Ciudad de México) Claudia Sheinbaum kandidoi në emër të partisë Morena të presidentit aktual Andres Manuel Lopez Obrador, i cili nuk ka të drejtë për një mandat të ri.

Rivali i saj, Xochitl Galvez, u zgjodh për të përfaqësuar koalicionin e opozitës Fronti i Gjerë për Meksikën. Nëse njëra prej tyre fiton, ajo do të bëhet presidentja e parë femër e atij vendi me traditë machismo.

Së fundmi në garë i është bashkuar edhe guvernatori i ri i shtetit të Nuevo Leon, Samuel Garcia. Sondazhet tregojnë Sheinbaum si favorit. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply