Gara me kohën

Spread the love

Duke pasur parasysh rrjedhën e luftës, një armëpushim për Ukrainën po bëhet gjithnjë e më urgjent. Por vetëm SHBA- mund të avancojnë procesin e paqes.

Dr Anatol Lieven* / Washington, DC

Ofensiva e Ukrainës në verën dhe vjeshtën e vitit 2023 dështoi. Pati përfitime minimale në terren – me humbje të mëdha njerëzore – dhe sukseset e jashtëzakonshme të Ukrainës të vitit 2022 nuk mund të përsëriten. Komandanti i përgjithshëm i ushtrisë ukrainase, gjenerali Valeriy Zalushnyj, kohët e fundit pranoi se konflikti kishte arritur në një ngërç dhe tani ishte kthyer në një luftë llogore.

Në të njëjtën kohë, kundërofensiva tjetër ruse është duke u zhvilluar. Forcat e Moskës po bëjnë gjithashtu përparim shumë të ngadaltë, por koha është një tjetër armik për Ukrainën: Rusia ka rreth katër herë popullsinë e Ukrainës dhe katërmbëdhjetë herë produktin e saj të brendshëm bruto. Kjo i jep Moskës avantazhe të mëdha në këtë konflikt, i cili është shndërruar në një luftë rrënimi. Problemet serioze në industrinë e armëve të SHBA-së dhe Evropës kanë bërë që Rusia të prodhojë shumë më tepër granata dhe municione sesa Ukraina merr nga Perëndimi.

Sukseset e Ukrainës në muajt e parë të luftës ishin për shkak të guximit dhe vendosmërisë së ushtarëve ukrainas, disa armëve veçanërisht efektive perëndimore dhe planifikimit jashtëzakonisht të dobët rus. Për më tepër, Ukraina ishte në gjendje të mobilizonte më shumë burra sesa Rusia, sepse Presidenti Vladimir Putin hezitonte të sforconte masat e rekrutimit. Megjithatë, ky avantazh i dikurshëm tani është kthyer në të kundërtën e tij.

Për më tepër, siç tregojnë zhvillimet e fundit politike në Kongresin e SHBA-ve dhe në Evropë, nuk ka asnjë garanci që ndihma perëndimore do të vazhdojë të ofrohet në një nivel që do t’i mundësojë Ukrainës të vazhdojë me sukses luftën. Duke pasur parasysh këto kushte, nuk ka asnjë perspektivë realiste që Ukraina do të jetë në gjendje të përmirësojë ndjeshëm pozicionin e saj aktual në fushën e betejës. Perëndimi mund të furnizojë me më shumë armë nëse është e nevojshme, por nuk mund të gjejë ushtarë ukrainas shtesë. Ukraina po përballet me vështirësi në rritje për rekrutim të ushtarëve të ri pasi Rusia tërheq rezervat e saj dhe vazhdimisht përforcon linjat e mbrojtjes në Ukrainën jugore dhe lindore.

Zërat në Perëndim që vazhdojnë të kërkojnë një fitore “absolute” të Ukrainës po bëhen gjithnjë e më të dëshpëruar. Një shembull i kësaj është sugjerimi i veteranëve amerikanë se Ukraina mund të detyrojë disi Rusinë të largohet nga Krimea me raketa shtesë amerikane përmes bombardimeve të pastra. Një ide e tillë bie ndesh me gjithçka që është mësuar gjatë historisë njerëzore të luftës. Për të arritur një qëllim të tillë në mënyrë të qëndrueshme, Ukraina do të kishte nevojë gjithashtu për njësi të gjera amfibe, të cilat thjesht nuk i ka.

Prandaj, një armëpushim dhe negociatat e paqes po bëhen gjithnjë e më urgjente për Ukrainën. Nëse luftimet përgjatë vijës aktuale të frontit do të ndaleshin, më shumë se 80 për qind e Ukrainës do të ishte plotësisht e pavarur nga Rusia (dhe armiqësore e ashpër ndaj Moskës) dhe mund të bënte më të mirën për t’u pranuar në Bashkimin Evropian.

Duke pasur parasysh qëllimet origjinale të Kremlinit për pushtimin e vitit 2022 dhe historinë e sundimit rus mbi Ukrainën gjatë 300 viteve të fundit, kjo nuk do të ishte një humbje për Ukrainën, por përkundrazi një fitore. Nga ana tjetër, nëse lufta vazhdon pafundësisht, ekziston rreziku real që rezistenca ukrainase të shembet, ose sepse ka thjesht mungesë të fuqisë punëtore ose sepse Rusia mund të përdorë forcat e saj shtesë për të rihapur frontet në Ukrainën veriore, nga të cilat ajo ishte tërhequr vitin e kaluar – dhe të cilën Ukraina ndoshta nuk do të ishte më në gjendje ta mbronte.

Për këtë arsye, lidershipi amerikan thuhet se ka këshilluar në fshehtësi qeverinë ukrainase që të nisë bisedimet me Rusinë.Nga këndvështrimi i Kievit, megjithatë, kjo është jashtëzakonisht e vështirë. Presidenti Zelensky dhe zyrtarë të tjerë të lartë do të duhet të rishikojnë deklaratat e tyre të mëparshme se nuk po negociojnë me Putinin dhe se i vetmi kusht i pranueshëm për një marrëveshje (qoftë edhe paraprake) është tërheqja e plotë e Rusisë nga të gjitha territoret e pushtuara që nga viti 2014. Grupet ultranacionaliste në Ukrainë po bëjnë fushatë me të gjitha forcat e tyre kundër çdo kompromisi. Për më tepër, qeveria ruse aktualisht nuk është e interesuar për një armëpushim të përkohshëm, sepse ajo gjithashtu e di se koha po ikën në favor të saj.

Në këto rrethana, nuk mjafton që Uashingtoni të shtyjë për bisedime në prapaskenë, ndërkohë që këmbëngul publikisht se vetëm Ukraina mund të negociojë paqen. Po kështu, nuk do të ishte e mençur të shtyheshin nismat diplomatike deri pas zgjedhjeve të ardhshme presidenciale të SHBA-së një vit më pas, me shpresën se forcat ukrainase dhe ndihma e SHBA-së do të zgjasin aq gjatë dhe se mund të shmanget një ndryshim i turpshëm në mes të fushatës.

Ukraina mund të mos zgjasë aq gjatë, dhe një sukses i madh rus, pra pushtimi i një territori dukshëm më të madh ukrainas, do t’i paraqiste qeverisë Biden një alternativë zgjedhjeje: të pranojë një humbje të Ukrainës, e cila do të ishte një poshtërim i madh për SHBA-të dhe do të ishte NATO ose kërcënojnë ndërhyrjen e drejtpërdrejtë dhe rrezikojnë një luftë bërthamore me Rusinë.

Për më tepër, siç tregojnë fatkeqësitë në Izrael dhe Gaza, është e paarsyeshme të besohet se një situatë në thelb e paqëndrueshme, si tërheqja e luftës SHBA-Rusi mbi Ukrainën, do të mbetet e balancuar në afat të gjatë. Në çdo kohë, një incident aksidental (për shembull) midis forcave ajrore ruse dhe amerikane mbi Detin e Zi mund të çojë në një rritje dramatike të tensioneve dhe madje të shkaktojë një luftë bërthamore. Edhe nëse më e keqja do të shmangej, një krizë e tillë do të kishte efekte shkatërruese në ekonominë globale dhe të SHBA-së, përveç viktimave njerëzore.

Prandaj, SHBA-të duhet të marrin pjesë aktive në procesin e paqes. Vetëm qeveria e SHBA mund të ushtrojë presion të mjaftueshëm mbi udhëheqjen ukrainase duke ofruar garanci të arsyeshme të besueshme sigurie për të ardhmen. Në këmbim, vetëm qeveria amerikane mund të kërcënojë në mënyrë të besueshme Moskën se ndihma masive ushtarake dhe ekonomike e SHBA për Ukrainën do të vazhdojë – dhe në të njëjtën kohë t’i ofrojë Kremlinit kompromise për çështjet që janë me rëndësi vendimtare për Rusinë.

Nëse Moska do të sillet në tryezën e bisedimeve në një kohë kur situata ushtarake po lëviz në favor të saj, duhet të sigurohet se Uashingtoni është i gatshëm të diskutojë seriozisht një zgjidhje përfundimtare që respekton neutralitetin e Ukrainës (duke përfshirë, natyrisht, garancitë ndërkombëtare të sigurisë), përfshin kufijtë e ndërsjellë të trupave në Evropë, heqjen e sanksioneve dhe një formë të arkitekturës gjithëpërfshirëse të sigurisë evropiane për të reduktuar rrezikun e luftërave të mëtejshme në të ardhmen.

Megjithatë, nisja e një marrëveshjeje të tillë do të jetë jashtëzakonisht e vështirë për administratën e Biden, duke pasur parasysh premtimet e saj të përsëritura për fitore dhe deklaratat se vetëm Ukraina mund të negociojë paqen e vetme. Prandaj, qeveria amerikane do të ketë nevojë për mbështetje nga jashtë.

Prandaj, administrata Biden duhet të kontaktojë privatisht me Indinë, Brazilin dhe vendet e tjera udhëheqëse në të ashtuquajturin “Jug Global” dhe t’u kërkojë atyre të punojnë së bashku për një armëpushim dhe bisedime paqeje. Vetë Uashingtoni atëherë mund të fillonte bisedimet duke iu referuar vullnetit të shumicës së shteteve dhe do të kishte shpëtuar fytyrën. Në të njëjtën kohë, një “ndarje e punës” e tillë mund të ndihmojë gjithashtu për të kompensuar efektet katastrofike të luftës së Gazës në marrëdhëniet e SHBA me “Jugin Global”. Përveç kësaj, SHBA duhet të fitojë mbështetjen e aleatëve evropianë për përpjekjet e saj për paqe. Kjo ka të ngjarë të kërkojë angazhime të forta dhe të besueshme të SHBA-së ndaj NATO-s.

Pjesëmarrja e Kinës do të jetë gjithashtu thelbësore për suksesin e një procesi paqeje. Ndikimi kinez në Moskë nuk mund të injorohet nëse Rusia duhet të bindet të braktisë objektivat e saj maksimale në Ukrainë dhe të pranojë një paqe kompromisi. Duke pasur parasysh tensionet në rritje të rrezikshme midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, një ftesë e tillë nga Uashingtoni do t’i sinjalizonte gjithashtu Pekinit se është i gatshëm të pranojë Kinën si një partner dhe aktor legjitim në zgjidhjen e problemeve globale.

Asnjë nga këto nuk do të jetë e lehtë. Do të ketë një tundim të fortë në Uashington për t’i lënë gjërat të rrëshqasin me shpresën se do të ndodhë diçka që do ta lërë diplomacinë amerikane të largohet. Megjithatë, një qëndrim i tillë do të ishte një gabim tragjik dhe një tradhti ndaj interesave themelore të Ukrainës dhe vetë SHBA-së. Kahu i tanishëm i luftës po shpien drejt një katastrofe. Vetëm Shtetet e Bashkuara mund ta ndryshojnë këtë kurs, por do të kenë nevojë për shumë ndihmë nga miqtë dhe aleatët e tyre për ta bërë këtë. [Përktheu nga gjermanishtja: ISHGJ; IPG]
__________

Shënim për autorin: Anatol Lieven është hulumtues i lartë për Rusinë dhe Evropën në Institutin Quincy në Uashington, DC. Ai ka qenë më parë profesor në Universitetin Georgetown në Katar dhe profesor vizitor në Departamentin e Studimeve të Luftës në King’s College në Londër.


Spread the love


Leave a Reply