Marrëdhëniet sekrete Vjenë-Moskë; si u bë Austria kështjella alpine e Vladimir Putinit

Spread the love

Marrëdhëniet sekrete Vjenë-Moskë; si u bë Austria kështjella alpine e Vladimir Putinit

Shumica e austriakëve e kanë mësuar mësimin e tyre: neutraliteti është i mirë si për biznesin ashtu edhe për sigurinë.Neutraliteti gjithashtu i lejoi Austrisë të bëhej një fazë e rëndësishme për diplomacinë ndërkombëtare, e cila theksoi përfitimet e mos-angazhimit.

Megjithë ndihmën e konsiderueshme humanitare për Ukrainën, mbështetjen për sanksionet evropiane kundër Rusisë dhe kritikat publike ndaj Putinit, në prapaskenë marrëdhëniet midis Vjenës dhe Moskës mbeten të forta, veçanërisht në fushën e energjisë dhe atë të financave.

Askujt në Dhomën Austriake të Tregtisë nuk i ka shkuar kurrë në mendje se mbajtja e një takimi të këndshëm biznesi në periferi të Moskës në janar mund të ngjallte njëfarë dyshimi. Qëllimi ishte të tërhiqeshin qindra kompani austriake aktive në Rusi dhe partnerët e tyre të biznesit, dhe vetëm pasi një gazetar nga një platformë kërkimore austriake bëri pyetje në lidhje me ngjarjen, dhoma e anuloi atë.

Ngjarja e dështuar në Moskë ilustron më së miri qasjen ambivalente të vendit alpin ndaj Rusisë pasi Presidenti Vladimir Putin nisi një sulm brutal ndaj Ukrainës vitin e kaluar. Vjena nuk dëshiron të shihet se mbështet hapur Moskën, por është gjithashtu e kujdesshme që të mos dëmtojë përgjithmonë një marrëdhënie që ka qenë mjaft fitimprurëse për Austrinë për dekada.

Edhe pse Austria nuk është e vetmja që përqafoi me gjithë zemër Rusinë përpara pushtimit të Ukrainës, asnjë anëtar i Bashkimit Evropian nuk u distancua kaq fort nga Moska. (Hungaria as që duket se po përpiqet).

Megjithëse Austria i dha Ukrainës ndihma të konsiderueshme humanitare, pranoi një numër të madh refugjatësh, mbështeti sanksionet e BE-së dhe kritikoi publikisht Putinin për shkeljen e rregullave ndërkombëtare, në prapaskenë marrëdhëniet ekonomike midis dy vendeve mbeten praktikisht të paprekura, veçanërisht në fushën e energjisë dhe financave. .

Kur kancelari austriak Karl Neuhammer vendosi në prill të vitit të kaluar të ishte lideri i parë evropian që do të shkonte në Moskë (nëpërmjet Kievit) pas pushtimit dhe do të takohej me Putinin, ai u përpoq ta shiste atë si një mision paqeje dhe si “detyrë” të tij solemne. Megjithatë, kritikët e Austrisë në Evropë ndjenin se kishte diçka më shumë. Edhe pse pak detaje dolën nga ajo që Nehammer e quajti një “bisedë e vështirë dhe e sinqertë”, skeptikët vunë në dukje se gazi rus vazhdoi të rrjedhë në Austri, ndryshe nga Gjermania, e cila u ndërpre.

Partnerët perëndimorë të Austrisë i kishin toleruar prej kohësh marrëdhëniet e saj me Rusinë, por lufta në Ukrainë ngriti rreziqet dhe Vjena papritmas u gjend nën presion nga të

gjitha anët. Kritikët në të dy anët e Atlantikut thonë se përqafimi i “neutralitetit ushtarak” të Austrisë dhe ajo që shumë e shohin si qasja e saj ambivalente ndaj krizës përbën një kërcënim të rëndësishëm për unitetin evropian mbi Ukrainën.

“Austria është padyshim pika e dobët e BE-së në çështjen e Rusisë,” tha një zyrtar i lartë i Komisionit Evropian, duke treguar atë që ai e përshkroi si infiltrimin e suksesshëm të Moskës në krijimin austriak.

Për BE-në, tashmë duke luftuar për të përballuar sfidën e Hungarisë, Viktor Orban dhe marrëdhënien e tij me Putinin, refuzimi i Austrisë për t’u distancuar në mënyrë agresive nga Rusia i ndërlikon më tej përpjekjet për të paraqitur një front të përbashkët. Në Bruksel, ata kanë frikë se me kalimin e kohës, krijimi i një zone tolerante ndaj Rusisë në zemrën gjeografike të Evropës, e cila do të përfshinte Hungarinë dhe Austrinë, mund të zgjerohet, duke i dhënë Rusisë një avantazh në përpjekjet për të copëtuar kontinentin.

Alexander Schallenberg, kreu energjik i diplomacisë së Austrisë dhe mbrojtësi i saj i ashpër në skenën ndërkombëtare, këmbëngul se përpjekje të tilla i përkasin së shkuarës dhe nuk janë pjesë e realitetit aktual. Ai tha në një intervistë të fundit se Austria nuk kërcënon unitetin evropian, por në fakt e forcon atë.

“Që nga 24 shkurti i vitit të kaluar, si kancelari Nehammer ashtu edhe unë e kemi bërë të qartë se cili është pozicioni i vendit dhe qeverisë sonë”, tha Schallenberg.

Mos-angazhimi shpërblehet

Për të kuptuar rrënjët e qëndrimit austriak ndaj Rusisë, është e nevojshme të kthehemi në vitin 1955. Një dekadë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, vendi u pushtua nga katër fuqi aleate dhe u nda në zona. Për të bindur sovjetikët që të kthenin sovranitetin e plotë të Austrisë, shteti duhej të fuste në kushtetutë një nen mbi neutralitetin, të cilin popullsia e asaj kohe e konsideronte një të keqe të domosdoshme. (Ligji nuk e ndalon Austrinë të marrë pjesë në një konflikt të armatosur, por parashikon që vendi nuk do të bashkohet me një aleancë ushtarake ose nuk do të lejojë vendet e tjera të vendosin ushtrinë e tyre jashtë territorit të tij).

Duke pasur parasysh se sa thellë janë ngulitur interesat ruse në politikën dhe ekonominë e Austrisë, zbërthimi i marrëdhënieve austro-ruse mund të mos jetë më i mundur. Në fillim, austriakët nuk ishin tepër të shqetësuar për ofendimin e sovjetikëve. Shumë austriakë luftuan kundër sovjetikëve në ushtrinë gjermane dhe ishin në kampet sovjetike, ndaj nuk kishte dashuri të madhe mes dy vendeve. Pasi sovjetikët shtypën një kryengritje në Hungari, duke shkaktuar një valë të madhe refugjatësh përtej kufirit austriak, Vjena nuk hezitoi t’i bashkohej vendeve të tjera perëndimore në Kombet e Bashkuara për të kritikuar veprimet e Moskës.

Megjithatë, Austrisë, e pozicionuar mes NATO-s dhe bllokut sovjetik, nuk iu desh shumë kohë për të zbuluar përfitimet e statusit të ri. Si një vend neutral i paangazhuar, ai mund të bëjë biznes në të dy anët e Perdes së Hekurt.

Më 1 qershor 1968, Austria u bë vendi i parë i Evropës Perëndimore që nënshkroi një kontratë afatgjatë me BRSS për furnizimin me gaz natyror. Vetëm disa muaj më vonë, katastrofa goditi. Në gusht, tanket sovjetike pushtuan përsëri Evropën Qendrore, këtë herë në Çekosllovaki për të shuar Pranverën e Pragës.

Meqenëse kujtimet e pushtimit të Hungarisë ishin ende të freskëta, austriakët kishin frikë se sovjetikët mund të sulmonin edhe vendin e tyre. Qeveria madje bëri plane emergjente për të lëvizur nga Vjena në perëndimin e largët të vendit. Vjena u përpoq të mos provokonte sovjetikët, duke i mbajtur trupat austriake 30 kilometra larg kufirit me Çekosllovakinë. (Me të drejtë ata ishin të shqetësuar. Sovjetikët kishin planifikuar të dërgonin trupa të Traktatit të Varshavës përtej kufirit, por për arsye që mbeten të paqarta, vendosën të mos e bëjnë këtë.)

Ishte një moment vendimtar për Austrinë në Luftën e Ftohtë – sovjetikët nuk sulmuan dhe gazi vazhdoi të rrjedhë.

Shumica e austriakëve e kanë mësuar mësimin e tyre: neutraliteti është i mirë si për biznesin ashtu edhe për sigurinë.

Neutraliteti gjithashtu i lejoi Austrisë të bëhej një fazë e rëndësishme për diplomacinë ndërkombëtare, e cila theksoi përfitimet e mos-angazhimit.

Marrëveshja e gazit doli jashtëzakonisht e dobishme për grupin energjetik të atëhershëm shtetëror OMV, duke vendosur Austrinë si një nga kanalet kryesore për gazin rus të destinuar për në Evropën Perëndimore.

“Fuqia e historisë nuk duhet nënvlerësuar,” tha Wilhelm Molterer, ish-zëvendës kancelari dhe ministër i financave austriak. “Përfitimet ekonomike të asaj marrëveshjeje për Austrinë kanë qenë të rëndësishme për shumë vite.”

Historia gjithashtu ilustron se si marrëdhëniet e Austrisë me Rusinë u ndërtuan që në fillim mbi një kombinim të frikës dhe përfitimit ekonomik, ndërsa gjermanët shpesh e përshkruajnë dashurinë e tyre për Rusinë në terma kulturorë dhe historikë.

Nga ana tjetër, elita ruse e ka parë prej kohësh Austrinë si më të mirën e të dy botëve: një portë për në Perëndim, i cili nuk është tërësisht perëndimor. Vjena, me shkëlqimin e saj perandorak të venitur, politikanët e këndshëm dhe gemutlichkeit (përzemërsi e këndshme) e famshme është një e preferuar tradicionale e oligarkëve dhe aparatçikëve. Para së gjithash, është një vend ku rusët me para dhe ndikim janë të mirëpritur, pavarësisht nëse duan shtetësi, siç ishte rasti me vajzën e ish-presidentit rus Boris Jelcin, ose zgjedhin prona të paluajtshme në Alpe, si oligarku Oleg Deripaska.

Pothuajse çdo ish-kancelar austriak i gjallë kërkoi një punë në Lindje pasi la postin.

Wolfgang Schiessel, ish-kancelari i Partisë Popullore të qendrës së djathtë, i është bashkuar bordit të operatorit celular rus MTS dhe gjigantit të naftës Lukoil. Pasardhësi i tij socialdemokrat, Alfred Guzenbauer, shkoi të punojë për Institutin për Dialogun e Qytetërimeve, një institut pro-rus i themeluar nga një mik i Putinit. Christian Kern, një tjetër socialdemokrat, iu bashkua bordit të hekurudhës shtetërore ruse RZD.

E njëjta gjë vlen edhe për ish-ministrat që kryesisht u vendosën në kompanitë ruse të energjisë, duke argumentuar se Austria duhet të mbetet një urë lidhëse me Rusinë për hir të Perëndimit. (Shumica u larguan nga pozicionet pasi Rusia pushtoi Ukrainën vitin e kaluar).

Vetëm biznes, asgjë personale

Shkalla në të cilën liderët austriakë e kanë lidhur vendin me Rusinë u bë e qartë gjatë vizitës shtetërore të Putinit në vitin 2014, vetëm disa javë pasi ai aneksoi Krimenë dhe ndezi një luftë në Ukrainën lindore. Pastaj presidenti i Dhomës Austriake të Tregtisë, Christoph Leitl, i kujtoi Putinit me shaka se 100 vjet më parë, Ukraina i përkiste Austrisë. Putini më pas pyeti me të qeshura të përgjithshme, “pra çfarë propozoni”, duke shtuar me buzëqeshje se kishte frikë nga përgjigjja. Siç bënin shaka, presidenti i atëhershëm austriak Heinz Fischer e përkëdheli Putinin pas shpine dhe më herët atë ditë ai e priti me nderime të plota ushtarake në ish-pallatin perandorak.

Shakatë mund të kenë pushuar pas pushtimit të përgjithshëm të Putinit në Ukrainë, por marrëdhënia ekonomike ka mbetur praktikisht e paprekur.

Rusia është ende investitori i dytë më i madh në Austri pas Gjermanisë, me investime të huaja direkte në vlerë prej 25 miliardë euro në fund të vitit të kaluar, ose 13 për qind të shumës totale.

Ndërkohë, një numër i madh i kompanive austriake që kanë investuar në Rusi mbeten aktive. Pothuajse dy të tretat e 65 kompanive austriake në Rusi planifikojnë të qëndrojnë atje, sipas një sondazhi nga Shkolla Ekonomike e Kievit.

