Ne kemi nevojë për një plan të ri për një aleancë të lulëzuar Izrael-Paraguaj

Spread the love

Ne kemi nevojë për një plan të ri për një aleancë të lulëzuar Izrael-Paraguaj

Menjëherë pas inaugurimit të Peñas në mes të gushtit, Ministri i Jashtëm Eli Cohen njoftoi se Paraguai do ta zhvendosë ambasadën e tij izraelite në Jerusalem brenda vitit.

Nga Rolando SEGOVIA PÁEZ [24 shtator 2023]

Pas pesë vitesh mundësish të humbura, potenciali për një partneritet të fortë strategjik midis Paraguait dhe Izraelit duket se është kthyer në rrugën e duhur. Megjithatë, presidenti i ri paraguaian Santiago Peña Palacios, i cili e ka quajtur veten “miku më i madh i Izraelit”, ka çështje të rëndësishme për të trajtuar në mënyrë që të rivendosë vërtet miqësinë e kombeve dhe të ngrisë bashkëpunimin e tyre në një nivel tjetër.

Menjëherë pas inaugurimit të Peñas në mes të gushtit, Ministri i Jashtëm Eli Cohen njoftoi se Paraguai do ta zhvendosë ambasadën e tij izraelite në Jerusalem brenda vitit. Ky ndryshim do të korrigjonte episodin diplomatik hutues të 2018-ës, kur paraardhësi i Peña-s, Mario Abdo Benítez e zhvendosi ambasadën në Tel Aviv, pasi ajo kishte qenë në Jerusalem për vetëm pesë muaj.

Në të vërtetë, ambasada ishte vetëm maja e ajsbergut kur bëhej fjalë për politikat e pakuptimta të Abdo, i cili së bashku me ish-ministrin e Brendshëm Federico Alberto González Franco lejuan që bashkëpunimi Izrael-Paraguaj të zhdukej praktikisht dhe mbështeti haptazi operacionet financiare terroriste.

Një hetim i ngecur në aeroplanin e ngarkesave të Venezuelës Emtrasur që u ul në Paraguaj në maj 2022, supozoi trafik ari në Lindjen e Mesme dhe dërgesa të mëdha të paligjshme të kokainës në Gjermani. Gjatë të njëjtit muaj, ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant tregoi se ekziston një operacion kontrabande ari midis Iranit dhe vendeve të ndryshme të Amerikës Latine që po financon aktivitetin terrorist të Hezbollahut. Administrata e Peñas tani duhet të përballet me forma të tilla të dëmit kolateral të lënë nga paraardhësi i tij.

Kriza ekonomike, pasiguria gjeopolitike dhe anëtarësimi i ri i Argjentinës në aleancën BRICS, së cilës i janë bashkuar Irani dhe Etiopia, duhet ta bëjnë Paraguajin një partner strategjik të Izraelit në një rajon të paqëndrueshëm të Amerikës së Jugut që ka potencial në rritje për të ofruar mallra bujqësore në Lindjen e Mesme dhe gjithashtu Aleatët izraelitë si Azerbajxhani në Euroazi.

Në të njëjtën kohë, për të zbatuar një strategji të suksesshme të sigurisë kombëtare dhe për të siguruar kufijtë porozë të vendit të tij, i takon Peñas të bëjë përparim në blerjen e teknologjisë së mbrojtjes nga Jeruzalemi dhe të sigurojë bashkëpunimin e inteligjencës në mënyrë që të zvogëlojë praninë e Hezbollahut në tri -zonën kufitare të Argjentinës, Brazilit dhe Paraguait si dhe për të luftuar operacionet masive financiare atje që përfitojnë grupet terroriste të Lindjes së Mesme.

Paraguai është kombi më i varfër në Amerikën e Jugut, me institucione të dobëta të rendit dhe ligjit që janë mbytur nga lidershipi neglizhues dhe nivelet e larta të korrupsionit. Së fundmi, u zbulua se policia kombëtare e Paraguajit ka trashëguar një borxh prej mbi 200 milionë dollarësh, të shkaktuar nga administrata e mëparshme e Federico Alberto Gonzalez Franco, i cili pati guximin e shfrenuar për të vizituar Shtetet e Bashkuara vetëm dy ditë pasi la postin e tij si ministër i brendshme.

Inovacioni izraelit agro-teknologjik

Duke pasur parasysh agresionin rus në Ukrainë, rëndësia e mallrave bujqësore është bërë parësore – dhe nëse ajo e ndryshon rrjedhën e sëmundjes së saj të brendshme, Paraguai është gati të bëhet një lider global në eksportet e drithërave, grurit dhe viçit. Fuqia industriale e vendit mund të rritet më tej duke vendosur lidhje tregtare me Izraelin në teknologjinë bujqësore. Me ekspertizën e Izraelit në dronët, monitorimi i hapësirës ajrore është një fushë tjetër e mundshme për bashkëpunim.

Në këtë kontekst, Dario Cesar Lezcano Mendoza – një sipërmarrës i suksesshëm paraguaian dhe ekspert i marrëdhënieve ndërkombëtare me publikun – ka organizuar vizita të ndryshme zyrtare të liderëve të lartë të qeverisë nga Asunción në Jerusalem. Gjatë pesë viteve të fundit, pavarësisht pengesave të krijuara nga qeveria Abdo, ai ka prezantuar në Paraguaj më shumë se një duzinë produktesh të prodhuara nga kompani të ndryshme izraelite në teknologjinë e mbrojtjes dhe sektorë të tjerë.

Njëkohësisht, qeveria e Peña-s duhet të kryejë një hetim të plotë mbarëkombëtar për nxjerrjet e supozuara të paligjshme të arit që po ndodhin brenda Paraguajit, nga të cilat përfitojnë organizatat terroriste në Lindjen e Mesme. Burime të ndryshme lokale pohojnë se Abdo është aksionari kryesor në tregtinë e paligjshme të arit të Paraguajit, duke nënvizuar se si administrata e tij dëmtoi ndjeshëm interesat kombëtare të Izraelit dhe SHBA-së në Amerikën Latine.

Është gjithashtu përgjegjësia themelore e Prokurorit të Përgjithshëm të Paraguajit Emiliano Rolón Fernández të hetojë Abdo dhe ish-zëvendëspresidentin Hugo Adalberto Velázquez Moreno në lidhje me lidhjet e tyre me krimin e organizuar ndërkombëtar dhe terrorizmin – dy sipërmarrje të pandashme që pengojnë integritetin territorial të Izraelit dhe përparimin ekonomik për shkak të efekt valëzim nga Amerika Latine në Lindjen e Mesme.

E gjithë përvoja na mëson se operacionet kronike të pastrimit të parave me bazë në Amerikën e Jugut që përfitojnë organizatat terroriste të Lindjes së Mesme duhet të përballen pa mëdyshje nga autoritetet lokale, në një mënyrë që i bën financuesit e terrorizmit të qëndrojnë në arrati. Kjo strategji mund të jetë e suksesshme vetëm nëpërmjet bashkëpunimit të ngushtë dhe sinergjisë strategjike ndërmjet qeverive të Paraguait dhe Izraelit.

Departamenti Amerikan i Shtetit dhe Departamenti i Drejtësisë preferojnë të qëndrojnë larg operacioneve aktuale të parave të errëta, operacioneve të trafikut të duhanit të madh dhe narkotikëve që ndodhin në çdo cep të territorit të Paraguait. Në agimin e epokës Peña, Izraeli dhe Paraguai mund të bëhen partnerë për të mbushur atë boshllëk, nëpërmjet zbatimit të mjeteve teknologjike që mund të monitorojnë nga afër operacionet e paligjshme terroriste që ndodhin në zona të mëdha të territorit që përfshin Argjentinë, Brazil, Bolivinë dhe Paraguajin.

Kur Peña e quan veten “miku më i madh i Izraelit”, nuk ka asnjë arsye për të dyshuar në qëllimet e tij. Megjithatë, fjalët janë një gjë dhe veprimet janë një gjë. Si i tillë, plani i Peñas për marrëdhëniet Izrael-Paraguaj duhet të përfshijë marrjen e hapave thelbësorë për të kthyer dëmin e shkaktuar gjatë presidencës Abdo. Në atë pikë, një aleancë strategjike e lulëzuar do të jetë e arritshme.

___________________________

Autori është drejtor ekzekutiv për marrëdhëniet ndërkombëtare në Universitetin Kombëtar të Lindjes (UNE) në Paraguaj. Ai është gjithashtu konsull nderi i Azerbajxhanit në Paraguaj.


Spread the love


Leave a Reply