Lufta e gjatë në Ukrainë

Spread the love

Perëndimi duhet të planifikojë për një konflikt të zgjatur me Rusinë

Nga Ivo H. Daalder dhe James Goldgeier / 9 janar 2023

[Foreign Affairs]

Sa herë që Shtetet e Bashkuara përballen me një krizë të politikës së jashtme, kritikët pretendojnë se qeveria e SHBA po bën ose shumë ose jo mjaftueshëm. Kështu është edhe me Ukrainën. Shumë fajësojnë administratën Biden për dështimin për t’i siguruar forcave ukrainase armët e rënda – kryesisht tanke, raketa me rreze të gjatë dhe avionë luftarakë – që ata thonë se nevojiten për të dëbuar trupat ruse nga toka ukrainase. Të tjerë, të shqetësuar për qëndrimin e pushtetit perëndimor dhe rritjen e kostove njerëzore dhe ekonomike të luftës, i kërkojnë administratës që të bëjë presion mbi Kievin për të negociuar një marrëveshje me Rusinë – edhe nëse kjo do të thotë të heqë dorë nga një pjesë e territorit të saj.

Asnjëri nga argumentet nuk është bindës. Ushtria ukrainase i ka befasuar të gjithë me aftësinë e saj për të mbrojtur vendin dhe madje për të rimarrë një pjesë të mirë të territorit që humbi në fillim të luftës. Por nxjerrja e trupave ruse nga i gjithë territori i saj, duke përfshirë Krimenë, do të jetë jashtëzakonisht e vështirë, madje edhe me ndihmën më të madhe ushtarake perëndimore. Arritja e një rezultati të tillë do të kërkonte kolapsin e forcave mbrojtëse ruse tashmë të pozicionuara në istikame dhe të përforcuara dhe do të rrezikonte fillimin e një lufte të drejtpërdrejtë midis NATO-s dhe Rusisë, një skenar i fundit që askush nuk e dëshiron. Sa i përket negociatave, presidenti rus Vladimir Putin nuk ka dhënë asnjë tregues se ai është i përgatitur të heqë dorë nga ëndrra e tij perandorake për të kontrolluar Ukrainën. Dhe do të ishte po aq e vështirë për të bindur qeverinë ukrainase që t’i lëshojë territore një force brutale pushtuese në këmbim të një paqeje të pasigurt. Duke pasur parasysh stimujt e fortë nga të dyja palët për të vazhduar luftën, një rezultat i tretë është shumë më i mundshëm: një luftë e zgjatur, e ashpër që gradualisht bëhet e ngrirë përgjatë një linje kontrolli që asnjëra palë nuk e pranon.

Ideja se luftërat gjithmonë përfundojnë ose me fitore ose me një zgjidhje të negociuar, përgënjeshtrohet nga historia dhe sigurisht nga ekzistenca e konflikteve të shumta të ngrira përgjatë kufirit të Rusisë. Në të vërtetë, vetë Ukraina jep një shembull të spikatur për këtë. Pavarësisht viteve të përpjekjeve të vazhdueshme për paqen, lufta në Donbas ishte ngrirë kryesisht për tetë vitet para pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022. Lufta aktuale mund të mos jetë ndryshe: pas më shumë se dhjetë muajsh me luftime brutale dhe muaj të tërë ndëshkimi ndaj popullatës së saj civile, qeveria ukrainase nuk do të pranojë kontrollin rus mbi asnjë nga territoret e saj, veçanërisht pasi të ketë qenë dëshmitare e plaçkitjeve, përdhunimeve dhe atentateve që kanë ndodhur në zonat e kontrolluara nga Rusia. Por Rusia ka po aq pak gjasa që të heqë dorë vullnetarisht nga territori ukrainas që gabimisht beson se i përket Moskës.

Deri më tani, Uashingtoni dhe aleatët e tij janë fokusuar në mënyrë të duhur në detyrat imediate për të ndihmuar Ukrainën dhe për të shmangur përshkallëzimin. Por ka një nevojë të ngutshme për të marrë në konsideratë një afat më të gjatë dhe për të zhvilluar politika ndaj Rusisë dhe Ukrainës bazuar në realitetin në zhvillim se kjo luftë ka të ngjarë të vazhdojë për mjaft kohë. Në vend që të supozohet se lufta mund të përfundojë përmes triumfit ose bisedimeve, Perëndimi duhet të mendojë për një botë në të cilën konflikti vazhdon pa fitore dhe pa paqe në horizont. Në një botë të tillë, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj do të duhet të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës mbështetje ushtarake për t’u mbrojtur kundër agresionit të mëtejshëm rus. Ata do të duhej të frenojnë ambiciet më të mëdha të Rusisë, duke ruajtur sanksionet ekonomike dhe duke e izoluar Moskën në mënyrë diplomatike. Dhe ata do të duhej të sigurojnë që konflikti të mos përshkallëzohet. Në të njëjtën kohë, ata do të duhet të vendosin një bazë afatgjatë për sigurinë dhe stabilitetin në Evropë. Kjo do të kërkojë integrimin e plotë të Ukrainës në Perëndim, ndërkohë që forcon një politikë kontrolli që thekson si parandalimin e agresionit rus, ashtu edhe përpjekjet për të angazhuar Moskën për të shmangur përshkallëzimin e luftës në një konfrontim më të gjerë ushtarak që askush nuk e dëshiron. Balancimi i një politike të Ukrainës me një politikë të Rusisë do të jetë sfidues në planin afatgjatë, por të dyja përpjekjet do të jenë thelbësore për të ardhmen e sigurisë evropiane.

As fitore e as paqe

Lufta në Ukrainë ka qenë plot surpriza. Pavarësisht zbulimit publik të inteligjencës nga administrata Biden që tregon përgatitjet e Moskës për një pushtim, shumë ishin të habitur që Rusia përdori më shumë se 175,000 trupa për të sulmuar një vend fqinj që nuk i kishte bërë asnjë dëm dhe nuk  përbënte në asnjë mënyrë një kërcënim për sigurinë e saj. Dhe madje edhe për ata që parashikonin një pushtim në shkallë të plotë, ngjarjet nuk shkuan siç pritej: shumë ishin të befasuar që Rusia nuk arriti të merrte shpejt kontrollin e Ukrainës dhe të rrëzonte qeverinë e saj. Ndryshe nga pritshmëritë, ushtria ruse ishte e rrethuar nga planifikimi, komunikimi dhe logjistika e dobët dhe thellësisht me të meta, të cilat i lejuan forcat ukrainase shumë të paarmatosura dhe më të mëdha që të pengonin përparimin rus drejt Kievit. Dhe më pas, e ndihmuar nga mbështetja ushtarake dhe e inteligjencës perëndimore në një shkallë të paimagjinueshme para shkurtit, Ukraina vazhdoi të befasonte botën duke ndryshuar rrjedhën e luftës gjatë verës dhe duke rimarrë rreth gjysmën e territorit që kishte humbur në sulmin fillestar rus. Ndërkohë, Perëndimi ishte në gjendje t’i jepte Rusisë, me vendosmëri befasuese dhe unitetin e qëllimit, një goditje ekonomike ndëshkuese. Veçanërisht e dukshme ishte gatishmëria e Evropës për t’i dhënë fund mbështetjes së saj në lëndët djegëse fosile ruse me një kosto që pakkush e kishte menduar se qeveritë evropiane do të ishin të gatshme ta përballonin.

Megjithëse forcat ukrainase ishin në gjendje të bënin përfitime dramatike në fillim të vjeshtës 2022 dhe nuk treguan asnjë shenjë për të hequr dorë nga lufta, dinamika e luftës ndryshoi përsëri në muajt e fundit të vitit. Ukraina hyn në vitin 2023 e goditur dhe e mavijosur thellë, jo më pak nga sulmet e pandërprera raketore të Rusisë kundër rrjetit të saj të energjisë dhe infrastrukturës tjetër civile. Së bashku me më shumë se 100,000 trupa ruse të raportuara si të vrarë, një numër i madh i personelit ushtarak ukrainas dhe civilëve janë vrarë në luftë. Për më tepër, ndryshe nga 10 muajt e parë të luftës, ndoshta nuk do të ketë ndryshime të rëndësishme në linjat aktuale të konfrontimit gjatë muajve të ardhshëm. Së pari, Rusisë i mungon personeli dhe materiali për të shkuar në ofensivë në çdo kohë së shpejti, dhe sulmet e saj me raketa dhe dron kundër infrastrukturës civile të Ukrainës vetëm sa kanë forcuar vendosmërinë e ukrainasve për të rezistuar. Në të njëjtën kohë, Ukraina do ta ketë gjithnjë e më të vështirë të shkelë mbrojtjen ruse me një kosto të pranueshme. Forcat ukrainase mund të vazhdojnë të nisin ofensiva të suksesshme përmes linjave specifike ruse, për shembull, në jug drejt Melitopolit dhe Detit Azov. Por nëse mbrojtja ruse nuk shembet plotësisht, Ukrainës i mungon personeli për të mbajtur përfitime të tilla për një kohë të gjatë pa u ekspozuar ndaj kundërsulmeve ruse diku tjetër.

Që nga marshi sulmues rus, strategët perëndimorë janë përpjekur të parandalojnë një bllokim ushtarak në dy mënyra. Disa, si liderët e disa vendeve baltike, kanë bërë thirrje për armatosjen e Kievit me më shumë armë të rënda që do t’i duheshin për të dëbuar forcat ruse nga i gjithë territori ukrainas; të tjerë, duke përfshirë Mark Milley, kryetar i Shefave të Shtabit të Përbashkët të SHBA-së, kanë sugjeruar që liderët politikë të Ukrainës duhet të konsiderojnë një zgjidhje të negociuar që nuk arrin një fitore të plotë, por të paktën do t’i jepte fund luftimeve. Asnjëra nga metodat nuk ka shumë shanse për sukses.

Ka një kufi për atë që Uashingtoni dhe aleatët e tij mund dhe do të ofrojnë për sa i përket armëve dhe ndihmës ushtarake. Një pjesë e këtij kufiri është realiteti që edhe Shteteve të Bashkuara po i mbarojnë aftësitë e tepërta për t’i ofruar ndihmë Ukrainës. Merrni predhat artilerike. Vitin e kaluar, Ukraina përdori aq shumë prej tyre në një javë sa Shtetet e Bashkuara mund të prodhojnë në një muaj. Mungesa të ngjashme ekzistojnë për armët më të avancuara. Gjermania dërgoi sistemin e saj modern të mbrojtjes ajrore IRIS-T në Ukrainë në tetor, por ajo ka luftuar për të furnizuar edhe me sasinë e raketave tokë-ajër të nevojshme për Ukrainën për të mbajtur një mbrojtje efektive. Duke pasur parasysh ndihmën e gjerë ushtarake që ka dhënë tashmë dhe pakësimin e furnizimeve të disponueshme, Perëndimi ka të ngjarë të dërgojë një sasi dukshëm më të vogël armatimi në Ukrainë gjatë gjashtë muajve të ardhshëm sesa gjatë gjashtë muajve të fundit.

Përveç kufizimeve të furnizimit, Uashingtoni dhe aleatët e tij janë penguar gjithashtu në procesin për furnizimin me disa armë të sofistikuara për Ukrainën për shkak të trajnimit të gjerë që do të kërkohej dhe rrezikut që armë të tilla mund të bien në duart ruse nëse përdoren në teatrin e luftës. Avionët luftarakë, nga F-16 tek modelet e gjeneratës më të re, hyjnë në kategorinë e parë. Në të dytën janë dronët e sofistikuar si Grey Eagle, të cilët, nëse do të kapeshin nga forcat ruse, do t’i jepnin Rusisë njohuri thelbësore për aftësitë dhe teknologjinë ushtarake të SHBA-së.

Pastaj ekziston rreziku i përshkallëzimit. Moska e ka paralajmëruar vazhdimisht Uashingtonin që të mos dërgojë raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, duke përfshirë sistemin raketor taktik të ushtrisë MGM-140, ose ATACMS, i cili ka një rreze veprimi prej 300 kilometrash (186 milje) dhe mund të godasë thellë në territorin rus. Presidenti i SHBA Joe Biden ka refuzuar vazhdimisht thirrjet për të dërguar këto raketa shumë të afta në Ukrainë, duke argumentuar se një veprim i tillë do të përçante NATO-n dhe do të rrezikonte të fillonte një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak me Rusinë, madje edhe një luftë të tretë botërore. Është e lehtë ta hedhësh poshtë këtë drojë, siç bëjnë shumë vëzhgues me përvojë. Por është jashtëzakonisht e rëndësishme që Shtetet e Bashkuara të marrin seriozisht rreziqet e përshkallëzimit dhe të peshojnë vazhdimisht rreziqet e mosbërjes sa duhet për të ndihmuar Ukrainën kundër pasojave të të bërit shumë, duke përfshirë mundësinë që Rusia të përdorë armë taktike bërthamore. Realiteti i pamohueshëm është se ekziston një kufi i natyrshëm se sa shumë mbivendosen interesat ukrainase dhe amerikane në përgjigjen ndaj agresionit të Rusisë.

Sigurisht, Pentagoni dhe Shtëpia e Bardhë po rivlerësojnë vazhdimisht nevojat e Ukrainës dhe çfarë mund të bëjnë Shtetet e Bashkuara për t’i përmbushur ato. Sistemet e përjashtuara fillimisht, duke përfshirë artileri me rreze më të gjatë dhe mbrojtje ajrore të avancuar si Patriot, janë dërguar që atëherë në Ukrainë. Ndryshimi i fundit i tillë ka të bëjë me automjetet e blinduara, ku SHBA dhe Franca ranë dakord të furnizojnë Kievin me automjete të blinduara luftarake dhe tanke të lehta. Por ndërsa këto armë dhe pajisje do të ndihmojnë Ukrainën, ato nuk kanë gjasa të anojnë balancën e fuqisë në fushën e betejës sa duhet për t’i dhënë fund luftës.

Nëse një fitore e plotë ushtarake nga Ukraina nuk ka gjasa të ndodhë së shpejti, perspektivat për një paqe të negociuar duken edhe më të largëta. Megjithëse presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar vazhdimisht gatishmërinë e tij për të “negociuar me të gjithë pjesëmarrësit në këtë proces për disa rezultate të pranueshme”, ai është qartazi i pasinqertë. Ai gjithmonë ka preferuar të diskutojë qëllimet e tij territoriale drejtpërdrejt me Shtetet e Bashkuara sesa të angazhohet seriozisht me udhëheqjen ukrainase; për më tepër, ai ka këmbëngulur gjithashtu se katër rajonet ose provincat ukrainase, që Rusia pretendoi ilegalisht t’i aneksonte në shtator, së bashku me Krimenë, të cilën ajo e pushtoi në 2014, janë pa ndryshim pjesë e Rusisë. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, nga ana e tij, ka deklaruar se Kievi nuk do të pranojë kurrë asnjë pretendim rus mbi territorin e Ukrainës dhe se çdo paqe përfundimtare do të duhet të njohë kufijtë e Ukrainës të vitit 1991. Asnjë masë e qortimeve perëndimore nuk do të ndryshojë qëndrimin e Zelenskit, i cili gëzon mbështetje dërrmuese nga publiku ukrainas – pavarësisht, ose ndoshta për shkak të vuajtjeve të jashtëzakonshme që u ka shkaktuar lufta.

Më mirë një lojë të gjatë

Pa një fitore të drejtpërdrejtë dhe me mungesë paqeje të negociuar, që ka gjasa së shpejti të kemi në horizont, lufta do të vazhdojë për një të ardhme të parashikueshme. Mbrojtja ruse në lindje dhe jug po forcohet përgjatë vijës së frontit prej 600 miljesh që tani ndan forcat ruse dhe ukrainase. Të dyja palët do të hetojnë për dobësitë mbrojtëse të nëra-tjetrës, por duke përjashtuar një kolaps më të gjerë të njërës apo tjetrës, linja e konfrontimit ka të ngjarë të mbetet pak a shumë aty ku është tani. Lodhja dhe mungesa e personelit dhe e materialeve mund të prodhojnë edhe pauza të gjata luftimesh që mund të çojnë në një marrëveshje të negociuar rikthimesh në pozicione paraprake ose armëpushimi, edhe nëse është e për kohë të caktuar ose e përkohshme. Jo të gjitha luftërat përfundojnë me paqe – ose në zgjidhje të përhershme paqeje. Lufta Koreane përfundoi me një armëpushim dhe Lufta e Yom Kipurit e vitit 1973 rezultoi në “marrëveshje shkëputjeje”, të cilat në rastin e Izraelit dhe Sirisë janë ende në fuqi. Rusia nuk është  se nuk ka prvojën për të jetuar me konflikte të ngrira, duke përfshirë Gjeorgjinë dhe Moldavinë.

Nëse një e ardhme e tillë e zymtë i pret ukrainasit – një situatë në të cilën një gjendje lufte mbetet e pranishme, me ose pa luftime intensive – Perëndimit do t’i duhet një strategji e shumëanshme dhe afatgjatë, e cila as nuk heq dorë nga e ardhmja e Ukrainës dhe as nuk i shmanget ballafaqimit me Rusinë. Kjo situatë do të ishte çështje me interes të ndërsjellë. Ndërsa është jashtëzakonisht e vështirë të imagjinohet puna me Putinin dhe regjimin e tij, Perëndimi mund të mos ketë shumë zgjedhje në planin afatgjatë. Putini është dobësuar nga dështimet e akumuluara të kësaj lufte, por ai ka kaluar 22 vjet duke konsoliduar pushtetin për të siguruar që askush nuk mund ta sfidojë atë me sukses. As një revolucion nga poshtë nuk ka shumë të ngjarë, duke pasur parasysh kapacitetin e vazhdueshëm të Moskës për shtypjen e popullit rus. Dhe edhe nëse Putini do të hiqej nga pushteti, pasuesi i tij mund të jetë dikush që ndan vizionin e tij për një Rusi të Madhe dhe ndoshta madje beson se ai nuk ka qenë mjaft i ashpër.

Pavarësisht brutalitetit të Putinit, për më tepër, Kievi dhe Uashingtoni kanë qëndruar në kontakt të drejtpërdrejtë me Moskën që nga fillimi i luftës. Ukraina dhe Rusia kanë negociuar shkëmbimin e të burgosurve. Me ndihmën e Turqisë dhe Kombeve të Bashkuara, Rusia dhe Ukraina arritën një marrëveshje për eksportet e drithërave që kryesisht është respektuar. Dhe Shtetet e Bashkuara dhe Rusia negociuan shkëmbimin e yllit amerikan të basketbollit Brittney Griner me tregtarin rus të armëve Viktor Bout. Në një strategji të gjatë lufte, Perëndimit do t’i duhet të përforcojë kontakte të tilla, edhe nëse ka shumë pak pika marrëveshjeje me Rusinë.

Për të zhvilluar një qasje efektive për t’u marrë me një luftë të zgjatur, Perëndimi duhet gjithashtu të vazhdojë të ofrojë mbështetje të mjaftueshme për Ukrainën për të mbrojtur territorin që ajo tani kontrollon – dhe për të çliruar më shumë kudo që të jetë e mundur. Ndërsa Ukraina me kalimin e kohës ndjek të ardhmen e saj ekonomike në Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e NATO-s duhet të ofrojnë një angazhim sigurie për të siguruar që Ukraina të ketë armatimet që i nevojiten për t’u mbrojtur kundër Rusisë për një afat të gjatë, ashtu siç kanë bërë Shtetet e Bashkuara për Izraelin për dekada. Uashingtoni duhet gjithashtu të shqyrtojë me aleatët e tij mundësinë e shtimit të anëtarësimit të premtuar të Ukrainës në BE me anëtarësimin eventual në vetë NATO.

Ndërkohë, liderët perëndimorë duhet t’i kthehen zejës të frenimit të kërcënimit rus. Kjo do të kërkojë ruajtjen e të gjitha sanksioneve financiare, tregtare dhe ekonomike që ato kanë vendosur që kur Rusia pushtoi për herë të parë Ukrainën në vitin 2014. Kjo do të thotë gjithashtu vazhdimin e përpjekjeve të tyre për t’i dhënë fund varësisë nga eksportet ruse të energjisë. Dhe kjo përfshin të bëjë gjithçka që është e mundur për të parandaluar aksesin e Rusisë në teknologjitë e nevojshme për të mbështetur ekonominë e saj, duke përfshirë sektorin e mbrojtjes.

Një politikë efektive e kontrollit afatgjatë do të kërkojë izolimin e vazhdueshëm politik të Rusisë. Përjashtimi i Moskës nga ngjarjet sportive dhe kulturore ndihmon për të siguruar atë izolim, siç bëjnë votat në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së që demonstrojnë mungesën e mbështetjes për luftën e saj të paligjshme kundër Ukrainës. Por një përpjekje më e bashkërenduar perëndimore është e nevojshme për t’u demonstruar vendeve në plan global se rreshtimi me Moskën – ose vetë mosangazhimi – në fund gërryen themelet e paqes dhe sigurisë mbi të cilat bazohet rendi ndërkombëtar. Kjo nuk do të thotë se të gjitha vendet duhet të miratojnë strategjinë ekonomike të Perëndimit; do të thotë t’i bindësh se Rusia është fajtore dhe se sjellja e saj është shkaku themelor i gjendjes së tyre ekonomike. Si pjesë e kësaj përpjekjeje, Uashingtoni dhe partnerët e tij perëndimorë mund të bëjnë shumë më tepër për të trajtuar krizat ushqimore, energjitike dhe ekonomike që janë shfaqur në vazhdën e veprimeve të paprovokuara të Rusisë – duke filluar nga lehtësimi i borxheve dhe ofrimi i ndihmës ushqimore për vendet më në nevojë.

Së fundi, kontrolli i Rusisë do të kërkojë që Perëndimi të mbajë një qëndrim të fortë parandalues kundër kërcënimeve jo vetëm ushtarake, por edhe ndaj institucioneve dhe shoqërive të veta. Kjo do të thotë se Evropës do t’i duhet të rrisë shpenzimet e saj të mbrojtjes më shumë sesa ka tashmë në përgjigje të agresionit rus që nga viti 2014. Shtetet e Bashkuara do të duhet të qëndrojnë të angazhuara në Evropë edhe pse i kushtojnë gjithnjë e më shumë përpjekje sfidës së Kinës në Indo- Paqësor. Përveç kësaj, vendet e NATO-s dhe BE-së duhet të forcojnë përpjekjet e tyre individuale dhe të përbashkëta për të penguar ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e tyre dhe t’i përgjigjen me forcë frikësimit ekonomik, ndërhyrjes politike dhe formave të tjera të luftës hibride. Megjithëse pjesë të ushtrisë ruse janë shkatërruar, Moska mbetet një kërcënim i rëndësishëm për Perëndimin.

Megjithatë, përveç frenimit të Rusisë dhe izolimit politik dhe ekonomik të saj, Perëndimit do t’i duhet gjithashtu të mbajë kanale komunikimi me Kremlinin për të shmangur një luftë të drejtpërdrejtë NATO-Rusi dhe për të ruajtur stabilitetin strategjik. Nuk mund të ketë negociata më të gjera midis Perëndimit dhe Rusisë për sa kohë që luftimet e ashpra vazhdojnë, por si në Luftën e Ftohtë, mund të ketë mundësi që të dyja palët të ndjekin masat e ndërtimit të besimit që mund të ndihmojnë në shmangien e një konfrontimi që asnjëra nuk e dëshiron. Një hap i rëndësishëm do të ishte fillimi i bisedimeve për zgjatjen e traktatit të ri START, i cili skadon në vitin 2026 dhe parashikon inspektime ndërhyrëse dhe shkëmbime informacioni rreth armëve bërthamore si në Rusi ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara.

Përmbajtja e Rusisë – Forcon Europën

Për Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj, një strategji afatgjatë e kontrollit për Rusinë nuk është një ide e re. Në fund të fundit, Perëndimi ndoqi një politikë të tillë ndaj Bashkimit Sovjetik për katër dekada përpara se ai të prodhonte “përmirësimin” e fuqisë sovjetike që diplomati George Kennan kishte shpresuar kur ai po krijohej. Por gjatë Luftës së Ftohtë, veçanërisht pas krizës së raketave kubane të vitit 1962, Shtetet e Bashkuara ndoqën gjithashtu diplomacinë për të shmangur pasojat më të këqija, veçanërisht një luftë të gjithanshme bërthamore. Edhe presidenti Ronald Reagan, i cili kritikoi detantën për përkushtimin e tepërt ndaj Bashkimit Sovjetik, ndoqi marrëdhënie diplomatike në momentet më të errëta përpara se Mikhail Gorbachev të vinte në pushtet, si bie fjala për pasojat e menjëhershme të rrëzimit sovjetik të një avioni civil të Koresë së Jugut në 1983.

Ashtu si me paraardhësit e tij sovjetikë, Putinit duhet t’i mohohet aftësia për të zgjeruar perandorinë e tij të keqe, por Rusia nuk do të zhduket. Perëndimi ka nevojë për një politikë ndaj Kievit dhe ndaj Moskës. Nuk mund të përballojë të ketë njërën dhe jo tjetrën. Një Ukrainë e lirë është e rëndësishme për Perëndimin. Dhe një Rusi perandorake mbetet një kërcënim për Evropën. As frenimi dhe as angazhimi i Rusisë nuk mjaftojnë më vete për të mbrojtur Perëndimin duke shmangur një konflikt më të madh.

Edhe një Rusi jo-imperiale që merret me punët e saj do të kishte interesa sigurie. Të gjitha shtetet e bëjnë atë. Nuk është dobësi për Perëndimin ta pranojë këtë. Rusia nuk ka nevojë për “garanci sigurie” siç sugjeroi presidenti francez Emmanuel Macron në dhjetor. Por është e arsyeshme që interesat e saj legjitime, siç është mbrojtja e kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Rusisë, të respektohen. Ajo mund të sigurojë veten me parandalimin e saj bërthamor, por ka një interes në zvogëlimin, respektivisht  ndalimin  e shtimit të armatimeve ushtarake, dhe rrjedhimisht potencialin për përshkallëzim të padëshiruar, përgjatë kufirit NATO-Rusi, siç bën Perëndimi.

Përfundimisht, Perëndimit dhe Rusisë do t’i duhet të miratojnë disa versione të marrëveshjeve që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj lidhën me Bashkimin Sovjetik midis viteve 1975 dhe 1990 për të kufizuar rezultatet më të këqija dhe për të krijuar më shumë stabilitet në Evropë. Akti Final i Helsinkit i vitit 1975 i detyroi të gjitha palët të njihnin kufijtë ekzistues dhe të kërkonin ndryshim vetëm me mjete paqësore. Dokumenti i Vjenës, i nënshkruar në vitin 1990 dhe i përditësuar periodikisht në vitet e mëvonshme, parashihte një grup masash për ndërtimin e besimit që kufizonin aktivitetet ushtarake, mandatonin shkëmbimin e informacionit mbi zotërimet ushtarake dhe kërkonin njoftim paraprak për lëvizjet e rëndësishme të trupave. Dispozitat e tij për verifikimin dhe inspektimin ishin krijuar për të eliminuar mundësinë që çdo vend të mund të përfshihej në përdorimin në shkallë të gjerë të forcës ushtarake pa njoftim paraprak. Kuptime të tilla nuk janë të mundshme tani. Ato mund të mos jenë të mundshme për sa kohë që Putin është në pushtet, megjithëse Perëndimi duhet ta testojë këtë. Por ato mbeten i vetmi mjet i zbatueshëm për t’u angazhuar me Rusinë në një afat të gjatë, edhe pse Uashingtoni në këtë rast kështu mbron vetveten, por edhe ndihmon Ukrainën të mbrohet mbi ajo që ka të ngjarë të jetë një luftë e gjatë dhe e vështirë. [Përktheu: ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply