Një këndvështrim specifik nga Zagrebi në vigjilje të luftës në Ukrainë

Spread the love

Një këndvështrim specifik nga Zagrebi në vigjilje të luftës në Ukrainë

Rusia e përforcoi vëllimin e kërkesave të saj diplomatike me zhurmën e tankeve

Nga Zoran Meter, Kryerdaktor i portalit Geopolitik News/Zagreb

Iniciativat diplomatike të Rusisë për të arritur garanci për sigurinë e ndërsjellë strategjike në Evropë – më saktë, kërkesat pothuajse përfundimtare të Moskës për të ndaluar zgjerimin e mëtejshëm të NATO-s në lindje dhe tërheqjen e infrastrukturës së NATO-s në kufijtë e vitit 1997, (që nuk nënkupton tërheqjen e shteteve anëtare nga dhe organizatat ushtarako-politike , por njësitë dhe forcat ushtarake të vendeve të tjera) – SHBA-të, NATO-ja dhe BE-ja vendosën t’i injorojnë.

Më saktësisht, ata pranuan përfundimisht bisedimet me Moskën për çështje të caktuara, madje të rëndësishme e me interes të përbashkët, si vendosja e armëve bërthamore në tokën evropiane, rregulla të qarta për kryerjen e stërvitjeve ushtarake etj., por jo për kërkesat kryesore të përmendura. Prandaj, Rusia ka vendosur të rrisë vëllimin e kërkimeve të saj diplomatike, duke goditur me marrshin e tankeve rreth Ukrainës – me shpresën se më në fund, do të “hapë veshët” – para së gjithash ata të Uashingtonit. Duke qenë se kjo nuk dha rezultatet e pritura, Rusia bëri një lëvizje të re politike, edhe më radikale, e cila tregon qartë se Moska nuk është duke  bërë llogari apo bllof, por se është shumë serioze dhe e gatshme për të shkuar deri në fund. Nëse nuk I ecën  diplomatikisht, në marrëveshje me vendet kyçe perëndimore, atëherë sigurinë e saj do ta garantojë me mjetet e veta ushtarako-teknike, siç e tha hapur vetë Vladimir Putin në fund të vitit të kaluar.

Të hënën, më 21 shkurt, udhëheqja shtetërore ruse mori një vendim të gjerë për njohjen e Republikave Popullore të Donetskut dhe Luhanskut, siç quhen dy rajonet e vetëshpallura pro-ruse në Ukrainën lindore. Është një vendim që do të jetë një nga nismëtarët dhe përshpejtuesit e një sërë ngjarjesh që do të ndryshojnë botën në 20 vitet e ardhshme përtej njohjes. Pse Moska vendosi për një veprim të tillë, përveç arsyes së përmendur që Perëndimi nuk dëshiron ta dëgjojë atë?

Rusia nuk kufizohet më me Ukrainën

Para së gjithash, duhet thënë (në mënyrë figurative, natyrisht) se Rusia nuk kufizohet me Ukrainën për një kohë të gjatë – që nga revolucioni i Kievit në 2014 – por me Shtetet e Bashkuara. Ukraina, nëse doni ta pranoni apo jo, ka qenë nën kontrollin e largët të Uashingtonit për të gjitha çështjet dhe vendimet kryesore të marra nga qeveria e saj që atëherë. Vendi është plotësisht i varur nga Shtetet e Bashkuara dhe institucionet financiare ndërkombëtare nën kontrollin e saj – nga Banka Botërore te FMN dhe bankat kryesore globale (pak e dinë sot se ekonomia e Ukrainës deri në vitin 2014 ishte e 5-ta) për nga madhësia në Evropë dhe më e zhvilluara  dhe premtuese në të gjithë hapësirën post-sovjetike. Sot Ukraina është ndër 15 eksportuesit më të mëdhenj të armëve në botë. Strukturat ushtarake dhe të sigurisë të Ukrainës kanë bashkëpunuar intensivisht me Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n në të gjitha nivelet prej vitesh, me instruktorë ushtarake të SHBA-së dhe NATO-s që veprojnë në vend, përfshi stërvitje të përbashkëta ushtarake dhe, pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014, me ndihmën ushtarake nga ana e Moskës, përfshi edhe ndihmën politike për rajonet rebele ukrainase në lindje të vendit, pas operacionit antiterrorist dhe më pas atij klasik ushtarak të forcave ukrainase, të gjitha dokumentet strategjike të Ukrainës, veçanërisht ato ushtarake dhe të sigurisë, janë hapur antiruse.

Revolucioni Maidan, gjegjësisht largimi i dhunshëm i qeverisë së atëhershme, është padyshim një vendim i elitave ukrainase për të cilin ata kishin të drejtë dhe nëse ata i panë saktë pasojat e përgjithshme të një vendimi të tillë, do të duhet të përgjigjen vetë.

Ajo që do të thoja është se, është naive të kërkosh dhe të besosh në mbrojtjen e së drejtës ndërkombëtare, nëse thyen me dhunë lidhjet e thella shekullore me një nga vendet më të forta në botë me të cilin kufizoheni dhe etnia e të cilit përbën një pjesë të rëndësishme të popullsisë së vendit tuaj. Sepse për vendet e mëdha, e drejta ndërkombëtare është një koncept shumë fleksibël dhe ata rregullisht e interpretojnë atë në mënyrën që u përshtatet atyre në një moment të caktuar – kështu që një shpresë e tillë është shumë e paqëndrueshme, e si e tillë, në fund të fundit, u shfaq shpejt në praktikën ukrainase.

Një fakt shkatërrues e konfirmon më së miri këtë: sot Ukraina është i vetmi vend në botë që pothuajse “bie në një pëshpëritje”, më saktë – ajo humbet pjesë vitale të territorit të saj pa një plumb të shkrepur nga fqinji i saj i fuqishëm (shënim: teksti është shkruar 2 ditë para pushtimit të luftës ruse të Ukrainës, vërejtje nga GN). Kievi, i cili duket plotësisht i paralizuar, dhe në fakt është i kufizuar nga interesat e vendeve kyçe perëndimore, pa lejen e të cilëve nuk duhet të bëjë asgjë, humbi gadishullin e rëndësishëm strategjik të Krimesë dhe që nga e hëna Donbass – rajoni më i madh industrial dhe energjetik i vendit me të dytin. qyteti më i madh, Donetsk. Ajo që është më e keqja për Kievin, Moska mund të mos ndalet me kaq. Dmth. me njohjen ruse të Donbasit, ndoshta nuk ka asnjë “pikë” për “çështjen ukrainase”, gjë që mund të lexohet nga “njoftimi i mbrëmshëm televiziv i Putinit drejtuar qytetarëve rusë dhe bashkatdhetarëve ukrainas” përpara vendimit për njohjen e Donbasit. Në të, ai kritikoi ashpër autoritetet ukrainase pas-revolucionare, lëvizjet ushtarake dhe politike të Perëndimit që tërhiqen në kombinim me Kievin dhe shumë më tepër nga të cilat mund të lexohet se e ardhmja e Ukrainës duket shumë e zymtë nëse diçka radikale nuk ndryshon për mirë së shpejti. – para së gjithash në rrugën Kiev-Moskë, e cila nga këndvështrimi aktual duket jashtëzakonisht e pamundur.

Kievi humbi një mundësi të madhe

E gjithë kjo është një realitet që sot e dinë të gjithë në Perëndim, por për të cilin hezitojnë të flasin. Mendoj se Kievi humbi një mundësi kyçe dhe bëri një gabim strategjik: ndoshta duhet të kishte filluar zbatimin e Marrëveshjeve të Minskut shumë më herët (dhe patjetër tani) (që ishte i detyruar ta bënte me nënshkrimin e tij dhe rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së) dhe t’i jepej autonomia rajoneve rebele, ku forcat ukrainase, që ishte shumë e rëndësishme, do të merrnin kontrollin e kufirit shtetëror me Rusinë, do të njihnin të drejtën e tyre për të përdorur gjuhën ruse së bashku me ukrainishten zyrtare, do të zhvillonin zgjedhje sipas modelit të rënë dakord, etj. Sepse askush nuk e di. çfarë sjellë koha. Qytetarët po përshtaten me situatën e re, disa prej tyre me siguri do të “ukrainizoheshin” përsëri shpejt; kushtetuta e Ukrainës mund të ndryshohet gjithmonë nëse është vullneti i anëtarëve të parlamentit dhe do të ishte e vështirë të ndikonte në kushte të tilla (pas përmbushjes së Kievit angazhimet) etj. etj.

Kështu, Rusia nuk do të kishte asnjë bazë ligjore për asnjë ndërhyrje ushtarake apo vendim politik për të njohur ato rajone. Kështu, ajo përdori faktin se Kievi hoqi dorë nga ajo që ishte zotuar para bashkësisë ndërkombëtare dhe se, në vend të kësaj, siç interpreton Moska, vendosi t’i kthejë ato rajone nën kontrollin e saj me përdorimin e forcës ushtarake. Javën e kaluar, deklarata e Presidentit Zelensky në Konferencën e Sigurisë së Mynihut se, Kievi duhet të konsiderojë gjithashtu qartë statusin e Ukrainës si një shtet bërthamor!  Në një situatë ku Ukraina, sipas pikëpamjes së Moskës, është bërë një platformë afatgjatë perëndimore për të destabilizuar Rusinë – po aq kundërproduktive sa fjalët e Presidentit Zelensky – është e qartë se vetë Uashingtoni nuk do të lejonte kurrë që Ukraina e paqëndrueshme të zotëronte armë të shkatërrimit në masë. Nuk e di pse Zelenski filloi një “ekspozicionizëm” të tillë verbal.

Si konfirmim i tezës sime për gabimin strategjik të Kievit, ju kujtoj se nuk është sekret që edhe në Donbasin rebel, prorus, ata nuk ishin të kënaqur me marrëveshjet e Minskut dhe se Moska duhej të thyente rezistencën e liderëve politikë dhe ushtarakë. për ta pranuar atë pas viktimave të shkatërrimit të madh material, por edhe sepse më parë atyre thuajse u ishte premtuar se do të bëheshin pjesë integrale e Federatës Ruse (le të kujtojmë vetëm deklaratat zyrtare ruse për formimin e të ashtuquajturës Rusia e Re në tokën ukrainase në 2014 dhe 2015, të cilat janë zhdukur që atëherë).

Unë do të guxoja të them se marrëveshjet e Minskut, të arritura në kulmin e luftimeve në terren, ishin një lëshim edhe më i madh për Kievin, njësitë ushtarake të rraskapitura të të cilit ishin në telashe të mëdha (jo më pak se ato rebele) dhe, kur Moska madje mund të ketë dashur të tregojë një gjest vullneti të mirë ndaj autoriteteve të reja ukrainase. Kështu, ajo madje e njohu presidentin e ri ukrainas Petro Poroshenko (një nga liderët e revolucionit) si legjitim, megjithëse deri atëherë ajo fliste gjithmonë ekskluzivisht për grushtin e shtetit në Kiev dhe largimin me dhunë të qeverisë së zgjedhur ligjërisht, me epitete të vazhdueshme për karakterin neo-nazist  të grushtit të shtetit dhe për liderët e rinj politikë ukrainas.

Në të njëjtën kohë, nuk mund të besoj se vendimi për të mos përmbushur Marrëveshjen e Minskut është vetëm rezultat i vendimit të Presidentit të Zelenskit, gjegjësisht lidershipit shtetëror ukrainas. Sepse edhe brenda të ashtuquajturit Formati i Normandisë (Gjermania, Franca, Rusia dhe Ukraina) dy vendet e para i janë lutur shpesh Rusisë muajt e fundit që të jetë pak më e butë, me fjalë të tjera, është e qartë se nuk ka pasur presion nga vendet kryesore perëndimore ndaj Kievit në lidhje me detyrimin. për zbatimin e këtyre marrëveshjeve.

Këtu do të citoja fjalët e fundit të ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov, i cili tha si më poshtë: “Konflikti i vetëm në të cilin njëra palë refuzon të flasë me tjetrën, dhe kjo mbështetet plotësisht nga Perëndimi, është konflikti në Ukrainën lindore. Merrni Qipron: Republika Turke e Qipros Veriore, ka një proces negociatash, OKB-ja po ndërmjetëson. Merrni edhe Malin, ku francezët tani janë në telashe, qeveria po flet me rebelët. E njëjta gjë është e vërtetë në Etiopi. Në relacionin Beograd-Prishtinë ka një dialog nën patronazhin e Bashkimit Evropian dhe të gjithë po përpiqen të ndihmojnë”.

Pra, Lavrov aludon për faktin se vetëm rebelët në lindje të Ukrainës u lanë pas dhe u harruan nga të gjithë dhe se Kievit iu lejua të fliste me ta “përmes shënjestrës” në vend se të negociatave.

“Mësimi turk”

Është interesante, kur tashmë është përmendur kriza e Qipros, që të nesërmen, të martën, Turqia dënoi ashpër njohjen ruse të Donbasit dhe e vlerësoi atë si “të papranueshme”. “Vendimi i Federatës Ruse për të njohur të ashtuquajturat republika Donetsk dhe Luhansk, përveç që është në kundërshtim me Marrëveshjet e Minskut, është një shkelje e qartë e unitetit politik dhe integritetit territorial të Ukrainës. Vendimi i Federatës Ruse është i papranueshëm dhe ne e refuzojmë atë. Ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të interesit të respektojnë të drejtën ndërkombëtare”.

Pikërisht këtu vijmë te konfirmimi i tezës së sipërpërmendur se vendet e mëdha e kuptojnë të drejtën ndërkombëtare në mënyrë fleksible, e pranojnë, e refuzojnë ose e përshtatin sipas nevojave të tyre. Siç dihet, në vitin 1974, presidenti i atëhershëm turk, Bulent Exhevit, dërgoi ushtrinë turke në Qipro me pretekstin e mbrojtjes së jetës së turqve qipriotë. Pas kësaj, u krijua Republika e vetëshpallur Turke e Qipros Veriore – pavarësia e së cilës u njoh vetëm nga Ankaraja. Analogjia me Donbasin e sotëm vetëm nga të verbërit politik është e vështirë të shihet. Por kush kujdeset më shumë për këtë? E drejta ndërkombëtare ka “vdekur” në praktikë për një kohë të gjatë dhe në skenë, përsëri, në një formë gjithnjë e më radikale, rolin dominues e merr forca e zhveshur ose “ligji i më të fortëve” – ​​siç ka ndodhur që atëherë e në kohë të lashta.

Të gjithë sytë i kanë nga Uashingtoni

Pas njohjes ruse të Donbasit, gjithçka mund të pritet: nga një lloj lehtësimi për autoritetet në Kiev që ata janë liruar nga barra e pakëndshme e kahershme e zbatimit të marrëveshjeve të Minskut (rreth 60% e ukrainasve nuk e duan atë, sipas sondazheve të fundit të opinionit), përfshi edhe vendet si mbështetëse të Rusinë, deri tek thirrjet e reja luftarake ukrainase për çlirimin ushtarak të territoreve të pushtuara (nga forcat politike të djathta). Mund të ketë një fushatë ushtarake ruse nëse Moska nuk dëshiron t’i japë fund çështjes së Ukrainës duke njohur Donbasin.

Kjo është arsyeja pse tani të gjithë sytë I kanë nga Uashingtoni, sepse ai është i vetmi që do të vendosë se çfarë do të bëjë Kievi. Dhe, siç duket tani, reagimi i administratës Biden ndaj lëvizjes ruse për njohjen e Donbass është mjaft i përmbajtur, megjithëse, siç pritej, këtë akt zyrtarisht e dënon ashpër. Lëvizja e parë e Biden-it ishte vendosja e sanksioneve ndaj republikave të vetëshpallura dhe ndalimi i amerikanëve që të investonin në ato rajone. Në të njëjtën kohë, është e qartë për të gjithë se, asnjë investim amerikan apo perëndimor nuk ishte planifikuar as nga distanca atje. Biden planifikoi gjithashtu një samit të ri me Putinin në Paris, të organizuar nga Emmanuel Macron, i cili duhet të përgatitet nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në takimin e tyre të ri më 24 shkurt. Në momentin e shkrimit, nuk ka konfirmime (për anulimin e tij). Nuk e përjashtoj mundësinë që Putini ta ketë informuar Bidenin më herët për planin e Rusisë për njohjen e Donbasit.

Megjithatë, ekziston gjithmonë “ana tjetër e medaljes”. A beson dikush serioz sot se presidenti ukrainas Zelensky është i lirë të marrë vendime për politikën e jashtme, e gjithashtu se Biden-i është ai që merr vendimet kryesore nga Shtetet e Bashkuara? Sigurisht që jo, sepse vendimet i marrin SHBA-të. Dhe kur bëhet fjalë për SHBA-të, pak është e sigurt.

Një mësim nga episodi i Gjeorgjisë

Këtë e dëshmon episodi i famshëm me sulmin e papritur të Gjeorgjisë ndaj Osetisë së Jugut në gusht 2008, i cili u pasua nga ndërhyrja ushtarake ruse dhe një luftë pesëditore që përfundoi në mënyrë katastrofike për ushtrinë gjeorgjiane dhe presidentin e atëhershëm Mikheil Saakashvili.

Kështu, drejtori aktual i CIA-s, William Joseph Burns, në kujtimet e tij të botuara jo shumë kohë më parë (“The Back Channel”, mars 2019), shkruan se, në CIA, pra në krye të politikës amerikane, prej kohësh ka rëndësi nëse presidenti gjeorgjian Saakashvili pushtoi Osetinë e Jugut në vitin 2008 (dhe kështu de facto provokoi një reagim ushtarak nga Rusia, duke pasur parasysh se paqeruajtësit rusë ishin në vijën e demarkacionit në atë kohë). Burns shkroi se në fund, megjithatë, mbizotëronte mendimi se udhëheqësi gjeorgjian duhet ta bënte këtë.

Ju kujtoj se operacioni ushtarak gjeorgjian filloi në orët e hershme të mëngjesit, në ditën e hapjes së Lojërave Olimpike Verore në Pekin, ku mori pjesë edhe presidenti i atëhershëm rus Vladimir Putin, kështu që si Tbilisi ashtu edhe Uashingtoni, pritej të merrnin vendime se si të reagonin ( dhe ishte e nevojshme të reagonte menjëherë sepse  Osetia Jugore  mund të lirohej shumë shpejt). Urdhri për të nxituar ushtrinë ruse u dha nga Dmitry Medvedev, i cili mori presidencën pak më herët – më 7 maj 2008. Përveç kësaj, Medvedev e dinte mirë se Uashingtoni qëndronte hapur pas Gjeorgjisë dhe udhëheqjes së saj shtetërore, për të cilën është marrë vendim. Mjafton të thuhet se ato qarqe në Uashington në atë kohë kërkuan që Pentagoni të bombardonte tunelin, i cili ishte i vetmi komunikim rrugor midis Rusisë dhe Osetisë së Jugut, përmes të cilit mund të kalonin forcat e blinduara ruse dhe forcat e tjera ushtarake. Atëherë presidenti i SHBA-së Xhorxh W. Bush Jr. tha se nuk do të lëshonte një urdhër të tillë, sepse nuk donte të fillonte Luftën e Tretë Botërore me Rusinë për shkak të Gjeorgjisë (edhe pse Rusia ishte ushtarakisht pakrahasueshëm më e dobët atëherë se sa sot).

