Ushtria serbe po përgatit një ekspozitë të madhe të aftësive dhe armëve “Granit 2023”

Spread the love

Ushtria serbe po përgatit një ekspozitë të madhe të aftësive dhe armëve “Granit 2023”

Prishtinë/Zagreb, 20 prill 2023 – Në aeroportin ushtarak të Batajnicës janë duke u zhvilluar përgatitjet përfundimtare për ekspozimin e madh të aftësive, armëve dhe pajisjeve të Forcave të Armatosura Serbe “Granit 2023”, të paralajmëruar prej kohësh, në të cilin pritet të marrin pjesë të shtunën, rreth 5000 ushtarë dhe oficerë nga të gjitha degët e Forcave të Armatosura, transmeton Hina.

Ministria e Mbrojtjes e shpalli ngjarjen si ngjarjen qendrore të Ditës së Forcave të Armatosura, gjatë së cilës do të ekspozohen më shumë se 2300 mjete luftarake, tanke, artileri dhe raketa, avionë, dronë dhe mjete të blinduara të industrisë ushtarake vendase.

Në paradën e trupave, ku përfshihen forcat speciale të Brigadës së 63-të të Parashutës dhe të 72-të të Operacioneve Speciale, do të jetë edhe Detashmenti për Qëllime Speciale “Cobra”, pjesëtarët e së cilës janë të përfshirë edhe në sigurimin e presidentit serb dhe zyrtarëve më të lartë shtetërorë. Të gjitha njësitë në paradë do të pajisen me armatimin dhe pajisjet më moderne ushtarake në dispozicion të forcave të armatosura serbe.

Janë planifikuar fluturime me helikopterë Mi-35, MiG-29 dhe avionë të tjerë që janë pjesë e Forcave Ajrore, tha për mediat në Beograd shefi i Shtabit të Komandës. Numri më i madh i avionëve ushtarakë që nga koha e APJ-së do të ekspozohen në një vend, shkruan sot “Veçernje Novosti”.

Përveç pajisjeve, armëve dhe transportuesve të personelit të blinduar dhe automjeteve luftarake të industrisë ushtarake vendase “Lazar” dhe “Miloš”, obusët vetëlëvizës “Nora” B-52, armë dhe pajisje të prodhimit të huaj, që përfshin VS, amerikanët “Hummer” dhe “BearCat”, sistemi raketor kinez i mbrojtjes ajrore FK-3 dhe ai rus “Pancir”.

Emisionin live pritet ta shohin mijëra veta, sepse të shtunën nga ora nëntë hapet hyrja në aeroportin ushtarak “Kolonel Pilot Milenko Pavlović” në Batajnicë, ndërsa është paralajmëruar edhe transmetim direkt televiziv.

Programi i fluturimit është i ndarë në dy pjesë – mëngjes dhe pasdite, dhe pjesa qendrore e ekranit është planifikuar për në orën 11:00 dhe pritet të zgjasë rreth një orë. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply