Serbi: Opozita nënshkroi Marrëveshjen për Fitore, shpalli front kundër Vuçiqit

Spread the love

[21 shtator 2023]

Të enjten opozita pro-evropiane në parlamentin serb nënshkroi të ashtuquajturën Marrëveshje për Fitore, qëllimi i së cilës është bashkëpunimi i të gjitha partive dhe lëvizjeve opozitare për të siguruar zgjedhje të lira, të ndershme dhe të barabarta në të cilat do të kundërshtojnë qeverinë aktuale. , e udhëhequr nga Partia Progresive Serbe (SNS), transmeton Hina.

E vetmja rrugëdalje nga kriza e thellë në të cilën ndodhet Serbia është organizimi i zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare dhe të Beogradit, sepse qytetarët e Serbisë jetojnë gjithnjë e më vështirë, korrupsioni dhe krimi janë të lidhura me majën e shtetit dhe kërkesat e Protestat masive “Serbia kundër dhunës” nga më shumë se 30 qytete nuk janë përmbushur, u tha në konferencën për shtyp.

Vala e protestave në Serbi kundër dhunës nisi në fillim të majit pas dy vrasjeve masive në shkollën fillore të Beogradit “Vladislav Ribnikar” dhe në dy fshatra afër Beogradit, ku u vranë 19 nxënës, kryesisht të rinj, dhe 20 u vranë. i plagosur.

Pjesëmarrësit në protestë kundërshtojnë gjuhën e urrejtjes dhe nxitjen e dhunës në hapësirën publike, kërkojnë shkarkimin e ministrit të Brendshëm, kreut të shërbimit sekret (BIA), ndërprerjen e frekuencave kombëtare të dy televizioneve që nxisin dhe afirmojnë dhunën. dhe imoraliteti në programet e tyre, dhe shkarkimi i administratës së organit rregullator shtetëror për mediat elektronike.

Ndërkohë, opozita pro-evropiane serbe, e cila është organizatorja formale e protestës “Serbia kundër dhunës”, i kërkoi kreut të shtetit, Aleksandar Vuçiq, të thërrasë për zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare dhe zgjedhje në Beograd deri në fund të vitit. dhe më pas nga shërbimi televiziv publik për përfaqësim më të barabartë në programet e RTS.

Thirrje për një marrëveshje të gjithë opozitës kundër qeverisë aktuale

Ai bllok opozitar përbëhet nga parti dhe lëvizje të opsionit të majtë liberal dhe qendrës, por nënshkrimi zyrtar i sotëm i marrëveshjes deklaroi se “për të fituar zgjedhjet duhet marrëveshja e të gjitha subjekteve opozitare” dhe kthimi i tehut të trupit të opozitës kundër. qeveria aktuale e udhëhequr nga progresistët (SNS).

“Ramë dakord që të ftojmë të gjitha listat zgjedhore të opozitës, pavarësisht se kush i përbën. “Bashkëpunimi nënkupton mossulmimin e ndërsjellë të opozitës, koordinimin e veprimeve dhe fokusimin në largimin e regjimit kriminal të SNS-së”, tha përfaqësuesi i Frontit të Gjelbër-Majt Radomir Lazoviq. Ai shtoi se kjo nënkupton edhe kontroll të përbashkët të zgjedhjeve dhe ftesë të përbashkët për qytetarët dhe simpatizantët e të gjitha partive dhe lëvizjeve opozitare që të marrin pjesë në zgjedhje. Qëllimi është që të gjithë ne të japim aq sa mundemi për të luftuar për jetën në një gjendje normale, tha Lazoviq.

Opozita serbe, e ndarë në fraksione të partive dikur parlamentare dhe në pushtet, po ashtu ballafaqohet me kushte krejtësisht të pabarabarta në skenën politike dhe mbi të gjitha mohohet të prezantojë opinionet e saj për shkak se partitë në pushtet kontrollojnë shumicën e mediave.

Përveç kësaj, disa vite më parë, ai u përpoq të fitonte kushte më të barabarta zgjedhore, në të cilat eurodeputetët u përpoqën të ndihmonin si ndërmjetës, por një atmosferë në të cilën zgjedhjet mund të organizoheshin mbi bazën e parimeve demokratike që zbatohen në shumicën e vendeve evropiane nuk ka ende është krijuar.

Nebojsha Zelenoviq, bashkëkryetar i koalicionit të vogël parlamentar të qendrës së majtë Zajedno, është i bindur se “Serbia kundër dhunës” si një listë e vetme mund të fitojë zgjedhjet, por ata duan të përfshijnë “të paktën njëzet për qind” të votuesve të pakënaqur të Partia Progresive Serbe (SNS) në luftë.

Zelenoviq, i cili është edhe deputet i parlamentit serb, tha për të përjavshmen NIN se zgjidhja konkrete është krijimi i një platforme të përbashkët politike që do të largojë dyshimin e qytetarëve se është e pamundur që organizata të tilla politike të bashkëpunojnë “në një më të mirë dhe mënyrë më të ndershme”.

Në të njëjtën kohë, presidenti i Serbisë dhe deri vonë lideri i SNS-së, Aleksandar Vuçiq, i cili zyrtarisht ia dorëzoi partinë njërit prej nënkryetarëve të SNS-së, ministrit aktual të Mbrojtjes Millosh Vuçeviq, thotë se opozita nuk ka as plan e as program për zhvillimin e mëtejshëm të Serbisë, por “do vetëm pushtet dhe kolltuqe”.

Vuçiq la të kuptohej se zgjedhjet mund të shpallen për fillim të marsit të vitit të ardhshëm, ndërsa opozitës i tha se kjo nuk është “burim dëshirash” dhe se nuk mund të vendosin se cilat zgjedhje dhe kur do të thirren.

Opozita këmbëngul që zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare dhe ato të Beogradit të mbahen deri në fund të vitit dhe të ndahen nga zgjedhjet lokale, të cilat pasojnë në pranverë sipas kalendarit zgjedhor. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply