Partia Laburiste Britanike arriti një fitore “sizmike” në zgjedhjet skoceze

Spread the love

Partia Laburiste Britanike arriti një fitore “sizmike” në zgjedhjet skoceze

06 tetor 2023

Partia Laburiste e opozitës britanike shënoi një fitore më të madhe se sa pritej në zgjedhjet parlamentare skoceze të premten, duke rritur pritshmëritë se mund të fitojë zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar të vitit të ardhshëm, raportoi Reuters.

Laburistët prijnë para Partisë Konservatore të Kryeministrit Rishi Sunak në sondazhet e opinionit kombëtar, por ka të ngjarë të duhet të rifitojnë shumë nga vendet që humbën në Skoci ndaj Partisë Kombëtare Skoceze (SNP) gjatë dekadës së fundit nëse do të kthehen në qeverinë në Westminster. pas 13 vitesh.

“Ky është një rezultat sizmik. Njerëzit në Rutherglen dhe Hamilton West kanë dërguar një mesazh të qartë – është koha për ndryshim. Dhe është e qartë se ata besojnë se kjo Parti e ndryshuar Laburiste mund t’i përballojë ata, “tha lideri laburist Keir Starmer në një deklaratë.

Një zgjedhje e pjesshme për periferi të Glasgow është thirrur pasi deputetes Margaret Ferrier iu hoq vendi në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar për shkelje të rregullave të Covid-19.

Kandidati i laburistëve Michael Shanks mori 17,845 vota, duke mposhtur kandidaten e dytë të SNP-së, Katy Loudon, e cila mori 8,399 vota, dhe duke shënuar një luhatje ndaj Laburistëve.

John Curtice, analisti më i shquar i Britanisë, tha se ishte një “rezultat i jashtëzakonshëm” për Partinë Laburiste, e cila vjen përpara konferencës së saj vjetore javën e ardhshme. “Nëse Keir Starmer mund të fillojë të fitojë vende në Skoci, shanset e tij për të marrë një shumicë të përgjithshme rriten ndjeshëm,” tha ai për Radio BBC.

Laburistët shpresojnë se ky rezultat shënon fillimin e një rikthimi politik në Skoci. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply