Humbja e SHBA-së në Mal të Zi apo rënia “hibride” e “skifterit të zi”!

Spread the love

Humbja e SHBA-së në Mal të Zi apo rënia “hibride” e “skifterit të zi”!

“Po i lutem Titos dhe Mosha Jevreja të më falin që jam kaq budalla”.

 “Ai që e pranon në mënyrë pasive të keqen është po aq i përfshirë në të sa ai që ndihmon për të kryer të keqen.” – Martin Luther King. Domethënë, duket se Perëndimi nuk është në gjendje ta ndalë rënien në çrregullim të periferisë së tij!?

 Ante Mirićstu [Geopolitika News, 06 nëntor, 2023]

Pas pushtimit të Malit të Zi (më tej, Malit të Zi) nga koalicioni serb i madh (rus i madh), i personifikuar përmes personazheve të Presidentit të Malit të Zi – Jakov Milatoviq, kryetarit të Kuvendit – Andrija Mandiq dhe kryeministrit – Milojko Spajiq, përmes agjencisë së Putinit dhe Vuçiqit, mund të shtrohet pyetja nëse Mali i Zi ia ka vlejtur angazhimin e perëndimit, pra mbrojtjen…, ndaj ta sqarojmë menjëherë – si hyrje në temë:

Prandaj, distanca e Malit të Zi nga NATO dhe hyrja e tij në orbitën pro-serbe (që do të thotë në të njëjtën kohë pro-ruse dhe prokineze) hap mundësinë që Rusia dhe Kina të kenë dalje në detin Adriatik, kryesisht përmes Porti i Barit. Përkatësisht, Rusia tashmë një herë i ka kërkuar Malit të Zi që të lejojë hyrjen e marinës ruse në bregdetin malazez, por më pas është refuzuar me vendosmëri nga qeveria e atëhershme properëndimore.

Megjithatë, pritet që Rusia dhe Kina së shpejti ta përsërisin këtë kërkesë, duke qenë se klima politike në Mal të Zi ka ndryshuar. Në këtë kontekst, tashmë ka pasur spekulime se disa kompani serbe janë të interesuara për të blerë një pjesë pronësore në Portin e Tivarit, ndoshta me kapital rus dhe/ose kinez.

Prandaj, Moska dhe Pekini padyshim që do të nxitojnë të përfitojnë nga mbikëqyrja e Vuçiqit mbi atë port. Me këtë, Rusia dhe Kina do të fitonin një platformë të mirë për të kërcënuar interesat financiare dhe vlerësuese të Perëndimit – në të gjithë Mesdheun, si dhe në Afrikën Veriore dhe Lindjen e Mesme.

Në të njëjtën kohë, rënia përfundimtare e Malit të Zi nën mbikëqyrjen serbo-ruse paraqet një goditje të fortë për prestigjin e BE-së dhe SHBA-së në mbarë botën.

Domethënë, vetë fakti që politikanët malazezë ia lejuan vetes të injoronin rekomandimin e qartë të Perëndimit (ishte sugjerim) për të mos hyrë në koalicion me partitë ekstremisht pro-ruse gjatë krijimit të një qeverie të re, dhe bënë pikërisht të kundërtën – tregon se. ky është prestigji i tyre i tronditur rëndë në Ballkanin Perëndimor.

Pra, nëse vendet perëndimore tregohen të paaftë për të ndalur Serbinë e vogël të Vuçiqit, nuk është e vështirë të merret me mend se çfarë përfundimi do të nxjerrin nga kjo Putini, Xi, Khamenei apo Kim Jong-un.

Përkatësisht, konkluzioni i tyre do të jetë se Perëndimi është dobësuar, që është sinjali i tyre për fillimin e sulmeve edhe më të forta ndaj interesave amerikane dhe evropiane në rajone të tjera të botës.

Koncesioni kundërproduktiv ndaj Serbisë

Analisti amerikan Janus Bugajski kritikoi Departamentin e Shtetit për politikën e keqe në Ballkanin Perëndimor (në tekstin e mëtejmë BB), veçanërisht në Mal të Zi. Përkatësisht, ai pohoi se mungesa e mbështetjes së SHBA-së për partitë pro-evropiane ka ndihmuar në formimin e qeverisë aktuale pro-serbe/proruse në Mal të Zi.

Sipas Bugajskit, zyrtarët amerikanë të caktuar në ZB nga administrata Biden ose kanë njohuri të

kufizuara për historinë e saj të fundit dhe ambiciet e lojtarëve politikë, ose kanë qenë subjekt i

mashtrimit dhe dezinformimit, “ajo që unë do ta quaja korrupsion mendor, edhe pse më parë. duke shërbyer në rajon”.

Prandaj, dorëzimi ndaj Serbisë doli të ishte kundërproduktive, në radhë të parë për shkak të destabilizimit të vazhdueshëm të vendeve fqinje si Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Kosova dhe Serbia. të Maqedonisë, …d.m.th., për të njëjtën arsye që dorëzimi ndaj Kinës në vitet nëntëdhjetë, nënshtrimi ndaj Rusisë në fund të dekadës së parë të shekullit të 21-të rezultoi të ishte kundërproduktive. shekulli dhe duke iu dorëzuar Iranit për të përfunduar marrëveshjen bërthamore.

Më në fund, në të gjitha këto raste, doli të ishte një qëndrim thellësisht i gabuar që vendet autoritare, thellësisht antiperëndimore do të bëhen përfundimisht shtete miqësore – nëse vendoset bashkëpunimi ekonomik me ta.

Pra, kujt ia la Perëndimin Malin e Zi

Vladimir Putin e filloi karrierën e tij politike si reformator dhe arriti të “ngrejë” Rusinë pas sundimit të diskutueshëm të Boris Jelcinit. Më konkretisht, në fillim të mbretërimit të tij, ai mbikëqyri kryesisht bumin ekonomik të vendit të tij falë rritjes së çmimit të naftës. Megjithatë, sapo të ardhurat nga nafta filluan të bien, ai bëri një “kthesë” – gjë që ndodhi në fillim të mandatit të tij të tretë presidencial në 2012, pra pasi shpërthyen protestat kundër sundimit të tij (në më shumë se 100 qytete), duke pasur parasysh se Ekonomia ruse filloi të lëkundet.

Në këtë kontekst, New York Times njoftoi kohët e fundit se zgjidhja që Putini miratoi në atë kohë ishte “të zhvendoste themelet e legjitimitetit të regjimit të tij nga përparimi ekonomik në patriotizmin e militarizuar”, duke e kthyer Rusinë në një kështjellë “të rrethuar” që vetëm ai mund ta mbrojë. .

Kështu, ai u kthye nga “një shpërndarës i të ardhurave në një shpërndarës të dinjitetit…, kështu që pushtimi i tij në Ukrainë – për të rivendosur atdheun mitik rus ishte një lëvizje e domosdoshme, d.m.th. e pashmangshme”.

Sigurisht, në këtë kuptim, Moska shfrytëzon edhe “fusha të tjera të minuara gjeostrategjike” në të gjithë perandorinë e saj të vjetër dhe më gjerë… Domethënë, “Moska ka krijuar / “mbjell” linjat e prishjeve për dekada, madje edhe shekuj, në dhe rreth Rusisë – për qëllime perandorake…”, siç shkruan Forbes për të.

“Kuvendi i ri i Podgoricës” me në krye Andrija Mandiq


 Kryetarin e Kuvendit të Malit të Zi më 30 tetor 2023. “Heroi” i Putinit, siç tha ai, dhe duka çetnik i Vuçiqit, Andrija Mandiq, u zgjodh si lojtari kryesor i vërtetë i Moskës dhe Beogradit në Mal të Zi.

Pra, Mandiq është presidenti i ri i parlamentit malazez dhe në bazë të këtij funksioni është anëtar i Këshillit për Mbrojtje dhe Siguri, organi që komandon Ushtrinë e Malit të Zi. Ai është kreu i Demokracisë së Re Serbe, një anëtar i Frontit Demokratik pro-Rus (DF) të shpërbërë së fundmi, i quajtur tani “Për të Ardhmen e Malit të Zi”.

Sipas fjalisë hyrëse, prioritetet e politikës së jashtme të partisë së Mandiqit janë heqja e sanksioneve ndaj Rusisë dhe tërheqja e njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe është kundërshtare e anëtarësimit të Malit të Zi në aleancën e NATO-s. Përkatësisht, Mali i Zi është anëtar i NATO-s që nga viti 2017. Ai është gjithashtu mohues i gjenocidit në Srebrenicë, ndërsa titullin e dukës çetnik e mban që nga viti 2007.

