Pavarësia kurde mbetet makthi i Erdoganit

Spread the love

Pavarësia kurde mbetet makthi i Erdoganit

Nga Neville Teller*

Më 18 prill 2022 Turqia nisi një ofensivë të re tokësore dhe ajrore kundër militantëve kurdë në Irakun verior. Të mbështetur nga helikopterë dhe dronë, avionët dhe artileria turke goditën objektiva të dyshuar të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), dhe më pas trupat komando kaluan në rajon nga toka ose u transportuan me helikopterë. Shkurtimisht, në një lëvizje shqetësuese të ngjashme me atë të presidentit rus Vladimir Putin në Ukrainë, Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan pushtoi territorin e një kombi sovran – Irakun – në ndjekje të një qëllimi të tij politik.

Erdogan është thellësisht i shqetësuar se ku mund ta çojë ndryshimi politik kombin kurd në tërësi, duke përfshirë edhe pakicën e konsiderueshme kurde të Turqisë. 14 milionë kurdët që jetojnë në Turqi përbëjnë 18 për qind të popullsisë së Turqisë.

Dikur kurdët ishin një komb krenar dhe i pavarur që lulëzonte në tokën e tyre. Duke iu nënshtruar shumë pushtimeve të huaja, ata refuzuan të integroheshin me pushtuesit e ndryshëm dhe ruajtën kulturën e tyre të veçantë. Në fillim të Luftës së Parë Botërore, vendi i tyre, Kurdistani, ishte një pjesë e vogël e Perandorisë Osmane. Më pas, në formësimin e Lindjes së Mesme të ardhshme, fuqitë perëndimore, veçanërisht Britania e Madhe, premtuan se do të vepronin si garantues të lirisë së tyre. Ishte një premtim i thyer më pas. Duke iu mohuar pavarësisë në atdheun e tyre, populli kurd u nda kryesisht midis katër shteteve të miratuara rishtazi nga Lidhja e Kombeve. Ata u bënë pakica në malet dhe luginat e Turqisë juglindore, Iranit veriperëndimor, Irakut verior dhe Sirisë veriore.

PKK-ja e themeluar në vitin 1978, ishte dhe është një grup politik i armatosur. Duke pretenduar se përfaqëson të gjithë njerëzit në rajonet historikisht kurde, ajo është lidhur me grupe të tjera politike dhe sociale, duke përfshirë partitë kryesore politike në Turqi dhe Siri. PKK është gjithashtu e pranishme në Iran, ku anëtarët luftuan kundër regjimit iranian për disa vite përpara se të binin dakord të ndalonin armiqësitë ushtarake në 2011.

Objektivi fillestar i PKK-së ishte krijimi i një Kurdistani të Madh socialist që bashkonte rajonet kurde të Turqisë, Irakut, Sirisë dhe Iranit. Megjithatë, që nga mesi i viteve 2000, ka pasur një qëllim të ri, i ideuar nga Abdullah Ocalan, lideri i PKK-së i burgosur nga Turqia që nga shkurti 1999, në ishullin İmralı në Detin Marmara, ku ai po vuan dënimin e përjetshëm. Në njërën anë, qëllimi politik i bashkimit të popullit kurd në atdheun e tij, objektivi i ri, i quajtur “konfederalizmi demokratik”, synon të krijojë zona autonome kurde në Iran, Turqi, Siri dhe Irak. Diçka e tillë tani ekziston si në Siri ashtu edhe në Irak.

Erdogan nuk është i bindur. Ai është i vetëdijshëm se ideja e një shteti kurd të bashkuar, që përfshin një ndryshim të kufijve kombëtarë, mbetet një ëndërr mes ekstremistëve kurdë dhe se konflikti brenda Turqisë mbetet një mundësi. Sulmi i 18 prillit, i quajtur Operacioni Kthetra Lock, goditi strehimore, bunkerë, shpella, tunele, depo municionesh dhe selitë që i përkasin PKK-së, e cila mban bazat në Irakun verior nga ku ka sulmuar Turqinë në të kaluarën. Ministria e Mbrojtjes e Turqisë tha se ofensiva e re filloi pasi u përcaktua se militantët po rigrupoheshin dhe po përgatiteshin për një “sulm në shkallë të gjerë”.

Erdogan është gjithashtu i prirur të vulosë idenë se komunitetet e ndryshme kurde mund të bashkohen ose integrohen. Kjo doli në pah gjatë konfliktit në Siri kundër Shtetit Islamik. Për shembull, në vitin 2014 vullnetarë kurdë nga e gjithë Lindja e Mesme u mobilizuan pas luftëtarëve kurdë sirianë në betejën për qytetin verior të Sirisë, Kobane. Kurdët sirianë përfituan nga përvoja luftarake e komandantëve kurdë që kishin luftuar me PKK-në në konfliktin e saj të gjatë kundër shtetit turk.

Guney Yildiz, një studiues dhe gazetar me qendër në Londër, fokusohet në Turqinë, kurdët dhe Sirinë. Ai ka këshilluar Komisionin e Përzgjedhur të Punëve të Jashtme të Parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar për Turqinë, ka punuar për BBC News dhe gjithashtu Institutin e Lindjes së Mesme me bazë në Uashington D.C. Yildiz pohon se kurdët në të katër vendet si – Turqia, Irani. Iraku dhe Siria – sot po marrin mbështetje publike dhe morale nga njëri-tjetri dhe nga diaspora kurde jashtë vendit. Ai beson se është e rëndësishme të pyetet nëse kurdët do të kënaqen të vazhdojnë si zona autonome të konfederatës brenda shteteve kombëtare, apo nëse do të kërkojnë pavarësi politike.

Përgjigja, beson ai, qëndron në mënyrën se si pjalmimi i kryqëzuar, njohja politike dhe gjeografia do të lidhin kurdët në Turqi (të njohur për kurdët politikë si “Kurdistani i Veriut”), me kurdët në Irak (të njohur si “Kurdistani jugor”), me kurdët. në Iran (“Kurdistani Lindor”), te kurdët në Siri (“Kurdistani Perëndimor”).

Ky është skenari i makthit të Erdoganit. PKK ka qenë një grup i armatosur brenda trupit politik të Turqisë për dekada, duke kërkuar pavarësinë kurde përmes akteve të terrorit. Si i tillë ai shihej nga struktura turke si një kërcënim ekzistencial për shtetin. Në vitin 2016, Joe Biden, atëherë nënpresident i SHBA-së, konfirmoi se Uashingtoni e konsideronte PKK-në si një rrezik për integritetin e Turqisë dhe, duke e krahasuar atë me Shtetin Islamik, tha se ishte “një grup thjeshtë terrorist”.

Asgjë si uniteti i politikës apo qëllimit nuk mbretëron brenda kampit kurd në tërësi. Qeveria Rajonale e Kurdistanit në Irak ka marrëdhënie jo të lehta me grupin PKK, prania e të cilës ndërlikon lidhjet fitimprurëse tregtare të rajonit me Turqinë. Operacioni Kthetrat e Erdoganit nisi dy ditë pas një vizite të rrallë në Turqi nga kryeministri i rajonit autonom kurd të Irakut, Masrour Barzani, duke sugjeruar se ai shkoi për t’u informuar mbi planet e Ankarasë. Barzani tha pas bisedimeve të tij me presidentin turk se, ai përshëndeti “zgjerimin e bashkëpunimit për të promovuar sigurinë dhe stabilitetin” në Irakun verior.

Turqia kryen në mënyrë rutinore sulme në rajonin kurd të Irakut verior, ku PKK-ja ka baza dhe kampe trajnimi në Sinjar dhe në kufirin malor me Turqinë. Por ofensivat kanë tensionuar lidhjet e Turqisë me qeverinë qendrore të Irakut në Bagdad.

Presidenti i Irakut Barham Salih e quajti inkursionin e fundit “të papranueshëm”, duke e përshkruar atë si një kërcënim për sigurinë kombëtare të vendit dhe një shkelje të sovranitetit të tij. Ai sigurisht nuk e ka gabim për këtë. [Përktheu: ISHGJ] *   Neville Teller ka shkruar për Lindjen e Mesme për më shumë se 30 vjet, ka botuar pesë libra me këtë temë dhe blogje në “A Mid-East Journal”. I lindur në Londër dhe i diplomuar në Universitetin e Oksfordit, ai është gjithashtu një dramaturg, shkrimtar dhe përmbledhës për një kohë të gjatë për radio BBC.
Libri i fundit i Neville Teller është “”Trump and the Holy Toka: 20


Spread the love


Leave a Reply