Konglomerati i naftës dhe gazit OMV, kompania më e madhe e Austrisë, mbetet një lojtar kryesor në sektorin rus të energjisë. Raiffeisen Bank është huadhënësi më i madh i huaj aktiv në Rusi dhe një shtyllë e sistemit financiar të vendit. Edhe Red Bull me bazë në Salzburg vazhdon të shesë pijet e veta energjetike në Rusi.

OMV pretendon se është e përkushtuar të vazhdojë të blejë të paktën 6 miliardë metra kub gaz rus në vit deri në vitin 2040 – rezultat i një marrëveshjeje të vitit 2018 të nënshkruar në Vjenë nga Putini dhe kancelari i atëhershëm Sebastian Kurz. Qeveria austriake, e cila zotëron pak më shumë se 30 përqind të OMV, një ish-monopol shtetëror, pretendon se nuk është në dijeni të detajeve të kontratës. Mbetet një mister se si Vjena planifikon të përmbushë premtimin e saj për të ulur varësinë e Austrisë nga gazi rus në zero deri në vitin 2027.

Erërat lindore

Deri kohët e fundit, zyrtarët austriakë kanë arritur më së shumti të kundërshtojnë shqyrtimin ndërkombëtar të lidhjeve të tyre me Rusinë me një formulë të provuar dhe të provuar të devijimit, turbullimit dhe relativizimit, të gjitha me një buzëqeshje dhe sharm të ëmbël vjenez. “Ne jemi një vend i vogël, neutral dhe gjithmonë jemi përpjekur të jemi një vend për dialog dhe për të gjetur një gjuhë të përbashkët me të gjitha vendet e botës,” tha

ish-kancelari Kurz, vizitat e shpeshta të të cilit tek Putini gjatë kohës që ai ishte në pushtet shkaktuan dyshim edhe në Austri.

Elita ruse e ka parë prej kohësh Austrinë si më të mirën e të dy botëve: portën për në Perëndim, e cila nuk është tërësisht perëndimore, dhe Vjena, me shkëlqimin e saj perandorak të zbehur dhe politikanët e bindur, është e preferuara tradicionale e oligarkëve. Ishte gjatë mandatit të Kurtzit që doli në dritë shembulli më grotesk i gatishmërisë së establishmentit politik austriak për të përshtatur interesat ruse. Në vitin 2019, u publikua një video e Zëvendëskancelarit Heinz-Christian Strache të Partisë së Lirisë së ekstremit të djathtë që ofron për të shkëmbyer ndikimin politik për një investim me një grua që ai besonte se ishte mbesa e një oligarku rus. Skandali që pasoi rrëzoi qeverinë e Kurtz.

Mospërputhja midis retorikës austriake dhe realitetit është një nga arsyet pse partnerët e saj ndërkombëtarë pushuan së besuari në statusin neutral të arbitrazhit të Vjenës. Për vite pas aneksimit të Krimesë, zyrtarët perëndimorë paralajmëruan Vjenën se rusët ishin infiltruar në shërbimet e tyre të sigurisë, por askush nuk e dëgjoi.

Vetëm pas ekspozimit të një nishani në gradat e larta të shërbimit të sigurisë në vitin 2021 dhe pasi pezulloi Austrinë nga rrjeti i shkëmbimit të inteligjencës perëndimore, Vjena vendosi të veprojë. Megjithatë, deri atëherë problemet ishin bërë aq serioze sa qeveria vendosi të shpërndajë plotësisht shërbimin e inteligjencës dhe të fillojë nga e para.

Lufta në Ukrainë rriti më tej tensionet dhe i nxori në dritë. Në janar, pasi Schallenberg paralajmëroi se Moska nuk duhet të përjashtohet nga OSBE, Ministria e Jashtme polake akuzoi Austrinë si “pro-ruse”. Rreth të njëjtën kohë, divizioni i zbatimit të sanksioneve të Departamentit të Thesarit të SHBA-së i dërgoi Raiffeisen Bank një listë pyetjesh në lidhje me operacionet e saj ruse, të cilat disa vëzhgues e panë si një mesazh të mprehtë nga Uashingtoni në Vjenë. Javën e kaluar, Komisioni Evropian thirri Austrinë se nuk ka bërë sa duhet për të reduktuar varësinë e saj nga gazi rus, duke paralajmëruar se ajo përballet me “sfida të mëdha” në drejtim të sigurisë së furnizimit me energji. Në muajt e fundit, Austria është mbështetur tek Rusia për më shumë se 70 për qind të gazit të saj, megjithëse vëllimet e përgjithshme kanë rënë në mes të një dimri të butë dhe ngadalësimit ekonomik.

