Konflikti Ukrainë-Rusi ka arritur në një ngërç

Spread the love

Konflikti Ukrainë-Rusi ka arritur në një ngërç

Fondacioni Kërkimor Observer [26 gusht 2023]

Nga Dr Kartik Bommakanti

Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila shpërtheu vitin e kaluar pas pushtimit të së parës, është bllokuar. Kundërofensiva e Ukrainës ka ngecur ose të paktën përparimi i bërë nga forcat tokësore ukrainase ka qenë i kufizuar. Ashtu si ofensiva fillestare ruse ngeci për shkak të një sulmi mbresëlënës ukrainas dhe u kthye gradualisht, Ukraina – nëse nuk pësoi pikërisht të kundërtën që bëri Moska – ka mbetur e paaftë për të thyer mbrojtjen ruse si rezultat i kundërofensive të saj.

Tre faktorë specifikë janë përgjegjës për ngërçin aktual operacional. Së pari, asnjëra palë nuk ka mundur ose nuk ka treguar gatishmëri për ta ndjekur penalisht këtë fushatë ushtarake me vendosmëri. Së dyti, frika e përshkallëzimit, nëse armët e reja u prezantuan gjatë rrjedhës së luftës për 18 muajt e fundit, e kanë zbutur intensitetin e luftimeve, por kanë bërë pak për t’i dhënë fund. Së fundi, morali i ulët, i cili ka qenë dukshëm i dukshëm midis forcave ruse për pjesën më të madhe të luftimeve aktive në një vit e gjysmë të fundit, po bëhet i dukshëm mes ukrainasve. Ndjekja penale e një fushate ushtarake me mjete të kufizuara ka qenë tipari i luftës Rusi-Ukrainë. Rusia kurrë nuk u angazhua plotësisht dhe nuk përdori aftësitë e nevojshme për ta fituar luftën me vendosmëri. Ukraina ka bërë të njëjtën gjë, por për arsye të ndryshme.

Pse lufta ka arritur në ngërçin aktual?

Së pari, aftësitë kibernetike shumë të mbrojtura të Rusisë nuk ishin aq të fuqishme sa pritej dhe udhëheqja ruse, për arsye ende të pashpjegueshme, nuk përdori fuqinë ajrore luftarake. Shpjegimet për mospërdorimin e fuqisë ajrore, në rastin më të mirë dhe anekdotik, kanë variuar nga mungesa e përvojës së Forcave Ajrore Ruse në operacionet me shumë fusha me forcat tokësore, deri te rreziku i neverisë dhe trajnimi i dobët i pilotëve. Kompleksimi i këtyre dështimeve ishte ofensiva tokësore e Moskës, e cila përfshinte strategji të dobët dhe linja të gjata furnizimi që i bënë forcat ruse të uleshin për ukrainasit. Rusia, megjithatë, është duke u rigrupuar pasi zbuti kundërsulmimin aktual të Ukrainës, kryesisht për shkak të ngritjes nga ushtria ruse të fortifikimeve të frikshme mbrojtëse të mbushura me mina tokësore, të cilat Moska investoi në ngritjen e tyre ndërkohë që 12 brigada të blinduara të Ushtrisë ukrainase po stërviteshin në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut. vendet (NATO). Përdorimi i pamjaftueshëm i fuqisë luftarake dhe qëndrueshmëria u ka dhënë mundësi të dyja palëve të rigrupohen dhe të luftojnë.

Kievi, nga ana e tij, nuk ka vuajtur nga aplikimi joadekuat i fuqisë ushtarake nga Rusia. Të paktën jo qëllimisht, udhëheqja e Ukrainës është shtrënguar nga aleati i saj dhe furnizuesi kryesor ushtarak – NATO. Pavarësisht nga suksesi i kufizuar që ka pasur Ukraina në kundërsulmimin e saj, përparimi i saj ushtarak ka qenë i kufizuar ndjeshëm për shkak të mbështetjes së pamjaftueshme ushtarake nga aleati i saj i NATO-s. Në të vërtetë, sipas inteligjencës së Shteteve të Bashkuara (SHBA), Kievi do të dështojë të sigurojë qëllimin e tij kryesor për marrjen e Melitopolit, i cili është jetik nëse forcat ukrainase duan të kapin Krimenë. Melitopol shërben gjithashtu si një urë tokësore me një hekurudhë dhe autostrada, duke i mundësuar Rusisë të mbajë forcat e saj të furnizuara në të gjithë Ukrainën e pushtuar nga Gadishulli i Krimesë. Marrja e Melitopolit, e lëre më e Krimesë, tani duket gjithnjë e më e vështirë. Të paktën deri më tani, këta faktorë kanë luajtur një rol jetik në parandalimin e të dyja palëve nga ndjekja penale e luftës deri në një përfundim vendimtar.

Së dyti, SHBA-ja – kontribuesi më i madh i jashtëm në përpjekjet ushtarake të Ukrainës – është nguruar në furnizimin e ukrainasve me llojet e sistemeve dhe aftësive të armëve që Kievi ka kërkuar

që në ditët e para të pushtimit rus. Dokumentet e zbuluara nga inteligjenca amerikane bënë një vlerësim të zymtë që nga prilli i këtij viti, duke konfirmuar se kundërofensiva e Ukrainës ka të ngjarë të dështojë për shkak të furnizimit të pamjaftueshëm të pajisjeve dhe municioneve nga NATO, duke penguar forcat ukrainase të rimarrë zonat e pushtuara ruse të Ukrainës.

Që nga fillimi i armiqësive, SHBA-ja refuzoi të dërgonte sisteme raketash të lëvizshmërisë së lartë (HIMARS) dhe kur i furnizoi ato, ishte vetëm një numër i kufizuar në fund të qershorit 2022, që ishte katër muaj pas pushtimit rus. Pas krijimit ukrainas të asaj që amerikanët e quajtën “një provë e konceptit”, ose përdorimin efektiv të HIMARS-it nga Ukraina, Uashingtoni u angazhua për të dërguar më shumë HIMARS. Manifestimi i fundit i këtij hezitimi të NATO-s të udhëhequr nga SHBA në mbështetjen e ukrainasve është rezistenca e Perëndimit, veçanërisht e Uashingtonit, për të përdorur fuqi ajrore luftarake kundër rusëve. Pavarësisht pëlqimit të fundit të Uashingtonit për të lejuar disa anëtarë evropianë të NATO-s të trajnojnë pilotët luftarakë ukrainas për përdorimin e F-16, pilotët nuk do të jenë gati për të fluturuar me avionët deri në verën e vitit 2024. Siç e tha me vend një ekspert britanik: “Ne [NATO] i kemi dhënë gjithmonë atyre [Ukrainës] atë që u nevojitet në kohën e duhur. Tani ne mund t’u japim atyre atë që kanë nevojë, pothuajse shumë vonë.”

Më në fund, morali po goditet mes burrave ukrainas. Burrat e moshës ushtarake po shmangin detyrat luftarake në vijën e parë duke dhënë ryshfet zyrtarët ushtarakë në qendrat e rekrutimit në të gjithë Ukrainën, duke detyruar presidentin ukrainas Volodymr Zelenskyy të godasë korrupsionin. Ikja e burrave në moshë luftarake nga Ukraina paraqet shenja ogurzezë për fushatën ushtarake të Ukrainës për të dëbuar pushtimin rus të Krimesë dhe Ukrainës Lindore. Nëse kjo rezistencë do të vazhdonte, Kievi mund të detyrohej të mos ecte përpara me kundërsulmin e tij dhe linjat e betejës mund të stabilizoheshin dhe të vendoseshin aty ku janë sot. Kjo në thelb do të nënkuptojë që Rusia të mbajë pjesën më të madhe të asaj që aneksoi nga Ukraina në 2014 dhe Kievi të sigurojë pjesën e mbetur të vendit. Megjithatë, kjo mundësi mund të mos jetë e vlefshme, sepse Moska, tani e mbytur nga mbrojtja e saj e frikshme, ka të ngjarë të planifikojë dhe përgatit ofensivën e saj për herë të dytë.

Frika e ndërsjellë e përshkallëzimit vetëm sa e ka zgjatur konfliktin pa fund në horizont. Pengesat e fundit operacionale që kanë pësuar ukrainasit nuk parashikojnë humbje për Kievin dhe, siç e kemi parë gjatë gjithë rrjedhës së kësaj lufte, ata janë në gjendje të kthejnë humbjet. Megjithatë, këtë herë, siç u përmend më herët, ndihma ushtarake e NATO-s mund të ketë ardhur pak shumë vonë dhe kur shoqërohet me një rënie të moralit ukrainas, shanset për një ngërç ka të ngjarë të jenë të larta ose të paktën ushtria ukrainase të braktisë ofensivën e saj dhe të tërhiqet në pozicionet mbrojtëse janë plotësisht të mundshme.

Pavarësisht nga rezultati eventual, një gjë që është vërtetuar nga ky konflikt është se mbrojtja, siç shprehet Clausewitz, ka tendencë të jetë më e fortë se sulmi në luftë. Ashtu si ofensiva ruse kundër Ukrainës në shkurt 2022 u pengua në mënyrë thelbësore nga një mbrojtje e fuqishme nga ushtria ukrainase, masat mbrojtëse të ushtrisë ruse sot kanë gërryer gjithashtu në mënyrë të konsiderueshme kundërofensivën ukrainase. Ekziston edhe një mësim tjetër nga kjo luftë – se nëse një luftë duhet të bëhet dhe të fitohet me vendosmëri, edhe nëse lufta është e kufizuar në qëllimet e saj, ajo nuk mund dhe nuk duhet të nënkuptojë aplikimin e mjeteve të kufizuara. Në të vërtetë, synimet mund të jenë të kufizuara, por mjetet e përdorura duhet të jenë joproporcionale dhe përpjekjet maksimale.

* Rreth autorit: Kartik Bommakanti është një anëtar i lartë me Programin e Studimeve Strategjike në Fondacionin e Kërkimeve Observer.


Spread the love


Leave a Reply