Ai ka qenë deputet i Kuvendit të Malit të Zi për dy dekada dhe në ditën e sipërpërmendur është zgjedhur kryetar i Kuvendit të Malit të Zi me 49 vota, nga gjithsej 81 përfaqësues në parlament.

Në këtë kontekst, theksojmë se zgjedhja e Mandiqit është pjesë e një pakete më të gjerë të ndarjes së pushtetit mes serbëve të mëdhenj atje. Gjegjësisht, sipas marrëveshjes së bërë me shumicën e re proserbe nga kryeministri Milojko Spajiq, partitë (proruse) të DF do të mbështesin qeverinë e tij pakicë në parlament dhe në fund të vitit të ardhshëm do të bëhen zyrtarisht pjesë e atë (duke pritur kthimin e Trumpit në krye të SHBA-ve – pas zgjedhjeve të ardhshme presidenciale, të cilat do të mbahen më 5 nëntor 2024).

*

Në të njëjtën kohë, për ta afruar Mandiqin me lexuesit tanë, gjegjësisht se çfarë kalibri fashist serb është ai, mund të shihet më së miri përmes deklaratave të gazetarit Jadran Kapor, të shkruara për Dubrovački Vjesnik më 31 tetor 2023. :

“Malazezët zgjodhën një çetnik, pra çfarë të duan. Por ajo që më zemëroi mbrëmë teksa po shikoja Mandiqin në Kuvendin e Malit të Zi ishte dialogu i tij me Gjukanoviqin në të cilin Mandiq tha: “Nëna e askujt nuk qau për Andrija Mandiqin, por ajo qau për shumë nga DPS-ja”.

Vojvodo, komandant i baterisë së lehtë të artilerisë vetëlëvizëse, vini në Dubrovnik dhe u tregoni nënave të Nikola (18) dhe Miha (19) Liban, Joshko Vuković (20), Vladimirka Dopsai (17), Denis Čimić (18), Alen. Vasiljević (20), Milenko Kulaš (20), Ivo Mashkarić (36) dhe Jozo Brajović (41) të cilët u vranë nga një predhë mortaja. Tregojini motrës së shokut tim të klasës Niksha Galov, i cili vdiq në Osojnik, ku keni bërë foto me krenari (me ish-kryeministrin e Malit të Zi Zdravko Krivokapiq dhe rezervistë të tjerë). Dhe ku do të donin të bënin sërish foto”.

Marrëdhënia e qeverisë së re në Mal të Zi me BE-në dhe NATO-n


Sipas Davor Gjenerit, pritet që procesi i reformave të anëtarësimit të Malit të Zi në BE të ngrijë edhe më thellë se sa ishte me administratën e Krivokapiqit dhe Abazoviqit (fjala është për dy qeveritë e mëparshme pro-serbe të Malit të Zi. me shqiptarin Dritan Abazovic në krye të dytë, i cili promovoi, ose më mirë punonte, për interesat serbe në Mal të Zi.)

Lidhur me dëmin që i është bërë anëtarësimit malazez në aleancën e NATO-s, nga Vukshiq (Dejan Vukšić – ish-drejtues pro-serb/prorus i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare /ANB/ nga viti 2020-2022) i procedurës së menaxhimit të të dhënave të klasifikuara – të cilën Mali i Zi , si anëtare e marrë nga shërbimet mike dhe vendet aleate, duhet theksuar se ato nuk mund të përsëriten. (Në atë kohë qarkullonte një batutë në Podgoricë se gjithçka që NATO dërgon në Mal të Zi është menjëherë në tryezën e ambasadorit rus në Podgoricë.)

Përkatësisht, sipas Gjenerit, pas largimit të Sava Kenterës nga ANB (5 maj 2022 – 7 tetor 2022), Mali i Zi nuk merr më të dhëna përkatëse nga struktura e aleancës së NATO-s, dhe për këtë arsye nuk është anëtar i NATO në “format të plotë”!

Pasojat për Republikën e Kroacisë dhe Bosnjë-Hercegovinën – për segmentet e energjisë dhe transportit…


Që nga formimi i administratës së Krivokapiqit në vitin 2020 e deri më sot, Republika e Malit të Zi ka bllokuar projektin për ndërtimin e një degëzimi të gazsjellësit TAP (Trans Adriatic Pipeline), nga Shqipëria në Republikën e Kroacisë, i cili duhet të lidhet me interkoneksionin. për Bosnjën dhe Hercegovinën pranë Imotskit, gjë që do ta çlironte atë vend nga kthetrat e energjisë së Rusisë.

