Rusia po teston raketa të reja lundruese në Ukrainë

Spread the love

Rusia po teston raketa të reja lundruese në Ukrainë

[15 qershor 2023] – Rusia testoi përdorimin e një rakete të re kryqëzuese në sulmet kundër Ukrainës të martën, pretendoi Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës. Tri modele të reja të raketave të lundrimit të lëshuara nga ajri u gjuajtën nga bombarduesit strategjikë. Forcat ajrore të Ukrainës thanë të martën në mëngjes se kishte një seri sulmesh me raketa lundruese nga tre bombardues Tu-95 që fluturonin mbi Detin Kaspik, por tha se vetëm një raketë arriti në hapësirën ajrore të Ukrainës ku u shkatërrua. Qendra Kombëtare e Rezistencës pretendoi se ishte për shkak të një sistemi të ri udhëzues që ishte testuar dhe dështoi, raporton The Jerusalem Post.

Raketat thuhet se do të zëvendësojnë raketat Kh-101 dhe Kh-555, të cilat gjithashtu lëshohen nga bombarduesit. Në të njëjtën ditë me testin, Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se 14 raketa Kh-101 dhe Kh-555 u gjuajtën në Ukrainë veç e veç nga testi. Dhjetë u kapën, por ushtria pretendon se të paktën dhjetë civilë u vranë kur u godit një zonë banimi, duke përfshirë një ndërtesë pesëkatëshe në Krivij Rih. Ukraina duket se është nën një sulm tjetër nga raketat ruse, dronët e prodhuar nga Irani dhe artileria ditët e fundit.

Bombarduesit hodhën katër raketa lundrimi herët këtë mëngjes, tre prej të cilave goditën objekte në rajonin e Dnipropetrovsk. Rreth njëzet dronë të tjerë kamikazë u lëshuan në frontet veriore dhe jugore, por thuhet se të gjithë u rrëzuan. Ndërsa Rusia vazhdon të përdorë raketat e saj për të goditur thellë në krahun e Ukrainës, Qendra Kombëtare e Rezistencës tha të hënën se Kremlini planifikon të rrisë fuqinë e tij të zjarrit duke lëvizur sistemin e raketave bregdetare BAL nga Deti i Zi në Bryansk. Edhe pse zakonisht përdorej për të sulmuar anijet detare, qendra pretendoi se sistemi mund të përdoret gjithashtu për të sulmuar objektivat tokësorë.

Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës pretendoi të martën se predhat e artilerisë ruse 122 mm dhe 152 mm të prodhuara në 2023 ishin me defekt dhe ishin tërhequr. Një pjesë e municionit ka shpërthyer brenda tytës së armës. Qendra ukrainase pretendoi se shërbimet e inteligjencës ruse po hetonin problemin si rezultat i korrupsionit. Rusia ka rritur prodhimin e saj të municioneve shumë herë që nga fillimi i luftës, sipas zyrtarëve rusë. Guvernatori i Krimesë, Sergei Aksyonov, tha të mërkurën se në rajonin e tij shumica e prodhimit të armëve është rritur 2.7 herë, dhe për disa sisteme deri në 10 herë. “Të gjitha ndërmarrjet e Krimesë të industrisë së mbrojtjes janë maksimalisht të përfshira në prodhim,” tha Aksyonov. Vetëm në gjashtë muajt e fundit, vëllimi i prodhimit është rritur pothuajse 3.5 herë, dhe numri i vendeve të hapura të punës është rritur ndjeshëm, transmeton Interfax. [GN]


Spread the love


Leave a Reply