Idiotët e dobishëm të Putinit!

Spread the love

Idiotët e dobishëm të Putinit!

Spektri i idiotëve të dobishëm të Evropës, një term i luftës së ftohtë për aleatët e padashur të komunizmit, është i gjerë. Në politikë, partitë në të djathtën dhe të majtën ekstreme nuk pajtohen për shumë gjëra; por mbi Ukrainën këto ekstreme janë bashkuar shpesh duke kërkuar një “paqe” të menjëhershme që në fakt do të shpërblente agresionin rus me tokë…

Përpjekja e Rusisë për të projektuar fuqi bindëse në të gjithë Evropën nuk ka pasur sukses, as nuk ka dështuar plotësisht. Një nënkulturë e asaj që gjermanët e konsiderojnë si Putinversteher – simpatizantë që “kuptojnë” liderin rus Vladimir Putin – lulëzon jashtë rrjedhës kryesore.

Në të gjithë Evropën, pëshpëritja e tyre formon një lajtmotiv në zhurmën e ankesave për problemet në dukje të palidhura, si inflacioni, shërbimet publike të rrënuara, rregulloret mbizotëruese dhe frika nga imigracioni. Ankuesit sapo kanë filluar të sfidojnë shkallën e bujarisë së qeverive të tyre ndaj Ukrainës, e cila deri në shkurt të këtij viti arriti në më shumë se 60 miliardë euro (65 miliardë dollarë) ndihmë ekonomike dhe ushtarake nga Brukseli dhe BE. Por nëse lufta e Ukrainës zgjat shumë ose shkon keq, ka shumë që presin në krahë për të marrë lojën e fajit.

Spektri i idiotëve të dobishëm të Evropës, një term i luftës së ftohtë për aleatët e padashur të komunizmit, është i gjerë. Në politikë, partitë në të djathtën dhe të majtën ekstreme nuk pajtohen për shumë gjëra; por mbi Ukrainën këto ekstreme janë bashkuar shpesh duke kërkuar një “paqe” të menjëhershme që në fakt do të shpërblente agresionin rus me tokë.

Në media dhe akademi, intelektualët ende duken të lumtur të shpërfillin provat e qëllimit perandorak të Rusisë dhe të zhvendosjes së saj drejt kriminalitetit dhe në vend të kësaj vajtojnë ngatërresën evropiane në atë që ata e analizojnë si një luftë ndërmjetëse midis Amerikës dhe Rusisë, ose ndoshta, duke spekuluar akoma më madhështore, midis Amerikës dhe Kinës. Dhe në botën e biznesit, pavarësisht raundeve të shumta të sanksioneve perëndimore, Rusia ka ende shumë “miq”.

Idiotët e Putin përfshijnë disa qeveri evropiane. Viktor Orban, kryeministër i Hungarisë që nga viti 2010, ka qenë më i dukshëm. Njeriu i fortë populist ka kritikuar vazhdimisht mbështetjen perëndimore për Ukrainën dhe ka vazhduar importet e gazit rus nga Hungaria. Qeveria e tij refuzon gjithashtu të lejojë tranzitin e armëve të dhëna Ukrainës nga anëtarët e tjerë të NATO-s dhe BE-së të Hungarisë.

Austria fqinje, në heshtje, por në mënyrë të barabartë fitimprurëse, e ka përballuar kryesisht luftën, gjithashtu, duke përmendur mosanëtarësimin e saj në NATO dhe rolin e vetë-emëruar si një urë lidhëse midis Lindjes dhe Perëndimit, duke ofruar pak ndihmë për Ukrainën, edhe pse tregtia e saj me Rusia është rritur.

Greqia, një tjetër anëtar i BE-së, është në përputhje me sanksionet e BE-së, por ka penguar të shtrëngojë më tej ato për transportin e naftës ruse, ndoshta sepse firmat greke ndodh që të fitojnë aq shumë nga tregtia. Vetëm kohët e fundit dhe nën presionin e madh amerikan, Qiproja, një parajsë financiare në det të hapur, mbylli rreth 4,000 llogari bankare lokale të mbajtura nga rusët.

Duke u përballur me më pak presion, vendet jo- anëtare të BE-së si Turqia dhe Serbia as që mundohen të maskojnë shërbimin fitimprurës të dyerve të pasme që i ofrojnë Rusisë.

Disa vende kanë shtrembëruar qëllime në dukje fisnike në politika që ngrohin zemrën e Putinit. Duke përmendur neutralitetin e saj të lavdëruar, Zvicra ka përdorur ligje të fshehta lokale për të bllokuar furnizimin me armë në Ukrainë, duke përfshirë 96 tanke Leopard të vendosura në Itali që i përkasin një firme private zvicerane.

