Shkërmoçja e Pakistanit

Spread the love

Vendi është shumë i madh për të dështuar, por askush nuk po nxiton për ta ndihmuar.

Nga Dr Kamran Bokhari* [1 shkurt 2023]

Problemet ekonomike politike dekada të vjetra në Pakistan po arrijnë në krye. Kombi i Azisë Jugore ka nevojë për miliarda dollarë ndihmë financiare për të shmangur një falimentim në një kohë kur klientët e tij të zakonshëm nuk janë të prirur për ta shpëtuar atë. Fondi Monetar Ndërkombëtar po këmbëngul në reforma të ashpra që qeveria e brishtë e koalicionit nuk mund t’i ndërmarrë pa marrë një goditje të madhe politike në një vit zgjedhor. Edhe nëse Islamabadi i shmanget këtij plumbi të veçantë, do t’i duhet të riparojë masivisht mënyrën se si ka menaxhuar vendin e pestë më të populluar në botë. Nëse nuk mundet, atëherë do ta shtyjë më tej Pakistanin drejt një avarie sistematike, e cila ka pasoja të mëdha për sigurinë në rajonin më të dendur të populluar në botë.

Jashtë opsioneve

Një ekip i FMN-së po viziton Pakistanin nga 31 janari deri më 9 shkurt për të vazhduar diskutimet mbi lirimin e 1.18 miliardë dollarëve ndihmë, pjesë e një programi ndihme prej 6 miliardë dollarësh për të cilin u ra dakord në vitin 2019 (dhe u rrit në 7 miliardë dollarë në 2022), por që, që atëherë ka ngecur. Rezervat valutore të Pakistanit kanë rënë në rreth 3.68 miliardë dollarë, mezi sa për të mbuluar tre javë importe. Inflacioni ishte tashmë në 25 për qind kur qeveria njoftoi më 29 janar një rritje prej 16 për qind të çmimeve të benzinës dhe naftës që ka të ngjarë të rritet shumë më tej. Tre ditë më parë, rupi pakistanez ra 9.6 për qind kundrejt dollarit, rënia më e madhe njëditore në më shumë se dy dekada, pasi qeveria hoqi kufijtë jozyrtarë dhe lejoi monedhën të lëvizte drejt një kursi këmbimi të bazuar në treg.

Më herët gjatë muajit, udhëheqja civile dhe ushtarake e vendit udhëtoi në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për të siguruar fondet e nevojshme për të shmangur një krizë financiare. Raportet u shfaqën se Riadi dhe Abu Dhabi do të siguronin disa miliardë dollarë. Në kontrast të fortë me sjelljen e tyre në të kaluarën, ata nuk janë të gatshëm të shkruajnë një çek bosh; Ministri saudit i financave tha më 18 janar se, mbretëria nuk po ofronte më “grante dhe depozita direkte” për vendet debitore pa parë reforma. Sauditët, Emiratet dhe të tjerët që mund të siguronin paratë e gatshme, duan që së pari të shohin pakistanezët të pranojnë një program të FMN-së. Përveç kësaj, nevojat financiare të kombit të Azisë Jugore të rrethuar i tejkalojnë oreksin global për të

ndihmuar.

Islamabadi, megjithatë, ka qenë duke luftuar për të finalizuar atë që do të ishte marrëveshja e 23-të e FMN-së e vendit që kur trokiti për herë të parë në dyert e huadhënësit në vitin 1958. Partia e Pakistanit Musliman League-Nawaz (PML-N), e cila kryeson qeverinë e koalicionit të brishtë dhe gjithnjë e më jopopullore, ka shumë për të humbur duke rënë dakord me kushtet e FMN-së që do të përkeqësojnë kushtet e vështira ekonomike. Siç është, PML-N dhe aleatët e saj po përballen me një betejë të vështirë zgjedhore kundër partisë opozitare populiste Pakistan Tehreek-i-Insaf (PTI) të ish-kryeministrit Imran Khan.

Megjithatë, paqëndrueshmëria politike e Pakistanit është rezultat i një sëmundjeje shumë më të thellë. Që nga fundi i diktaturës së katërt ushtarake të Pakistanit në vitin 2008, vendi nominalisht ka përjetuar shtrirjen e tij më të gjatë të qeverisjes civile. Viti 2013 shënoi herën e parë që një qeveri e zgjedhur në mënyrë demokratike transferoi pushtetin te një tjetër. Por ushtria vazhdoi të rëndonte të dyja qeveritë dhe në vitin 2018 ajo krijoi ngritjen në pushtet të PTI-së së Khan me shpresën se më në fund do të kishte një aktor civil të butë. Ai eksperiment ishte një dështim kolosal. Ajo ka dobësuar politikisht ushtrinë dhe kështu e ka zhytur vendin në një territor të paeksploruar.

Një situatë e ngjashme është krijuar edhe në planin ekonomik. Pakistani ka pasur gjithmonë probleme financiare, të cilat gjatë dekadave vazhduan të përkeqësohen. Vendi kaloi vetëm për shkak të një fluksi periodik të U.S. ndihma e mundësuar nga gjeopolitika më e gjerë globale e asaj kohe. Ka pasur tre periudha kaq të gjata – 1958-69, 1977-88 dhe 1999-2008 – secila nën një regjim të ndryshëm ushtarak dhe që vjen në kulmin e Luftës së Ftohtë, ndërhyrjes ushtarake sovjetike në Afganistan dhe pas 11 shtatorit. ishte në terror, respektivisht. Në rrethanat e sotme të ndryshuara, Pakistani po përballet me një krizë të paprecedentë financiare, sepse nuk ka zhvilluar kurrë një ekonomi të qëndrueshme dhe është pa opsione të jashtme të shpëtimit.

Skenari i makthit

Pa një proces të madh reformash – gjë që nuk ka gjasa duke pasur parasysh gjendjen akute të ndarjeve sociale dhe politike – situata e Pakistanit ka të ngjarë të përkeqësohet. Shkalla e rritjes vjetore të popullsisë së saj është 1.9 për qind, që është 237 herë më e lartë se norma globale, dhe shkalla e saj e fertilitetit tejkalon normën globale me 157 për qind. Me këtë ritëm, në 10 vjet të tjera vendit do t’i shtohen 50 milionë banorë, duke e rritur popullsinë në 275 milionë. Tashmë ka një popullsi masive të të rinjve. Gjashtëdhjetë për qind e pakistanezëve janë nën moshën 23 vjeç. Deri në 44 për qind e të gjithë fëmijëve pakistanezë ndërmjet moshës 5 dhe 16 vjeç nuk ndjekin shkollën. Femrat përbëjnë pothuajse gjysmën e popullsisë dhe shkrim-leximi në mesin e tyre është 48 për qind.

Përballja me shumësinë e krizave që rrënojnë vendin kërkon një konsensus politik. Kjo është jashtëzakonisht e vështirë në klimën aktuale shumë të polarizuar politike, e cila nuk ka gjasa të ulet së shpejti. Institucioni i fuqishëm ushtarak i Pakistanit, i cili ka ndërhyrë në politikë për pjesën më të madhe të historisë së vendit, është në një dilemë të paprecedentë. Pas dështimit të përpjekjes së saj të fundit për të formësuar ekonominë politike të vendit, e cila përfundoi me përmbysjen e Khan në prill të 2022-shit, drejtuesit e lartë u angazhuan publikisht për ta mbajtur ushtrinë jashtë politikës. Racionalizimi i ekonomisë, megjithatë, do të marrë shumë kohë – duke supozuar se politika e trazuar e vendit mund të vihet nën kontroll të madhë, nëse vihet përgjithësisht nën kontroll.

Në momente si këto, kur politika normale prodhon vetëm më shumë kaos, presioni (ose tundimi) që ushtria të pushojë ose të rivendosë procesin kushtetues është i lartë. Megjithatë, shtabi i përgjithshëm ka qenë në atë rrugë shumë herë, vetëm për të përfunduar duke përkeqësuar problemet që synonte të zgjidhte. Kur problemet janë të tilla që degradimi po ndodh shumë më shpejt se sa është përpjekja realiste për t’i rregulluar ato, ngecja e procesit politik mund të jetë e ngjashme me një situatë jashtë tiganit dhe në situatën e llojit të zjarrit.

E vetmja mundësi tjetër është të vazhdohet rruga e ngadaltë drejt rimëkëmbjes, e cila është e mbushur me rreziqe. Ndërsa një pjesë e madhe e popullsisë vuajnë nën peshën e kushteve dobësuese ekonomike, intensifikohen betejat politike brenda elitës. Këto janë pikërisht kushtet që militantët islamikë – si rebelët talebanë ashtu edhe militantët e Shtetit Islamik të vendosur në emiratet fqinje në Afganistan – shpresojnë t’i shfrytëzojnë. Një kryengritje e ringjallur xhihadiste ka të ngjarë të detyrojë një shtet tashmë të dobësuar pakistanez në një fushatë të re të madhe ushtarake – një që ka potencial serioz për t’u përhapur përtej kufirit.

Është ky skenar makthi – një shtet pakistanez me para të gatshme, siguria e të cilit rrezikohet në krahun e tij perëndimor – që përfundimisht do të rezultojë që shtetet Arabe të Gjirit, Kina dhe Shtetet e Bashkuara të fitojnë ndikim më të madh në vend. Uashingtoni nuk mund të lejojë që Pakistani të bjerë në kaos, veçanërisht me Afganistanin nën një regjim taleban. Po kështu, Kina, e cila ka derdhur dhjetëra miliarda dollarë fonde të një brezi dhe një rruge në Korridorin Ekonomik Kinë-Pakistan, nuk do të rrijë dhe të shikojë fundosjen e investimeve të saj. Pakistani do të bëhet kështu një arenë edhe më e madhe për konkurrencën SHBA-Kinë. Ndërkohë, sauditët dhe emiratet, të cilët prej kohësh kanë luajtur një rol të madh në ndërmjetësimin periodik të betejave të pushtetit brenda elitës në Pakistan, ka të ngjarë të kenë ndikim më të madh mbi funksionimin e brendshëm të Pakistanit. Në Indi, e cila vetëm muaj më parë e kaloi Britaninë e Madhe. për t’u bërë ekonomia e pestë më e madhe në botë, ekziston një shqetësim i jashtëzakonshëm se si një Pakistan në kolaps financiarisht mund të ndikojë në trajektoren rritëse të Nju Delhit.

Ndonëse është shumë herët për të folur me ndonjë specifikë se si do të sillen fuqitë e jashtme, Pakistani nuk mund të vazhdojë të ecë siç ka bërë ndërkohë. Mund të mos shfaqet gjithmonë kështu, veçanërisht në shtetet kronike të brishta, por mosfunksionimi afatgjatë shtohet. Janë shfaqur çarje të mëdha që tejkalojnë burimet e disponueshme të Pakistanit, duke prishur status quo-në në të cilën ai ishte në gjendje të përballonte për kaq shumë kohë. [ GPF/ Përktheu: ISHGJ]
___________________

* Dr Kamran Bokhari, është Drejtor i Zhvillimit Analitik në Institutin New Lines për Strategji dhe Politika në Uashington, DC.  Dr. Bokhari është gjithashtu një specialist i sigurisë kombëtare dhe politikës së jashtme në Institutin e Zhvillimit Profesional të Universitetit të Otavës. Ai ka shërbyer si Koordinator për Studimet e Azisë Qendrore në Institutin e Shërbimit të Jashtëm të Departamentit të Shtetit të SHBA. Atë mund ta ndiqni në Twitter në @KamranBokhari


Spread the love


Leave a Reply