Rusia po luan me zjarrin në Ballkan

Spread the love

Rusia po luan me zjarrin në Ballkan

Ivana Stradner*

Ky vit shënon 30 vjetorin e fillimit të luftërave jugosllave, konflikti më i përgjakshëm në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Ndonëse, menjëherë pas luftërave, shtetet e Ballkanit hynë në rrugën e qeverisjes demokratike dhe integrimit me NATO-n dhe Bashkimin Evropian, neglizhenca e vazhdueshme e Perëndimit ka kontribuar në një kthim dramatik në vitet e fundit.

Presidenti rus Vladimir Putin tani po shfrytëzon mundësinë e tij dhe po përdor ish-shtetet jugosllave si fushëbetejën e radhës për të dobësuar NATO-n dhe BE-në.

Përpjekjet e Putinit për ta shtyrë Ballkanin në prag janë pjesë e misionit të tij për të rivendosur Rusinë si një fuqi globale. Ngjashëm me strategjinë e Kremlinit në Kaukaz, synimi i Rusisë në Ballkan është të rrisë tensionet në mënyrë që të mund të pozicionohet si ndërmjetësi dhe garantues i vetëm rajonal i sigurisë.

Në të njëjtën kohë, ai synon të tregojë se as NATO, as BE dhe as anëtarët e tyre nuk janë partnerë të besueshëm për asnjë nga vendet e Ballkanit. Ndërsa Moska gjithashtu vazhdon forcimin e saj ushtarak pranë kufirit ukrainas, fushata e saj e ndikimit në Ballkan shërben si një arenë tjetër për të sfiduar Perëndimin.

Për shumë në Perëndim, strategjia e Putinit është konfuze. Këta analistë e shohin Ballkanin si një brendësi gjeopolitike; ata nuk e kuptojnë se çfarë do të fitonte Rusia duke ndërhyrë në rajon. Siç tha drejtori i Qendrës së Moskës Carnegie, Dmitry Trenin, “Ballkani nuk është fusha kryesore e betejës në konfliktin midis Rusisë dhe Perëndimit”.

Ballkani nuk duhet të shpërfillet lehtë. Rusia e sheh rajonin si një ind të butë të Evropës: ndikimi i saj në rritje atje kërcënon t’i mundësojë asaj të vendosë mjete strategjike ushtarake pranë një baze të madhe amerikane dhe i premton asaj hyrje në detin Adriatik.

Qëllimi më i madh i Putinit është të kthejë balancën e fuqisë në Evropë në favor të Moskës dhe Ballkani është pjesë e kësaj strategjie. Moska ka nisur operacione informacioni për të ndezur tensionet etnike dhe për të nxitur protesta, ka çimentuar marrëveshjet e armëve, ka ndërtuar në infrastrukturën kritike të energjisë dhe ka përdorur lidhjet e gjata fetare dhe kulturore midis Kishës Ortodokse Ruse dhe Kishës Ortodokse Serbe në avantazhin e saj në rajon.

Përpjekjet e Rusisë janë ndihmuar pa masë nga reagimi i dobët i BE-së. Megjithë aspiratat e viteve dhe miliarda euro të shpenzuara për përgatitjen e Ballkanit për integrimin në BE, përpjekjet kanë ngecur. BE-ja nuk është zgjeruar që nga pranimi i Kroacisë në vitin 2013, dhe pavarësisht premtimeve për anëtarësim të “Gjashtës së Ballkanit Perëndimor” – Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – negociatat kanë ngecur.

I ngadalësuar nga sfida të tilla si Brexit, pandemia e Covid19, rritja e grupeve të së djathtës ekstreme dhe kriza e emigrantëve, zgjerimi duket se ka ngecur për një kohë të pacaktuar. Ky dështim e ka bërë Ballkanin një objektiv të dukshëm për Putinin.

Gjatë krizës së fundit ballkanike në vitet 1990, Rusia ishte shumë e dobët për të ndërhyrë ushtarakisht. Në vend të kësaj, ai u kufizua në një mision paqeruajtës të pasluftës në Kosovë në vitin 1999, nga i cili vendosi të tërhiqej në vitin 2003. Por nuk duhet të ketë dyshim se edhe atëherë qeveria ruse e shihte zgjerimin e NATO-s në Evropën Lindore si një kërcënim të rëndësishëm për vendin kombëtar. siguria.. Tani, me një ekonomi dhe ushtri relativisht më të fortë ruse, Kremlini sheh një mundësi për të bllokuar përparimin e NATO-s duke synuar shtetet ish-jugosllave. Evropa Perëndimore ishte pas timonit kur shpërtheu lufta e fundit në Ballkan – aksionet janë shumë të larta për të injoruar rajonin edhe këtë herë.

Shkalla e lartë e korrupsionit në vendet e Ballkanit ka nxjerrë në pah çarjet që Moska ka përdorur për të arritur qëllimet e saj. Ndërsa shtetet ish-jugosllave kaluan nga socializmi në një ekonomi të tregut të lirë pas viteve 1990, kleptokracia dhe privatizimi i paligjshëm lulëzuan.

Sipas raportit të Freedom House, të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor po kthehen në “pjesërisht të lira”. Putin përdor korrupsionin për të futur pyka ekonomike, etnike dhe fetare në shoqëritë ballkanike duke zgjedhur liderët në rajon.

Serbia po vepron si një lojtar kyç në përpjekjet e Kremlinit në Ballkan. Si qeveria ashtu edhe kisha tregojnë besnikëri ndaj Moskës, e cila mbështetet nga lidhjet shekullore të përbashkëta fetare dhe kulturore, si dhe nga izolimi i ndërsjellë i Serbisë dhe Rusisë nga fuqitë moderne perëndimore. Qeveria serbe ka bërë thirrje për krijimin e një “bote serbe” në Ballkan paralelisht me “botën ruse” të Putinit, e krijuar për të bashkuar të gjithë serbët nën një kornizë të përbashkët kulturore.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka interesa strategjike më të menjëhershme në ndërhyrjen e Rusisë, pasi kaosi në rajon do ta lejojë atë të paraqitet si një forcë për stabilitet përpara fushatës së tij të rizgjedhjes në vitin 2022. do të punojnë së bashku për të luftuar protestat masive dhe “revolucionet me ngjyra”. ardhur nga perëndimi.

Rusia i përgjigjet me mbështetje bujare ushtrisë serbe. Që nga viti 2018, buxheti për mbrojtjen e Serbisë është pothuajse dyfishuar dhe është në krye në raport me të gjitha vendet e Ballkanit. Pavarësisht kërcënimit të sanksioneve amerikane kundër Serbisë, në vitin 2019, Moska dërgoi sistemin raketor S-400 në Serbi për një stërvitje ushtarake. Kremlini rriti më tej aksionet e tij këtë vit kur lejoi Serbinë të blinte sistemin e mbrojtjes ajrore Pancir-S1M. Serbia po pret gjithashtu një “qendër humanitare” të drejtuar nga Rusia që shërben si një institucion i mbledhjes së inteligjencës pranë Kampit Bondsteel, bazës kryesore të NATO-s në Kosovë.

Moska ka kërcënuar hapur vendet e Ballkanit që janë përpjekur të forcojnë lidhjet e tyre të sigurisë me Perëndimin. Ajo u përpoq të prishte referendumin e anëtarësimit në NATO në Maqedoninë e Veriut në vitin 2018 dhe ambasadori i saj e shpalli vendin një “objektiv legjitim” nëse tensionet midis NATO-s dhe Rusisë rriten (vendi u bë anëtar i NATO-s në 2020).

Në fqinjësi, në Mal të Zi, Moska mbështeti një grusht shteti të drejtpërdrejtë në vitin 2016 pak para kandidaturës së saj të suksesshme për t’u bashkuar me NATO-n.

Rusia e di mirë se feja në Ballkan ka qenë gjithmonë instrumentale në nxitjen e konfliktit. Në Mal të Zi, Kremlini po promovon një politikë pro-ruse përmes Kishës Ortodokse Serbe, e cila ka njollosur konceptin e identiteteve të ndryshme kombëtare malazeze dhe serbe dhe ka ndërhyrë në politikë në emër të Moskës. Duke punuar përmes kishës, Rusia nxiti protesta masive vitin e kaluar dhe zëvendësoi qeverinë me një udhëheqje pro-ruse jo bashkëpunuese.

Poçet më shpërthyese në Ballkan janë Kosova dhe Bosnja e Hercegovina. Edhe pse popullsia e Kosovës është më shumë se 90 për qind shqiptare etnike, serbët e shohin vendin si një atdhe të lashtë që përmban disa nga vendet më të shenjta në Kishën Ortodokse Serbe. Ashtu si lufta civile shpërtheu nga tensionet midis grupeve të ndryshme fetare dhe etnike në fillim të viteve 1990, Kremlini tani po përdor Kishën Ortodokse për të destabilizuar vendin dhe rajonin më të gjerë.

Kisha Ortodokse Ruse po përshkallëzon sërish mosmarrëveshjet për objektet fetare dhe së fundmi shprehu shqetësimin për “fatin e faltoreve të krishtera në Kosovë” pas ndezjes së tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë.

Moska gjithashtu e ka bërë të qartë se njohja diplomatike e Kombeve të Bashkuara të pavarësisë së Kosovës nga Serbia do të jetë e pamundur pa miratimin e Rusisë. Putin shpesh përdor Kosovën për të justifikuar aneksimin e Krimesë nga Rusia, duke pretenduar se njohja e shkëputjes së vendit nga Serbia nga vendet perëndimore ka krijuar një precedent që legjitimon shpalljen e njëanshme të pavarësisë së territoreve të tjera.

Brukseli ka dështuar të bëjë përparim drejt njohjes së Kosovës nga Serbia, ashtu si marrëveshja e Uashingtonit e vitit 2020 e presidentit amerikan Donald Trump nuk solli përparim thelbësor në çështjet kyçe të mosmarrëveshjes. KFOR-i, një forcë paqeruajtëse e NATO-s e vendosur në Kosovë, po përpiqet në mënyrë të ngjashme për të ruajtur stabilitetin. Në shtator, në kufirin e kontestuar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë shpërtheu një protestë për shkak të ndalimit të hyrjes së automjeteve me targa serbe në Kosovë.

Kjo rezultoi me bllokadë dhe demonstratë nga forcat ajrore serbe dhe dislokimin e Forcës Policore të Kosovës. Siç pritej, Rusia e ndoqi ngjarjen duke u tallur me KFOR-in dhe duke i bërë thirrje BE-së që të ndërmjetësojë në mënyrë joadekuate tensionet e vazhdueshme midis dy vendeve.

Në Bosnje dhe Hercegovinë, Marrëveshja e Paqes e Dejtonit, e cila i dha fund luftës së vitit 1995, është në krizë. Shteti vazhdon të jetë i ndarë në mes të komuniteteve boshnjake, serbe dhe kroate dhe Rusia i ka përdorur këto ndarje në avantazhin e saj. Rusia kërcënoi me hakmarrje në mars nëse BiH bashkohej me NATO-n. Në lajme të tjera, anëtari serb i presidencës tre anëtarësh të BiH, Milorad Dodik, ka kërcënuar se do të shkëputet nga Bosnja, Republika Srpska, një nga dy njësitë e BiH.

Në dhjetor, Asambleja Kombëtare e Republika Srpska votoi për të nisur një procedurë për tërheqjen e serbëve të Bosnjës nga institucionet e nivelit shtetëror, duke përfshirë ushtrinë boshnjake, shërbimet e sigurisë, sistemin e taksave dhe gjyqësorin.

Përveç Republika Srpska, Kremlini ka mbështetur nacionalistët kroatë të Bosnjës në mbrojtjen e krijimit të një entiteti të tretë brenda BiH. Përfaqësuesi i lartë i bashkësisë ndërkombëtare në Bosnje, Christian Schmidt, ngriti alarmin në nëntor kur tha se “perspektivat për ndarje dhe konflikte të mëtejshme janë shumë realiste”.

