Sa miliarda dollarë ka marrë Ukraina deri tani për luftën? “Top” tre vendet që mbajnë gjallë shpresën Kievit për fitore

Spread the love

Sa miliarda dollarë ka marrë Ukraina deri tani për luftën? “Top” tre vendet që mbajnë gjallë shpresën Kievit për fitore

Presidenti i SHBA Joe Biden ka njoftuar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën deri në 375 milion dollarë. Ai i tha Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky – në një takim në samitin e G7 – se SHBA po bënte gjithçka që mundej për të forcuar mbrojtjen e vendit kundër pushtimit rus.

Biden tha se paketa e ndihmës ushtarake përfshin municione, artileri, automjete të blinduara dhe stërvitje.

“Së bashku me të gjithë G7-ën, ne do të mbështesim Ukrainën dhe premtoj se nuk do të shkojmë askund”, i tha Biden Zelenskiy.

Në takim, Biden theksoi gatishmërinë e vendit të tij për të ndihmuar në ndërtimin e kapacitetit afatgjatë të Ukrainës për t’u mbrojtur kundër dhe për të penguar agresionin rus, tha Shtëpia e Bardhë.

Për këtë qëllim, Biden diskutoi mbështetjen e SHBA për një përpjekje të përbashkët me vendet aleate dhe partnere për të trajnuar pilotët ukrainas në aeroplanët luftarakë të gjeneratës së katërt si F-16, tha ai.

Zelensky falënderoi Shtetet e Bashkuara për paketën e re dhe për ndihmën financiare prej 37 miliardë dollarësh deri më sot, tha zyra e tij.

Duke falënderuar SHBA-në, llogaria e Zelensky në Twitter postoi: “Diskutuam bashkëpunimin e mëtejshëm për forcimin e aftësive mbrojtëse të vendit tonë, zbatimin e formulës së paqes në Ukrainë dhe projektet e rindërtimit”.

Anëtarë të lartë të Ukrainës dhe administratave amerikane ishin gjithashtu të pranishëm – duke përfshirë Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken.

Ndërkohë në listën e vendeve që “mbajnë gjallë” betejën e ukrainasve në luftë kundër Rusisë janë edhe Britania e Madhe me Gjermaninë me rreth 11 miliardë paund ndihma deri tani. [Pamfleti]


Spread the love


Leave a Reply