Sholci nën presion: Polonia dëshiron të dorëzojë tanke gjermane Leopard 2 Ukrainës

Spread the love

Sholci nën presion: Polonia dëshiron të dorëzojë tanke gjermane Leopard 2 Ukrainës

Nga Zoran Meter */ Zagreb

Do të jetë mirë nëse nuk do të përfundojmë të gjithë bashkë në skëterrën e “vrimës së zezë” ukrainase, e cila po gllabëron me shpejtësi gjithçka përreth. Sepse të fuqishmit bënë nje loje te rrezikshme dhe nuk dine me te dalin nga “buti”.

Deklarata e djeshme e presidentit polak Andrzej Duda, e publikuar në rrjetet sociale, për qëllimin e Varshavës për të dorëzuar tanket gjermane Leopard 2 në Ukrainë  trazoi shpirtrat në mbarë botën (kryesisht në Evropë) dhe shkaktoi reagime nga media dhe analistë ushtarakë.

Sigurisht, jo pa arsye. Çdo dërgim i sasive të reja të armëve moderne në Kiev rrit rrezikun e përshkallëzimit të luftës së Ukrainës dhe përhapjen e saj përtej kufijve të atij vendi, gjë që askush nuk e dëshiron. Megjithatë, problemi është se askush nuk dëshiron të tërhiqet, kështu që parandalimi i përshkallëzimit herët a vonë do të bëhet gjithnjë e më i vështirë, dhe në një moment ndoshta i pamundur. Atëherë, sigurisht, do të ishte tepër vonë për ankesa dhe përçarje se pse një nga ata që mundet dhe duhet – nuk e parandaloi një skenar të tillë.

Por le t’i kthehemi lajmit kryesor dhe para komentit përfundimtar, le të shohim se çfarë thonë disa media dhe analistë botërorë për të:

Ajo që mund të sinjalizojë fillimin e dërgimit të tankeve kryesore luftarake në Ukrainë nga vendet evropiane është njoftimi i Polonisë se, do të furnizojë Kievin me tanke Leopard 2, si pjesë e një donacioni më të gjerë të “koalicionit ndërkombëtar”, shkruan media Breaking Defense (BD) të enjten.

“Plani, i prezantuar zyrtarisht nga presidenti polak Andrzej Duda gjatë takimit të sotëm trepalësh në Lviv me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe presidentin lituanez Gitanas Nausėda, shënon një ndryshim vendimtar në të menduarit kolektiv të Perëndimit, potencialisht të një natyre në rritje, duke ofruar armë që dikur mendohej se shkelnin vijën e kuqe të Rusisë.”

Më tej media amerikane thekson se fjalët e Dudës nënkuptojnë se Varshava është e angazhuar për të ofruar rreth 12 tanke Leopard 2, që është një përqindje shumë e vogël e 242 njësive që disponon, sipas të dhënave të Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS).

Presion mbi Berlinin

Evropa ka një arsenal prej mbi 2.000 tanke të prodhimit gjerman, dhe përdoruesit, përveç Polonisë, përfshijnë Danimarkën, Finlandën, Gjermaninë, Greqinë, Hungarinë, Holandën, Norvegjinë, Portugalinë, Spanjën, Suedinë dhe Turqinë. Ndërsa anëtarët e tjerë të atij qarku  që Duda e quajti “koalicioni ndërkombëtar” nuk janë identifikuar, ndërkaq një ligjvënës kyç finlandez sugjeroi të premten se është koha për të dërguar tanke Leopard 2 edhe në Kiev – shkruan Breaking Defence.

Këtu do të shtoja se ky vendim krijon probleme të reja për Berlinin dhe kancelarin federal Olaf Scholz. Këtë e vërteton edhe shkrimi i sotëm i medias POLITICO. Aty thuhet se “më pak se një javë pasi Gjermania, më në fund, ra dakord të furnizonte Ukrainën me automjete luftarake të këmbësorisë Marder, presioni mbi Berlinin po rritet për të rritur dhe dërguar tanke moderne luftarake”.

“Franca dhe Polonia po e shtyjnë ekonominë më të madhe të BE-së për të pajisur Kievin me tankun e saj të fuqishëm Leopard 2, ndërsa Britania thuhet se po konsideron dërgimin e një dyzine prej tankeve të saj kryesore të betejës Challenger 2 në Ukrainë. Nëse Britania do ta bënte këtë, do ta bënte shumë më të vështirë për Berlinin të fshihej pas argumentit të tij aktual se nuk dëshiron të veprojë i vetëm në dërgimin e armëve të rënda”, shkruan POLITICO.

Pozicionet gjermane janë të paqarta

Le të kthehemi te mediat amerikane. Steffen Hebestreit, një zëdhënës i qeverisë gjermane, u tha gazetarëve të enjten, minutat e të cilave u panë nga Breaking Defense, se ai nuk kishte informacion të ri për të ndarë në lidhje me Berlinin që miratonte në mënyrë të ngjashme vendimin për Leopard 2. Megjithatë, ai dukej se konfirmoi raportet se Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë tanket kryesore të betejës, për të cilat mediat lokale vazhdojnë të raportojnë – si platforma Challenger 2.

“Ne u informuam për këtë paraprakisht [nga Mbretëria e Bashkuar], por nuk kishte asnjë koordinim në lidhje me këtë,” tha Hebestreit. “Nëse shikoni prapa, mund të thoni gjithashtu se ne ishim në bisedime me palën britanike për disa javë”.

Megjithatë, siç raportojnë sot disa media, Gjermania ende i përmbahet qëndrimit të saj të mëparshëm për furnizimin me tanke Leopard 2 në Ukrainë, të cilat lidhen me mosgatishmërinë e Berlinit për të ndërmarrë hapa të njëanshëm, duke përfshirë parandalimin e përfshirjes së aleancës së NATO-s në konfliktin ukrainas.

“Unë nuk mendoj se është shumë e mundshme në këtë pikë,” tha Hebestreit, kur u pyet nga gazetarët nëse qeveria gjermane mund të ndryshojë qëndrimin e saj aktual përpara takimit të ardhshëm të “grupit të kontaktit” të udhëhequr nga SHBA.

Sipas BD, deri të mërkurën në mbrëmje kishte raporte të shumta se Mbretëria e Bashkuar po planifikonte të dërgonte tanke në Ukrainë, por detajet mbetën të paqarta nëse do të ishte një tank Challenger 2 apo ndonjë lloj tjetër automjeti të blinduar.

Mbrojtësit ukrainas kanë argumentuar për muaj të tërë se ajo që Kievit i duhet vërtet janë tanket kryesore të betejës jo vetëm që të mbajnë pozicionet kundër Rusisë, por potencialisht të shtyjnë dhe të rimarrin më shumë territor. Në nëntor, Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë botoi një editorial që bënte thirrje që 90 Leopard 2 të dërgoheshin në Ukrainë si pjesë e një përpjekjeje koalicioni.

Siç thotë më tej BD, furnizimi me tanke kryesore për beteja të reja arrin në një kohë kur Ukraina planifikon të nisë një kundërofensivë pranverore për të rimarrë territoret që ka humbur, si dhe përpara një takimi të ri të grupit të kontaktit Ramstein për Ukrainën në 20 janar.

Versioni Leopard 2 A4 është i pajisur me një armë të latuar 120 mm, një kompjuter kontrolli zjarri dhe siguron një distancë prej 450 km, sipas prodhuesit KMW. Varshava nënshkroi iniciativën për përmirësimin e A4 në dhjetor 2015.

Ed Arnold, hulumtues për sigurinë evropiane në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, tha se efektiviteti operacional i tankeve Leopard do të varet nga sa do të dorëzohen.

U shprehën edhe analistët e parë rusë

Synimi i Polonisë për të dorëzuar tanke gjermane në Kiev po fillon të komentohet sot në Rusi. Tani për tani, ekskluzivisht në nivel analitik. Kështu, analisti popullor ushtarak Yuriy Podoljaka thekson se polakët nuk do t’i japin Ukrainës Leopard-2A5 më të avancuar, por do të kufizohen në dërgesat e Leopard-2A4, “modeli më i vjetër” i të gjithë tankeve Leopard-2. , të cilat u prodhuan në fund të viteve 1980.

“Përsa i përket fuqisë së zjarrit, armës, karikimit elektronik, sipas standardeve të NATO-s, këto makina konsiderohen të vjetruara”, thotë analisti rus. “Në përgjithësi, ato përputhen me tanket tona të fundit T-72 dhe T-80 për sa i përket karakteristikave operacionale, por janë më të dobëta për sa i përket blindimit. Ky version është inferior ndaj tankut T-90 (i çdo modifikimi) në çdo aspekt, dhe është shumë e vështirë të supozohet se një numër i vogël i tyre (dhe ne po flasim për një kompani, d.m.th. 12-14 njësi) mund të ndryshojë diçka në frontin ukrainas”, – beson Podoljaka.

Këtyre fjalëve të analistit rus, do të shtoja se vetë amerikanët janë ndryshe shumë të kujdesshëm për mundësinë e dorëzimit të tankeve të tyre Abrams në Kiev. Në të njëjtën kohë, ju kujtoj se Polonia ka një numër mjaft të madh pikërisht të këtyre tankeve. Natyrisht, ka më shumë arsye – nga ato politike tek ato ushtarake, dhe një nga të fundit dhe të panjohura është se si do të ishin në kushte të ftohta dimri dhe sa rezistente do të ishin ndaj sistemeve ruse antitank. Reputacioni i amerikanëve, mbi të gjitha për sa i përket armëve të tyre, është gjithmonë një nga komponentët më të rëndësishëm në marrjen e vendimeve përfundimtare të këtij lloji.

“Bild” për problemin që ka kancelari Scholz

Media gjermane Bild shkruan sot se kancelari federal Olaf Scholz tani është nën presion edhe më të madh pasi Polonia vendosi të transferojë tanket Leopard 2 në Ukrainë.

“Scholz, i cili deri më tani ka refuzuar të dorëzojë Leopard 2, është i detyruar të bëjë një lëvizje”, thuhet në tekstin e medias gjermane.

Në të njëjtën kohë, sqarohet se Gjermania ose do të lejojë dërgesa të tilla në Poloni ose do t’i bllokojë ato. Duke përdorur termin e  lojës së shahut  “zugzwang”, autori shpreh mendimin se të dyja opsionet janë të pafavorshme për Berlinin.

Tanket gjermane në Ukrainë kanë një simbolikë të fortë për rusët

Do të doja të shtoja këtu se shfaqja e tankeve gjermane të betejës në Ukrainë kanë një simbolikë të fortë për Rusinë dhe popullin e saj, për të cilën flitet shpesh nga politikanët vendas dhe mediat. Sigurisht, ne po flasim për faktin se ato kujtojnë fort betejat e vështira që Ushtria e Kuqe në Ukrainë udhëhoqi kundër Wermacht-it në Luftën e Dytë Botërore – natyrisht, jo vetëm në Ukrainë. 
Berlini e di mirë këtë simbolikë dhe që nga vetë njoftimet e patronëve ukrainas se Perëndimi duhet t’i dorëzojë tanket e tij në Kiev – dhe mbi të gjitha Gjermania, Leopard 2 e së cilës është një nga tanket më të mirë në botë – ka mbajtur qëndrimin se ai nuk do të dorëzojë tanket e saj në Ukrainë derisa të gjitha vendet e tjera kryesore perëndimore të mos fillojnë ta bëjnë këtë.

Deri më tani, në Ukrainë u dërguan vetëm tanke të prodhimit sovjetik, të cilat kryesisht ishin në pronësi të ish-anëtarëve të Traktatit të Varshavës, por megjithëse janë modernizuar ndërkohë, ato ishin ende një objektiv relativisht i lehtë për armët ruse antitank dhe tani po mbarojnë – si për sa i përket sasive të kërkuara, ashtu edhe për sa i përket përdorshmërisë për shkak të dëmtimeve të pësuara në luftime, por edhe problemeve me institutet e riparimit të Ukrainës që janë nën sulm nga forcat ruse. Me Leopardët, çështja do të ishte disi e ndryshme cilësisht, por vetëm në rastin e një numri më të madh të tyre. Atëherë ata mund të komplikojnë shumë jetën në terren për forcat ruse.

Në këtë kontekst, duhet të kujtojmë edhe një akt tjetër të fortë simbolik – vizitën e fundit të papritur të ministres së Jashtme gjermane Annalene Baerbock në qytetin ukrainas Kharkiv, që ndodhet në verilindje të vendit, jo shumë larg kufirit me Rusinë. Përveç faktit se është një qytet me shumicë ruse, Rusia e konsideron atë edhe një simbol të një prej betejave më të fuqishme të tankeve në tokën e Ukrainës gjatë çlirimit të saj nga forcat e Gjermanisë hitleriane.

Sigurisht, dikush do të thotë se e gjithë kjo është histori, se sot nuk është më e rëndësishme etj. Mirëpo, në luftë gjërat janë gjithmonë ndryshe: emocionet luajnë një rol shumë të rëndësishëm, është e lehtë t’i “flakësh” për interesat e veta, mbi të gjitha për të ngritur moralin, por është shumë e vështirë t’i frenosh.

Pra, sido që të jetë, aksionet në Ukrainë vazhdojnë të ngrihen edhe nga Perëndimi. E gjithë kjo nuk është aspak e mirë, sepse jo vetëm që nuk i duket fundi agonisë së Ukrainës, por nuk ka as modalitete minimale të favorshme në horizont që do të çonin në fillimin e negociatave për një armëpushim. e lëre më një marrëveshje të përhershme për arritjen e paqes dhe garancive të sigurisë që Rusia dhe Ukraina pretendojnë për vete.

Mbetet për t’u parë se çfarë planifikon Moska me fillimin e sotëm të mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 17 janar për Ukrainën. Për momentin, ai nuk dëshiron të deklarojë publikisht arsyen e thirrjes së tij, siç tha sot zëvendës ambasadori i parë rus në OKB, Dmitry Polyansky: “Unë nuk do të përhap atë që do të ndodhë në Këshillin e Sigurimit në propozimin tonë për Ukrainën në 17 janar – le të jetojnë kundërshtarët tanë tani në errësirë.”

Do të jetë mirë nëse ne nuk përfundojmë të gjithë bashkë në errësirën e “vrimës së zezë” ukrainase, e cila po gllabëron me shpejtësi gjithçka përreth. Sepse të fuqishmit kanë bërë një lojë të rrezikshme, dhe thjesht nuk dinë as vetë të dalin nga kjo gjendje.
[Përktheu: ISHGJ]

__________________

*        Autori është kryeredaktor i portalit të specializuar kroat për gjeopolitikë.
         


Spread the love


Leave a Reply