Pra, askush nuk mund të garantojë tani që Zelensky nuk mund të marrë një “urdhër të heshtur” të ngjashëm nga Uashingtoni, në kuptimin “e gjithë bota është me ju”, “ne tërhoqëm misionet tona diplomatike nga Kievi”, “ju dhamë armë”, ” Çfarë prisni, shkoni çlirojeni vendin tuaj” etj.. Kur diçka e tillë vërtetohet në rastin e Gjeorgjisë nga drejtori aktual i CIA-s, pse të mos mendoni në këtë mënyrë?

Me fjalë të tjera, zotërit e “luftës dhe paqes” në Ukrainë, përveç Rusisë, e cila gjithmonë mund të ngrijë dhe rifillojë krizën ukrainase, janë padyshim Shtetet e Bashkuara. Ata janë ata që tani po vlerësojnë gjithashtu se, çfarë është në interesin e tyre më të mirë. Ekzistojnë dy rryma brenda institucionit të Uashingtonit për këtë çështje:

E para, e cila dëshiron një luftë ruso-ukrainase pas së cilës Rusia do të shkëputej politikisht dhe ekonomikisht shumë lehtë përgjithmonë nga Perëndimi, duke vendosur “sanksione nga ferri”;

Dhe e dyta, të cilës ndërhyrja ruse nuk i përshtatet aspak, sepse Shtetet e Bashkuara kanë investuar para të mëdha në Ukrainë për ta bërë atë siç është tani dhe ajo që, sipas strategëve amerikanë, detyra e saj e ardhshme është: të jetë një terren i përhershëm testimi, që do ët shërbente për ta destabilizuar dhe rraskapitur Rusinë, për çka Kievi nga ana e tij do të marrë ndihmë ushtarake dhe financiare. Humbja e Ukrainës do t’i zvogëlonte ato plane në zero, por gjithashtu do të ngrinte një sërë pyetjesh të pakëndshme në lidhje me rolin amerikan në revolucionin e Maidan.

Nuk do të guxoja të thoja se cili nga këto dy opsione mbizotëron tani, edhe pse ky i fundit më duket më realist. Megjithatë, çfarëdo që të bëjë Perëndimi, sanksionet e reja nga Perëndimi e presin gjithsesi Rusinë. Është pjesë e një strategjie afatgjatë amerikane dhe nuk ka të bëjë fare me Ukrainën. Arsyeja për ta do të gjendet gjithmonë (një herë do të jetë helmimi i Skripalj-it, herën e dytë Navalny-t, herën e tretë Siria, herën e katërt gazi dhe nafta…) dhe kështu do të jetë derisa Rusia të fillojë të ndjekë një politikë në linjë. me interesa amerikane apo derisa si shtet të zhduket nga harta gjeografike e botës. Putini udhëhiqet nga kjo logjikë, kështu që ai do të vazhdojë të marrë gjithçka që ai e konsideron të nevojshme për të garantuar sigurinë ruse, ndërkohë që sigurisht nuk do t’i interesojë asnjë rregull ndërkombëtar që gjithsesi i shkelë të gjithë. Në të njëjtën kohë, është jashtëzakonisht e vështirë të pritet që dikush në Perëndim ta kundërshtojë atë ushtarakisht.

Bota, në fakt, gjendet në një situatë të rrezikshme të paprecedentë, kur asnjë opsion nuk përjashtohet – përfshirë marrëveshjen SHBA-Rusi, në të cilën një nga të vegjlit do të duhet të vuajë. Nuk është e vështirë të shihet se kush. Këto ditë, Ukraina po merr sinjale nga disa vende perëndimore që të heqë dorë nga synimi i saj për t’u anëtarësuar në aleancën e NATO-s dhe kështu të shpëtojë veten dhe ata. [Përktheu: ISHGJ]

(Shënim i autorit: teksti është shkruar më 22 shkurt, 2 ditë para pushtimit ushtarak rus të Ukrainës)


Spread the love


Leave a Reply