Europa – Fuqi e Luftës

Spread the love

Europa – Fuqi e Luftës

Në një emergjencë ushtarake, BE fshihet pas SHBA. Megjithatë, alternativat nevojiten urgjentisht për të shmangur kërcënimet ushtarake.

Nga Dr Jan Zielonka / Venecia

Pak para përvjetorit të parë të ofensivës së madhe të Rusisë në vendin e tij, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy udhëtoi për në Bruksel më 9 shkurt. Atje, përfaqësuesit e lartë të Bashkimit Evropian i bënë atij një pritje të ngrohtë dhe pohuan edhe një herë se Ukraina i përket Evropës. Megjithatë, jo rastësisht Selenskyj udhëtoi për herë të parë në Uashington dhe Londër. Ndërsa BE-ja po i ofron Ukrainës të njëjtën mbështetje të përgjithshme si SHBA-ja, amerikanët po e furnizojnë atë me shumë më tepër armë – dhe armët janë ato që Ukrainës i duhen më shumë tani.

BE-ja nuk është një aktor ushtarak. Në vend të kësaj, ajo krenohet me parandalimin e konflikteve, që konsiston në krijimin e kornizave ekonomike dhe ligjore të favorshme për paqen. Përveç kësaj, ajo mund të mburret me suksese mbresëlënëse kur bëhet fjalë për rindërtimin e pasluftës – për shembull në Ballkan. Pavarësisht kësaj, BE-ja nuk mund të parandalonte pushtimin rus dhe një Ukrainë e mundur nuk do të “rindërtohej” nga BE-ja, por nga Rusia. Pra, nuk është çudi që Zelenskyy po i kërkon BE-së të veprojë më shpejt dhe me guxim.

Kjo luftë është më shumë se një konflikt që ndodh në kufijtë e BE-së dhe që lë gjurmë në faturat e energjisë elektrike dhe gazit të evropianëve: Sulmi i Rusisë është një përgjigje ndaj afrimit gjithnjë e më të ngushtë të Ukrainës me Evropën. Të mos harrojmë se çfarë nxiti pushtimin e parë rus në vitin 2014, kur presidenti prorus i Ukrainës, Viktor Janukoviç u largua nga protestat masive që ai kishte shkaktuar nga një refuzim i minutës së fundit, me urdhër të Moskës, për të nënshkruar Marrëveshjen e Asociimit BE-Ukrainë. BE-ja është e përfshirë në mënyrë të pashmangshme në këtë luftë dhe nuk mund të fshihet pas mbrojtësit të madh SHBA. Heidi Mauer dhe kolegët e saj e shohin Evropën si një “përgjegjësi kolektive për veprim” përballë agresionit rus. Por a është BE-ja në këtë përgjegjësi? Wolfgang Streeck nuk është i vetmi intelektual evropian që i përgjigjet kësaj pyetjeje negativisht: “Sapo realpolitika ngriti kokën e saj të shëmtuar, BE-ja u shndërrua në çast në një organizatë teknike

ndihmëse e NATO-s, e ngarkuar, ndër të tjera, me hartimin e sanksioneve kundër Rusisë. Imponimi i sanksioneve ishte më e pakta që BE mund të bënte në përgjigje të një pushtimi të paligjshëm dhe brutal, por vetëm sanksionet nuk do të drejtojnë rrjedhën e ngjarjeve në kufirin lindor të BE-së.

Problemi është se kjo luftë, si luftërat në ish-Jugosllavi, ngre pyetje ekzistenciale që politikanët evropianë preferojnë t’bëjnë shmangi pragmatike – ose duhet të themi: dritëshkurtër. Ku janë kufijtë e Evropës? A është SHBA një fuqi sui generis në Evropë? A mund të ekzistojë një fuqi civile si BE-ja në një mjedis politik të pacivilizuar? A duhet të kenë përparësi interesat ekonomike të Evropës mbi normat ligjore dhe morale? Kush do ta udhëheqë Evropën kur të shpërthejnë luftërat? Për sa kohë që BE-ja nuk ka përgjigje bindëse për këto pyetje themelore, ajo do të paralizohet kur ta godasin bombat e para.