Është koha e fundit që fuqitë perëndimore të zgjohen ndaj kërcënimit që ndërhyrja ruse në Ballkan paraqet për interesat e tyre. Këtu, një ons parandalimi vlen një kile ilaç. Dhe ata kanë disa opsione në dispozicion.

NATO duhet të ripërqendrohet në rajon dhe t’i japë përparësi de-përshkallëzimit të tensioneve. Ata duhet të dërgojnë “Ekipin e tyre Mbështetës Kundër Hibrid” në Ballkan, siç u bë në Mal të Zi në vitin 2019, për të luftuar kundër fushatave ruse të dezinformimit dhe operacioneve të tjera informative.

Anëtarët e NATO-s duhet të organizojnë gjithashtu një “koalicion të vullnetarëve” për të kundërshtuar ndërhyrjen ruse në Bosnje, duke vendosur misione paqeruajtëse në zona strategjike, siç është distrikti verilindor i Brckos, për të parandaluar që zonat e rrezikshme të dalin jashtë kontrollit.

Këto forca mund të plotësojnë forcën paqeruajtëse të udhëhequr nga BE (EUFOR), e cila ka për detyrë ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Bosnje, por mandati i së cilës duhet të zgjatet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ku Rusia dhe Kina kanë të drejtën e vetos.

Presidenti i SHBA-së Joseph Biden nënshkroi gjithashtu një urdhër ekzekutiv në qershor për të sanksionuar ata që kërcënojnë stabilitetin e Ballkanit Perëndimor; BE-ja duhet t’i bashkohet këtyre përpjekjeve.

Nuk mund të pritet që të gjithë anëtarët e NATO-s të mbështesin Ballkanin, sepse Hungaria dhe disa vende të tjera evropiane të NATO-s shërbejnë si përfaqësues të Rusisë në atë organizatë. Nga ana tjetër, Mbretëria e Bashkuar duket se e kupton seriozitetin e krizës. Londra premton të ruajë “stabilitetin në Ballkanin Perëndimor” dhe paralajmëron Rusinë të mos bëjë një “gabim strategjik” në rajon. Londra duhet të kalojë nga fjalët në vepra, duke udhëhequr një koalicion njerëzish të gatshëm për të luftuar kundër ndërhyrjes ruse në rajon.

Para së gjithash, NATO duhet të përshpejtojë anëtarësimin e Bosnjës dhe Kosovës në NATO. Kjo do të rriste kostot e Kremlinit për operacionet e tij në Ballkan. Rusia e ka kundërshtuar fuqishëm zgjerimin e NATO-s dhe tani, ndërsa kriza ukrainase vazhdon, ajo ka bërë thirrje për një garanci ligjërisht të detyrueshme që NATO do t’i japë fund aktivitetit ushtarak në Evropën Lindore.

Integrimi i Bosnjës dhe Kosovës do të dërgonte një mesazh se Ballkani nuk do të lihet në vetvete kundër Moskës dhe se Putini nuk do të përcaktojë të ardhmen e NATO-s.

Siç ishte rasti në fillim të luftërave jugosllave ose në prag të Luftës së Parë Botërore, mund të jetë e vështirë të bindesh botën për rëndësinë e Ballkanit. Gjatë viteve 1990, vendet evropiane nuk arritën t’i përgjigjen mjaft shpejt krizës dhe Shtetet e Bashkuara u detyruan të ndërhynin.

Këtë herë, megjithatë, Shtetet e Bashkuara janë kthyer nga brenda dhe nuk ka gjasa të ndërhyjnë. Pra, barra ndoshta do të jetë mbi BE-në. Nuk është asgjë më pak se stabiliteti i Evropës dhe vitaliteti i vazhdueshëm i BE-së dhe NATO-s. [DANAS, Përktheu: ISHGJ]

*Autorja është bashkëpunëtore kërkimor në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve (AEI) në Uashington.


Spread the love


Leave a Reply