Duke shënuar autogola të përsëritur me parimet e lirisë së fjalës, policia në Suedi ka ndezur me dritën jeshile djegien publike të Kuranit. Jo vetëm që kjo Turqi me shumicë myslimane është jashtëzakonisht e zemëruar, e cila ka një veto mbi përpjekjen e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n. Vetë Putin i talli me gëzim suedezët. Në një udhëtim në Dagestan përpara festës së Bajramit në fund të qershorit, Putini e kishte filmuar veten duke mbajtur me butësi një Kuran, ndërsa ai shpjegoi se sipas ligjit rus është një krim të përdhosësh gjërat e shenjta.

Megjithatë, edhe tullat me pamje të fortë në murin e mundshëm evropian të mbështetjes për Ukrainën mund të shemben. Sllovakia, për shembull, ka qenë një kanal jetik për ndihmën perëndimore dhe kohët e fundit ka premtuar flotën e saj prej 13 avionësh luftarakë të epokës sovjetike Mig-29 për forcën ajrore ukrainase. Por sondazhet tregojnë se partia e Robert Ficos, një i majtë rusofil, i cili ka fajësuar “fashistët ukrainas” për provokimin e Putinit, duket se do të fitojë zgjedhjet kombëtare të planifikuara për në shtator.

Franca është një element kyç i NATO-s dhe BE-së . Por një panel parlamentar francez kohët e fundit qortoi Marine Le Pen, sfiduesen më të afërt të Presidentit Emmanuel Macron në zgjedhjet e vitit të kaluar, për propagandën ruse pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014. Zonja Le Pen mohon ashpër se mbrojtja e saj ndaj Putinit kishte ndonjë lidhje me 9 milionë euro kredi që partia e saj mori atë vit nga bankat e kontrolluara nga Rusia. Ajo ka dënuar pushtimin rus të Ukrainës, por tetorin e kaluar, shtatë muaj pas luftës, ajo deklaroi se sanksionet ndaj Rusisë nuk po funksionojnë.

Në Itali, megjithëse kryeministrja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni, është një mbështetëse e fortë e Ukrainës, Matteo Salvini, i cili drejton partinë e dytë më të madhe në koalicionin e saj, është një tjetër kundërshtar i sanksioneve dhe të paktën deri në pushtimin, ishte një fans i deklaruar i Putinit.

Gjermania, ashtu si Franca, duket një shtyllë e fortë. Megjithatë partia (AF D) , e përshkruar troç nga kreu i agjencisë së brendshme të inteligjencës së vendit si një përhapës i

narrativave ruse, ka qenë në rritje në sondazhet për qëllimin e votuesve. Tani është në një barazim të vdekur për vendin e dytë me socialdemokratët në pushtet. Në polin e kundërt politik, Sahra Wagenknecht, një e majtë telegjenike dhe paqësore me çdo kusht, thotë se anketuesit i thonë asaj se ajo mund të fitojë 19-30% të votave kombëtare gjermane. Megjithëse mbështetja e publikut për të ndihmuar Ukrainën mbetet e fortë, tendenca tendenca është në rënie.

Rrëfimet e idiotëve të dobishëm janë çuditërisht elastike. Pikat e tyre kryesore – që NATO “provokoi” sulmet e përsëritura të Rusisë dhe pushtimin eventual të Ukrainës, se Ukraina është një entitet artificial i mbjellë në tokë që është me të drejtë e Rusisë dhe se Amerika me gëzim derdh naftë mbi këtë zjarr për të shitur armë dhe për të mbajtur hegjemoninë e saj globale- jehonë në mënyra të ndryshme.

Njëra është ajo që italianët e quajnë benaltrismo: NATO sulmoi Serbinë në 1999 dhe Libinë në 2011, plus Amerika pushtoi Irakun dhe Afganistanin, kështu që cili është problemi nëse Rusia sillet keq? Një varietet tjetër është dietrismo, nocioni se duhet të ketë një histori “të brendshme” pas ngjarjeve: shkrimi në New Left ReviewWolfgang Streeck, një sociolog gjerman, pohon se qëllimi i fshehur i krizës është të krijojë skenën për të vënë një BE të frikshme nën gishtin e një NATO-je të ngritur.

Ajo që duket se lidh opozitën ekstreme të djathtë, ekstreme të majtë dhe “intelektuale” të Evropës me politikën perëndimore është diçka më e thjesht. Është një anti-amerikanizëm i zhurmshëm, i stilit të luftës së ftohtë. [Përshtati “Pamfleti” nga “The Economist”]


Spread the love


Leave a Reply