Duke marrë parasysh se sa thellësisht përfshihen interesat ruse në politikën dhe ekonominë e Austrisë, zbërthimi i marrëdhënieve austro-ruse mund të mos jetë më i mundur. Vetëm vitin e kaluar Austria pagoi shtatë miliardë euro për gazin rus.

Raiffeisen Bank ka probleme të ngjashme për të thyer varësinë e saj nga Rusia. Vitin e kaluar, banka fitoi më shumë se 2 miliardë euro në Rusi, që është më shumë se gjysma e fitimit total. Megjithatë, për shkak të sanksioneve ndërkombëtare kundër Rusisë, banka, vlera e së cilës në bursë është rreth 5 miliardë euro, nuk mund ta marrë atë fitim. Banka thotë se dëshiron të largohet nga Rusia, por ende nuk ka gjetur një rrugëdalje. “Ata pritën shumë dhe humbën mundësinë për të ripozicionuar veten,” tha një drejtor ekzekutiv në një bankë konkurruese. “Opsioni i tyre i vetëm tani është të kalojnë disi”.

Zyrtarët austriakë ankohen privatisht se kritikat ndaj Raiffeisen Bank në kryeqytetet perëndimore janë hipokrite, sepse shumë kompani evropiane dhe amerikane që janë ende

aktive në Rusi përfitojnë nga shërbimet e saj dhe se kolapsi i sistemit financiar rus nuk do të ishte në interesin e askujt.

Megjithatë, rritja e mbikëqyrjes së marrëdhënieve midis Austrisë dhe Rusisë e detyroi Vjenën të ndryshonte bordin. I pyetur nëse ai e sheh akoma Austrinë si një “urë” për në Moskë, gjë që është përsëritur nga breza të tërë politikanësh austriakë, Schallenberg ishte vendimtar.

“Nëse do të bëhesh urë, duhen dy brigje dhe aktualisht nuk ekzistojnë”, tha ai. “Kur një vend drejtohet nga dëshira neo-imperialiste dhe beson se mund të ndryshojë kufijtë me raketa dhe tanke dhe thjesht mohon ekzistencën e një vendi fqinj, atëherë nuk ka breg tjetër”.

Megjithatë, deri më tani, ndryshimi në retorikë nuk ka rezultuar në ndryshime të mëdha në politikë – dhe duke pasur parasysh erërat mbizotëruese politike, ai ndryshim mund të mos vijë kurrë.

Partia e djathtë pro-ruse e Lirisë, e cila dëshiron të heqë të gjitha sanksionet kundër Rusisë, ka udhëhequr në të gjitha sondazhet që nga nëntori me rreth 28 për qind të mbështetjes dhe disa pikë përqindje përpara rivalit të saj më të afërt, socialdemokratëve të qendrës së majtë. .

Duke qenë se shumica e austriakëve ende i mbështesin sanksionet, popullariteti i partisë ndoshta është i rrënjosur më shumë në pakënaqësinë me qeverinë aktuale sesa në entuziazmin për politikën e saj ndaj Rusisë. Në çdo variant, siç janë gjërat tani, ajo parti do të dalë mirë në zgjedhjet e vjeshtës së 2024.

Një konfrontim i vërtetë me Rusinë kërkon, të paktën, një diskutim të neutralitetit – i cili ka një status të shenjtë, siç tregohet nga debati i fundit mbi dërgimin e njësive të çminimit në Ukrainë.

“Askush nuk dëshiron një debat për neutralitetin, por ne duhet të paktën të marrim parasysh realitetin e detyrimeve tona në BE,” tha ish kancelari Molterer.

Fatkeqësisht për ata që shpresojnë për një qëndrim më të ashpër ndaj Rusisë, gemütlichkeit (përzemërsia e këndshme) është një opsion shumë më i lehtë. [Marrë nga Politico; Pamfleti]


Spread the love


Leave a Reply