E njëjta gjë është edhe me bllokimin e vazhdimit të ndërtimit të autostradës Adriatiko-Jonian!

Britanikët (Boris Johnson 2019-2022) dhe amerikanët (Donald Trump 2017-2021) ia lanë Malin e Zi rusëve dhe serbëve


Shtrohet pyetja, cila është agjenda reale e Perëndimit në ZB, pra a ekziston ajo?

Si përgjigje më e mirë për dyshimin e mëparshëm, do të përcjellim disa fragmente nga një artikull i botuar në Pobjeda të Podgoricës, me autor Nenad Zeçeviq më 28 tetor 2023, të cilat i konsiderojmë shumë domethënëse (pa hyrë në vërtetësinë e tyre).

Gjegjësisht, sipas kësaj, Perëndimi me pasivitetin e tij mundësoi rrëzimin e properëndimorit Milo Gjukanoviq, i cili në fund të fundit ishte në favor të Rusisë dhe Serbisë.

Kështu, dega ideologjike e Vojisllav Sheshelj, historiani serbomadh Aleksandar Rakoviq deklaroi së fundi në TV Happy se në ndryshimin e qeverisë në Mal të Zi, përveç Serbisë dhe Kishës së Serbisë (KPS), rol të rëndësishëm luajti edhe faktori perëndimor. duke pohuar se “Anglezët – përmes ambasadës në Beograd morën pjesë në përmbysjen e Gjukanoviqit, ndërsa administrata Trump dha ‘dritën jeshile’ për të”.

Ai tha gjithashtu – Unë u takova dy herë me britanikët në Beograd, të cilët ishin për largimin e Gjukanoviqit nga pushteti, por ata kërkuan garanci se Mali i Zi nuk do të tërhiqej nga NATO. Ai tha gjithashtu se përmbysja e Gjukanoviqit “është rezultat i një harku kohor të çmuar që ata kishin gjatë sundimit të Trump”. Gjatë atyre katër viteve na u desh ta rrënonim Gjukanoviqin në Mal të Zi, ta mposhtnim në zgjedhje dhe të krijonim një organizatë që thjesht e dërrmoi – tha Rakoviq.

  Për më tepër, propagandisti i Vuçiqit, Rakoviç, deklaroi se britanikët ishin veçanërisht të interesuar nëse Mali i Zi do të ishte nën presion për t’u larguar nga NATO.

“Kjo ishte e vetmja gjë që kishte rëndësi për ta. Kjo nuk është e rëndësishme për serbët për momentin (të paktën Serbia pak e madhe është më e rëndësishme për ta), dhe për britanikët është e rëndësishme që të mos ngrihet çështja e largimit të Malit të Zi nga NATO. Nuk ishte momenti për të folur për NATO-n, ishte e rëndësishme që Gjukanoviq të mposhtej dhe të mos kishim pengesa nga ajo palë evropiane.

Ne e dinim që Trump dhe qeveria e tij nuk do të pengonin asgjë sepse Trump “shtyti” Dushko Markoviqin (bëhej fjalë për incidentin që ndodhi midis Presidentit të SHBA Trump dhe Kryeministrit CG Marković në samitin e NATO-s në Bruksel – 26/05/2017 kur turneu në ndërtesën e selisë së re të NATO-s, Trump e largoi Markoviçin që i qëndronte përballë., dhe në Fox News (TV) Trump madje u tall me malazezët.

Fatmirësisht, vazhdoi Rakoviqi, atëherë u krijua korniza për përmbysjen e Gjukanoviqit, duke shtuar se pritej që Gjukanoviqi të sulmonte Kishën Serbe dhe më pas t’i shërbente hakmarrjes për këtë” – dhe se përmes protestave/çeshtjeve të udhëhequra nga Kisha e Serbisë, pas së cilës dhe humbi pushtetin në gusht 2020.

Çfarë mendojnë britanikët për të gjitha këto tani – nuk është e qartë, megjithëse mund të supozohet se ata e kuptojnë se janë “mashtruar”, të paktën në lidhje me pozicionin e Malit të Zi në NATO.

Në vend të KONKLUZIONIT – deklarata se Perëndimi është ngatërruar në “tre e tre” në Mal të Zi dhe Serbi

Gazetarja e BeH-së Dženana Karup Druško (Antena M) shkruan se ka ende diskutime në BE dhe SHBA se kush është fajtori për sulmin e fundit terrorist në Kosovë, gjegjësisht a ishte i përfshirë Vuçiq në të!?

Po ashtu, sipas Karup Drushkos, asnjë nga perëndimorët nuk e ka pyetur veten se ku ka shpenzuar Vuçiq 500 milionë euro për vitin 2022, që në raportin për buxhetin/buxhetin e Republikës së Serbisë është shënuar si – informacion konfidencial… pra nëse, gjoja, nuk dihet se për çfarë e ka shpenzuar Vuçiq, ndoshta edhe paratë e taksapaguesve të vendeve perëndimore – që investojnë në Serbinë e “reformuar”, duket se duhet pyetur se sa nga ato 500 milionë euro “konfidenciale” janë përdorur për të. financojnë, jo vetëm aktivitetet e formacioneve paraushtarake në Kosovë, por edhe për destabilizimin e BeH, CG dhe Sj. Maqedonia!!!

Në këtë kontekst, vlen të shtohet dhe të merret në konsideratë, në lidhje me “operacionet” e mëdha/tektonike të treguara të shërbimeve në ZB, dhe një pretendim (sigurisht i paverifikuar) nga rrjetet sociale kroate.

Domethënë, sipas tij, “largimi dhe arrestimi i huliganëve të BBB në Greqi, marshimi i Paveliqit në Osijek dhe Zagreb, mbishkrimet e urrejtjes në Klubin CG dhe përdhosja e memorialit të Smojës – edhe në Split, së bashku me idetë fëminore të dy kryetarëve kroatë. janë financuar pjesërisht nga ‘ndryshimi i vogël’ nga ‘fondet konfidenciale’ të përmendura më parë”, të paktën siç do të thoshin njerëzit e profesionit, “përmes – dorës së dytë ose të tretë, d.m.th. është vendimtare që dora e parë është naive dhe nuk e kupton kopertinën”!?

*

Për më tepër, për t’u kthyer në Mal të Zi, dhe me ndihmën e Andrej Nikolaidis, le të përpiqemi të parashikojmë sjelljen e ardhshme të autoriteteve pro-serbe në Mal të Zi. Domethënë, “është e mundur që manovra e radhës e Mandiqit të jetë identike me atë të një fyelltari të afërt me kishën e Serbisë dhe çetnikët – të cilët ata e kujtojnë me dashuri edhe sot. Pra, derisa po vazhdonte Lufta e Dytë Botërore, ai u hodh kundër partizanëve, por kur lufta mbaroi dhe çetnikët u mundën në të, ai këndoi: “Unë po i kërkoj Titos dhe Mosha çifutëve të më falin që jam llafazan. ‘”

*

Megjithatë, ne nuk jemi në një humor të tillë “shaka”, duke e ditur se si Putini ia dorëzoi Nagorno Karabakut ortodoksë / “armen” me ftohtësi Azerbajxhanit, dhe që sapo e kuptoi se Armenia filloi të bashkëpunonte me SHBA-në – me një masë të pranueshme. në Rusi!

Për më tepër, më 16 tetor 2023, “homologu” i Mandiqit në RS/BiH, Milorad Dodik, pas kritikave amerikane për punën e tij – me rastin e sulmit ndaj rendit kushtetues dhe ligjor të BeH-së, “u revoltuar” thirri ambasadorin amerikan në Sarajevë. Michael Murphy – një hov. Sigurisht, këtë nuk e bëri pa miratimin e Beogradit dhe Moskës!

*

Dhe së fundi, nëse e kemi të vështirë të pranojmë suksesin e shërbimeve ruse dhe serbe (FSB dhe BIA) në Mal të Zi, atëherë na shtrohet pyetja pse Perëndimi e la Malin e Zi në Lindje. Mirëpo, për momentin nuk kemi përgjigje për këtë pyetje – kemi vetëm hipoteza të tilla si – ndoshta Mali i Zi ishte një kompensim për Serbinë për Kosovën, ndoshta synimi është të krijohen shtete më dominuese – Serbia dhe Shqipëria që do të “mbikëqyrin sovranitetin. “ – Mali i Zi, BeH, Kosova dhe Sj. Maqedoni) e kështu me radhë e të ngjashme!? 

[Përktheu: ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply