Ministri suedez i Punëve të Jashtme pretendon se Suedia ka përmbushur kërkesat e Turqisë për anëtarësim në NATO

Spread the love

Ministri suedez i Punëve të Jashtme pretendon se Suedia ka përmbushur kërkesat e Turqisë për anëtarësim në NATO

[Zagreb/Prishtinë, 27 qershor 2023]

Suedia i ka plotësuar të gjitha kushtet për anëtarësim në NATO të vendosura nga Turqia, tha të martën ministri i Jashtëm suedez Tobias Billstrom, raporton Reuters.

Billstrom tha në një konferencë për shtyp me homologun e tij britanik James Cleverly se duke zbatuar ligjin e ri për terrorizmin, Suedia përmbushi kërkesën përfundimtare për t’u bashkuar me aleancën, sipas marrëveshjes trepalëshe midis Helsinkit, Stokholmit dhe Ankarasë.

“Së fundmi në Suedi ka hyrë në fuqi një ligj i ri, sipas të cilit është e paligjshme pjesëmarrja në një organizatë terroriste në çfarëdo mënyre. Me këtë ne kemi respektuar pjesën e fundit të marrëveshjes sonë”, tha Billstrom.

Suedia aplikoi për anëtarësim në NATO pas pushtimit rus të Ukrainës vitin e kaluar, por anëtarësimi i saj ende nuk është ratifikuar nga Turqia dhe Hungaria.

Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të avokojë për një përfundim të shpejtë të pranimit të Suedisë në NATO, tha Cleverly në një konferencë për shtyp gjatë vizitës së tij në Suedi. “Suedia duhet dhe do të anëtarësohet në NATO dhe duhet ta bëjë këtë sa më shpejt të jetë e mundur,” tha Cleverly.

Me zgjuarsi, kur u pyet nga një gazetar nëse Mbretëria e Bashkuar kishte diskutuar qëndrimin e saj me Turqinë, u përgjigj se ai kishte komunikuar me ministrin e Jashtëm turk dhe sqaroi këndvështrimin britanik. “Është në interesin e Turqisë që Suedia të bëhet anëtare e aleancës dhe ta bëjë këtë shpejt,” shtoi ai. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply