SHBA po dërgon 4.5 miliardë dollarë të tjerënë Ukrainë për qëllime buxhetore

Spread the love

SHBA po dërgon 4.5 miliardë dollarë të tjerë në Ukrainë për qëllime buxhetore

Shtetet e Bashkuara do t’i japin qeverisë ukrainase një shtesë prej 4.5 miliardë dollarësh, duke e çuar mbështetjen e saj totale buxhetore që nga pushtimi rus në shkurt në 8.5 miliardë dollarë, njoftoi të hënën Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, siç raportohet nga Reuters.

Financimi i koordinuar me Thesarin e SHBA-së nëpërmjet Bankës Botërore, do t’i shkojë qeverisë ukrainase në këste, duke filluar me një disbursim prej 3 miliardë dollarësh në gusht, tha USAID, Agjencia për Zhvillim Ndërkombëtar. Njoftimi vjen pas transfertave të mëparshme prej 1.7 miliardë dollarë në korrik dhe 1.3 miliardë dollarë në qershor, tha USAID. Uashingtoni ka ofruar gjithashtu miliarda dollarë ndihmë ushtarake dhe së shpejti po planifikon një paketë të re armësh miliarda dollarëshe.

Paketa e ardhshme e ndihmës për sigurinë e administratës Biden për Ukrainën pritet të jetë me vlerë 1 miliard dollarë – një nga më të mëdhatë deri më tani – dhe do të përfshijë municion për armë me rreze të gjatë dhe automjete të blinduara të transportit mjekësor, thanë për Reuters të premten tre burime të njohura me këtë çështje. Zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se presidenti Joe Biden nuk kishte nënshkruar ende dërgesën e ardhshme të armëve. Ata paralajmëruan se paketat e armëve mund të ndryshojnë vlerën dhe përmbajtjen përpara se të nënshkruhen. Megjithatë, nëse nënshkruhet në formën e tij aktuale, ai do të vlerësohej në 1 miliard dollarë dhe do të përfshinte municione për HIMARS, sistemin e raketave tokë-ajër NASAMS dhe deri në 50 transportues të blinduar të personelit M113. Paketa e re pason vendimin e fundit të Pentagonit për të lejuar ukrainasit të marrin trajtim mjekësor në një spital ushtarak amerikan në Gjermani pranë bazës ajrore Ramstein.

Fondet e SHBA-së synojnë të ndihmojnë qeverinë ukrainase të mbajë funksionet thelbësore gjatë luftës, duke përfshirë ndihmën sociale dhe financiare për një popullsi të varfër në rritje, fëmijët me aftësi të kufizuara dhe miliona persona të zhvendosur brenda vendit. Zyrtarët ukrainas vlerësojnë se vendi përballet me një deficit fiskal prej 5 miliardë dollarësh në muaj – ose 2.5% të prodhimit të brendshëm bruto të paraluftës – për shkak të kostove të luftës dhe rënies së të ardhurave nga taksat. Ekonomistët thonë se kjo do të rrisë deficitin vjetor të Ukrainës në 25% të PBB-së, krahasuar me 3.5% para konfliktit. Banka Botërore vlerëson se 55% e ukrainasve do të jetojnë në varfëri deri në fund të vitit 2023 si rezultat i luftës dhe numrit të madh të njerëzve të zhvendosur, krahasuar me 2.5% para fillimit të luftës.

USAID tha se mbështetja buxhetore e SHBA-së i ka mundësuar qeverisë ukrainase të vazhdojë fluksin e gazit dhe energjisë elektrike në spitale, shkolla dhe infrastrukturë tjetër kritike dhe të ofrojë furnizime humanitare të nevojshme urgjentisht për qytetarët. Me mjetet janë paguar edhe punëtorët shëndetësorë, mësuesit dhe nëpunësit e tjerë civilë. USAID tha se Banka Botërore ka vendosur masa mbrojtëse të forta, së bashku me monitoruesit e palëve të treta të përfshirë me qeverinë ukrainase të financuar nga USAID për t’u siguruar që fondet të shkojnë atje ku janë menduar. “Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të mbështetur Ukrainën dhe popullin e saj në dritën e luftës së paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë,” tha USAID në një deklaratë.

Injektimi i parave të reja për Ukrainën vjen ndërsa lufta, të cilën Rusia e quan një “operacion special ushtarak”, zvarritet në muajin e saj të gjashtë, me miliona ukrainas të zhvendosur dhe autoritetet paralajmërojnë për mungesa të mundshme të gazit në dimër. USAID është një agjenci federale e pavarur që merr udhëzime të përgjithshme për politikën e jashtme nga Sekretari i Shtetit. [GN.ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply