New York Times: Për Izraelin, sulmi i madh nga Hamasi është si 11 shtatori për SHBA-në

Spread the love

New York Times: Për Izraelin, sulmi i madh nga Hamasi është si 11 shtatori për SHBA-në

[10 tetor, 2023]

Gazeta amerikane The New York Times analizon sulmet e Hamasit ndaj Izraelit dhe pasojat e mundshme.

New York Times analizon pasojat e sulmeve ndaj Izraelit që filluan të shtunën në mëngjes nga organizata terroriste Hamas. Hamasi planifikoi sulmet e tij nga Rripi i Gazës. New York Times krahason tronditjen që po ndiejnë tani izraelitët me traumën që përjetuan amerikanët pas sulmeve të 11 shtatorit 2001.

Teksti thotë: “Pasi ushtria izraelite zmbrapsi sulmin e parë palestinez, pyetja është se çfarë të bëhet më pas. Ka pak opsione të mira për kryeministrin Benjamin Netanyahu, i cili tani ka shpallur gjendjen e luftës dhe po shtyhet për një përgjigje të plotë ushtarake.

Duke qenë se të paktën 300 izraelitë kanë vdekur deri më tani dhe se Hamasi ka marrë peng izraelitët, nuk mund të përjashtohet një pushtim izraelit në Rripin e Gazës, shkruan New York Times. Madje është i imagjinueshëm një pushtim i ri i përkohshëm i Rripit të Gazës, të cilin qeveri të ndryshme izraelite janë përpjekur gjithmonë ta shmangin. Netanyahu ka thënë tashmë se Izraeli do të hakmerret me forcë të madhe.

Pasojat për të gjithë rajonin

New York Times paralajmëron për përshkallëzim: “Një luftë e madhe mund të ketë pasoja të paparashikuara. Ai ka të ngjarë të shkaktojë viktima të konsiderueshme palestineze – si civilë ashtu edhe luftëtarë – dhe do të minojë përpjekjet diplomatike të presidentëve Biden dhe Netanyahu për të siguruar njohjen saudite të Izraelit në këmbim të garancive të mbrojtjes së SHBA-së.

Hezbollahu, grupi militant i mbështetur nga Irani që kontrollon Libanin jugor, gjithashtu do të vihej nën presion, shkruan New York Times. Rezultati mund të jetë një front i dytë në Izraelin verior. Irani, një armik i betuar i Izraelit, është një mbështetës kryesor i Hamasit dhe Hezbollahut dhe i ka furnizuar të dy grupet me armë dhe informacione të inteligjencës.

A do të ketë një pushtim izraelit të Gazës?

New York Times pret gjithashtu pasoja politike të brendshme për Izraelin: “Konflikti do ta bashkojë Izraelin pas qeverisë së tij, të paktën për një kohë, pasi opozita anulon demonstratat e saj të planifikuara kundër ndryshimeve të ligjit të propozuar nga Netanyahu dhe dëgjon thirrjet për të thirrur rezervistët. Kjo do t’i japë Netanyahut ‘mbulesë të plotë politike për të bërë çfarë të dojë’, tha Natan Sachs, drejtor i Qendrës për Politikat e Lindjes së Mesme të Institutit Brookings. “Megjithatë, Netanyahu në të kaluarën ka refuzuar thirrjet për të dërguar mijëra trupa në Rripin e Gazës për të shkatërruar grupet e armatosura palestineze si Hamasi, duke thënë se do të ishte e kushtueshme dhe do të ngrinte pikëpyetje se çfarë do të ndodhte të nesërmen”.

Natan Sachs tha gjithashtu si vijon, sipas New York Times: “Por ndikimi psikologjik për Izraelin është i ngjashëm me atë në Shtetet e Bashkuara pas 11 shtatorit 2001. Pra, llogaritja kosto-përfitim mund të duket krejtësisht ndryshe këtë herë.”

Së pari vjen lufta

Pyetja do të jetë gjithmonë se çfarë ndodh pas një pushtimi të tillë, tha Mark Heller i New York Times, një studiues i lartë në Institutin e Izraelit për Studimet e Sigurisë Kombëtare. Pothuajse çdo vit ka pasur operacione të kufizuara ushtarake izraelite në territoret e pushtuara, por këto nuk kanë sjellë asnjë zgjidhje. “Tashmë ka shumë presion për një pushtim në shkallë të gjerë për të ‘përfunduar me Hamasin’, por nuk mendoj se kjo do të jetë një zgjidhje në afat të gjatë,” tha Heller për gazetën amerikane. Carl Bildt, ish-kryeministri dhe ministri i Jashtëm suedez, tha se një pushtim izraelit i Gazës ishte pothuajse i pashmangshëm. Sidomos sepse pengjet izraelite u kapën nga Hamasi.

New York Times është ambivalente për arsyet e sulmeve. Nga njëra anë, Hamasi dëshiron të parandalojë një afrim midis Izraelit dhe Arabisë Saudite. Nga ana tjetër, citohet të ketë thënë analisti Aaron David Miller, se udhëheqja e Hamasit ishte e frustruar nga sa pak para po derdheshin në Gaza nga vendet arabe.


Spread the love


Leave a Reply