Kufijtë e BE-së kanë qenë gjithmonë të rrjedhshëm. Gjashtë anëtarëve themelues të Komuniteteve Evropiane u janë bashkuar me kalimin e kohës 22 shtete pas miratimit të një grupi të plotë ligjesh dhe rregulloresh evropiane. (Një nga këto shtete është larguar që atëherë.) Megjithëse Ukraina është larg përmbushjes së kërkesave ligjore. Presidenti i Komisionit të BE-së megjithatë njoftoi në Twitter: “Ukrainasit janë gati të vdesin për perspektivën evropiane. Ne duam që ata të jetojnë ëndrrën evropiane me ne.”

Kjo ëndërr nuk është e njëjtë me anëtarësimin në BE. Megjithatë miliona refugjatë ukrainas brenda kufijve të BE-së, janë në disa mënyra të barabartë me një zgjerim të heshtur të BE-së. Nëse BE-ja merr pjesë në rindërtimin e Ukrainës pas luftës, vendi do të bëhej gjithashtu pjesë e BE-së, ndonëse fillimisht vetëm de fakto dhe jo de jure. A është BE-ja e përgatitur të pranojë faktet në terren dhe të mirëpresë Ukrainën në radhët e saj për arsye thjesht strategjike?

Lufta në Ukrainë siguron konfirmimin se SHBA është (praktikisht) në tryezë kur BE merr vendime. Jo të gjithë e pëlqejnë këtë, por pa SHBA-në, Evropa do të ishte një tigër edhe më pa dhëmbë ushtarakisht dhe politikisht edhe më e ndarë. Që Amerika është e përkushtuar ndaj Evropës nuk mund të merret si e mirëqenë. Nëse Donald Trump bëhet president për herë të dytë, ai dhe Xi Jinping, presidenti i përjetshëm i Kinës, mund të krijojnë një situatë që do të detyrojë SHBA-në të ndryshojë prioritetet e saj strategjike. Ky do të ishte rasti, për shembull, nëse Xi vendos të pushtojë Tajvanin. Atëherë BE-ja nuk do të kishte më një fuqi udhëheqëse që do të ishte e gatshme dhe e aftë të ngrihej për kontinentin e vjetër.

Lufta edhe një herë e bëri të qartë se Gjermania nuk ishte në lartësinë e kësaj detyre të udhëheqjes. Vendi është i ndarë nga brenda dhe duhet të mbrohet nga njëra apo tjetra armiqësi nga jashtë. Veç kësaj, në tavolinë kur BE merr vendime ka shumë “sovranistë”, të cilët nuk do të lejojnë transferimin e kompetencave në Bruksel në masën përkatëse.

Megjithatë, në muajt e parë të luftës, Mario Draghi – ish-presidenti i Bankës Qendrore Evropiane dhe më vonë Kryeministër i Italisë – tregoi se ishte mjaft e mundur të drejtohej klubi në dukje i padisiplinuar i evropianëve përmes udhëheqjes joformale. Lidershipi nuk është vetëm një çështje e karizmës personale, por gjithashtu ka të bëjë, nëse jo në një masë të madhe, me aftësinë e dikujt për të formuluar një këndvështrim të përbashkët politik që pasqyron vlerat e Evropës. Si të kalohet hendeku midis atyre evropianëve që i shohin ukrainasit si heronj në ruajtjen e sigurisë së Evropës dhe atyre që i shohin ukrainasit si asgjë më shumë se nacionalistët fanatikë që sfidojnë interesat legjitime të sigurisë së Rusisë?

Do të ishte po aq e vështirë për të pajtuar interesat ekonomike me pikëpamjet ligjore dhe morale. Pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, BE-ja dështoi të zvogëlojë tregtinë e saj me Moskën dhe politikat që synonin reduktimin e varësisë së Evropës nga furnizimet e naftës dhe gazit rus u zbatuan me gjysmë zemre deri në vitin 2022. Edhe tani, BE ende shpenzon më shumë para për importet nga Rusia sesa për ndihmën për Ukrainën. Nuk jam dakord me ata që fajësojnë marrëdhëniet tregtare gjermane me Rusinë për dilemën aktuale. Por “biznesi si zakonisht” me njerëz që kryejnë krime në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare nuk është vetëm imoral, por është edhe vetëvrasje me këste.

A i jep shtysë lufta në Ukrainë krijimit të një ushtrie evropiane? Pas luftërave të trashëgimisë jugosllave, BE-ja vendosi të krijojë një grup të reagimit të shpejtë me 60,000 ushtarë, por ky vendim ende nuk është ndjekur me veprim. Që nga Brexit, shanset për një ushtri evropiane që mund të merret seriozisht janë edhe më të këqija. Pas pushtimit rus të Ukrainës, disa shtete anëtare – mbi të gjitha Gjermania dhe Polonia – vendosën të rrisin buxhetet e tyre të armatimit, por është shumë e diskutueshme nëse ata do të arrijnë nivelin e kapacitetit të fuqisë ushtarake britanike në të ardhmen e parashikueshme.

Megjithatë, BE-ja mund të bëjë shumë më tepër për të promovuar prokurimin e përbashkët të armatimeve apo edhe prodhimin e përbashkët të armëve. Për shembull, ajo mund të zgjerojë mandatin e Agjencisë Evropiane të Mbrojtjes dhe të rrisë buxhetin e saj. Ai gjithashtu mund të

sigurojë dukshëm më shumë para për Fondin Evropian të Paqes, i cili paguan për armët e dërguara nga shtetet anëtare në Ukrainë dhe mund të mbështesë operacionet e ardhshme ushtarake paqeruajtëse.

Kushdo që ankohet për hegjemoninë amerikane në Evropë duhet të ketë alternativa të besueshme të gatshme për të shmangur kërcënimet ushtarake. Pa një angazhim konkret të politikës së sigurisë, BE-ja nuk do të merret seriozisht nga Rusia, Amerika, Irani, Siria apo Turqia.

BE-ja nuk do të jetë kurrë një aktor klasik ushtarak, por siguria e Evropës nuk është vetëm një çështje e fuqisë së një ushtrie të mundshme evropiane. Është gjithashtu një çështje e infrastrukturës së sigurisë, e cila përfshin gjithashtu fusha të tilla si inteligjenca, logjistika, komunikimi dhe energjia – të gjitha fushat në të cilat Evropa mund të bashkohet edhe më shumë politikisht. Mbi të gjitha, megjithatë, siguria kërkon një busull të qartë dhe një kulturë lidershipi në përputhje me vullnetin e përbashkët të Evropës.

“Kjo është ora e Evropës,” deklaroi presidenti i atëhershëm i Këshillit të KE dhe Ministri i Jashtëm i Luksemburgut, Zhak Poos, kur ai dhe dy ministra të tjerë të jashtëm të KE fluturuan në Jugosllavi në 1991 menjëherë pas fillimit të luftës. Fatkeqësisht, Evropa nuk i përmbushi këto ambicie të larta në atë kohë dhe nuk vazhdoi me veprat përkatëse. Rrjedha e historisë është formësuar nga ngjarje drastike si luftërat. Dhe është krejtësisht legjitime të flitet përsëri për një “Orë për Evropën”. Por tmerret e Sarajevës dhe Mariupolit, Srebrenicës dhe Buçës na mësojnë se fjalët qetësuese nuk mjaftojnë. Kërkohen vendime të guximshme dhe të shpejta, të ndjekura nga veprime konkrete – përndryshe BE-ja do të lëkundet.

_______________________________________________

[Ky është një publikim i përbashkët i Social Europe dhe IPG Journal, përktheu nga gjermanishtja: ISHGJ]

* Jan Zielonka është profesor i politikës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Venecias dhe në Kolegjin St Antony, Universiteti i Oksfordit. Ai është autor i librit Kundërrevolucioni – Tërheqja e Evropës Liberale (2019).


Spread the love


Leave a Reply