Shqetësim në Perëndim: Sllovakia duket se po i bashkohet simpatizantëve të Putinit

Spread the love

Shqetësim në Perëndim: Sllovakia duket se po i bashkohet simpatizantëve të Putinit

Kandidati kryesor në zgjedhjet parlamentare është zotuar të mos dërgojë “asnjë fishek të vetëm” në Ukrainën fqinje – një shenjë e pakësimit të mbështetjes evropiane për një viktimë të agresionit rus.

Fitorja në zgjedhjet parlamentare të Sllovakisë e Robert Fico, një ish-kryeministër që mbajti një qëndrim pro-rus gjatë fushatës, është një tjetër shenjë e zbehjes së mbështetjes perëndimore për Ukrainën ndërsa lufta zvarritet dhe vija e frontit mbetet kryesisht statike.

Sllovakia është një vend i vogël me simpatitë historike ruse dhe është e paqartë se çfarë lloj qeverie koalicioni do të formojë zoti Fico. Ai mund të jetë më i prirur për pragmatizëm, siç ka bërë kryeministrja e ekstremit të djathtë të Italisë, Giorgia Meloni që nga zgjedhja e saj vitin e kaluar. Megjithatë, ndryshimi në Sllovaki është i qartë: ishte vendi i parë që dorëzoi avionë luftarakë në Ukrainë.

Rezultatet e zgjedhjeve vijnë pasi trazirat në Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian për miliarda dollarë ndihma ushtarake nga Perëndimi për Ukrainën gjatë 19 muajve të fundit janë thelluar dhe thirrjet po rriten për të përdorur paratë për prioritetet e brendshme.

Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve refuzuan një takim me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Uashington muajin e kaluar dhe tensionet u ndezën midis Kievit dhe Shtëpisë së Bardhë mbi strategjinë ushtarake ukrainase. Në Evropën Qendrore, dikur thelbi i ndjenjave të egra anti-ruse midis shteteve të frikshme të vijës së frontit që vuajtën për dekada nën sundimin e ashpër komunist si anëtarë ngurrues të bllokut sovjetik, lufta tani shihet në terma më të nuancuar.

Fitorja e Ficos, në të cilën ai mori rreth 23 për qind të votave, u bazua në një program që kërkonte ndalimin e të gjitha shitjeve të armëve në Ukrainë dhe fajësonte për luftën njëlloj Perëndimin dhe Kievin.

Ai kombinoi konservatorizmin social, nacionalizmin, retorikën anti-LGBT dhe premtimin e përfitimeve bujare të mirëqenies për të krijuar një program që u tregua efektivisht anti-liberal, veçanërisht në qytetet e vogla dhe zonat rurale.

“Përdorimi i shkaktuar nga lufta është aktualisht më i dukshëm në Evropën Qendrore sesa në Evropën Perëndimore”, tha Jacques Rupnik, profesor në Universitetin Sciences Po në Paris dhe ekspert në këtë rajon. “Sllovakia tregon se kërcënimi në pragun e vet nuk do të thotë domosdoshmërisht se dikush e mbështet me gjithë zemër Ukrainën.”

Një sondazh i Marsit Globsec i opinionit publik në Evropën Qendrore dhe Lindore zbuloi se 51 përqind e sllovakëve e konsiderojnë Perëndimin ose Ukrainën “kryesisht përgjegjëse” për luftën. Z. Fico, i cili shërbeu si kryeministër për më shumë se një dekadë deri në vitin 2018, luajti mbi këtë ndjenjë.

Ai miratoi disa nga retorika e kryeministrit pro-rus të Hungarisë Viktor Orban, i cili ka sfiduar qëndrimin dërrmues të Perëndimit ndaj Ukrainës se pushtimi brutal i Rusisë në vend ishte një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar, i kryer në emër të lirisë, demokracisë dhe duhet kundërshtuar shenjtërinë e sovranitetit të kombit.

“Fico u frymëzua nga Orban, por nuk ka të njëjtat rrënjë të thella ideologjike dhe është më shumë një pragmatist,” tha Ludek Sekyra, një biznesmen çek që drejton Fondacionin Sekyra, i cili mbështet kauzat liberale. “Ai dinte të shfrytëzonte shqetësimin për fluksin e madh të refugjatëve ukrainas, pakënaqësinë e vendeve të vogla ndaj Bashkimit Evropian dhe simpatitë ruse që nuk ekzistojnë në Republikën Çeke.

Të hënën, Sllovakia dërgoi ministrin e saj të jashtëm Miroslav Wlachovsky në një takim të Bashkimit Evropian në Kiev për të treguar mbështetjen e saj të vazhdueshme për Ukrainën. Takimi i ministrave të jashtëm ishte i pari i këtij lloji që u zhvillua jashtë bllokut, tha Josep Borrell Fontelles, kryediplomati i tij.

Prania e zotit Wlachovsky dukej se sinjalizonte, të paktën për momentin, vazhdimësinë e qëndrimit sllovak në lidhje me luftën. Shkalla në të cilën do të ndryshojë kjo do të bëhet e dukshme vetëm pas formimit të qeverisë.

Një koalicion i mundshëm me një ish-kryeministër tjetër, Peter Pellegrini i partisë socialdemokrate Zëri, i cili fitoi pothuajse 15 për qind të votave, mund të rrisë gjasat për sjellje pragmatike nga zoti Fico, i cili ishte përgjegjës për futjen e euros në Sllovaki. dhe në të kaluarën ka shfaqur pikëpamje të forta pro-evropiane.

Me Sllovakinë, Hungarinë dhe Serbinë që të gjitha tregojnë simpati të konsiderueshme për presidentin rus Vladimir V. Putin, batica ka ndryshuar në këtë pjesë të Evropës. Edhe Polonia, një mbështetëse e flaktë e Ukrainës që mirëpriti më shumë se 1.5 milionë refugjatë nga Ukraina gjatë luftës, kohët e fundit vendosi të mbyllë kufirin e saj për importet e grurit ukrainas me çmime të ulëta.

Partia nacionaliste e djathtë në Poloni, Ligj dhe Drejtësi (PiS) është përfshirë në një betejë të tensionuar zgjedhore kundër opozitës liberale këtë muaj. Megjithëse udhëheqësi de fakto i vendit, Jarosław Kaczynski, mbetet fuqishëm anti-rus, nacionalizmi dhe vlerat e tij konservatore janë në përputhje me ato të Orban dhe Fico. Një fitore e PiS do të minonte më tej unitetin evropian, pasi lufta nuk tregon shenja të një zgjidhjeje të mundshme.

Kaczynski kundërshton llojin e integrimit politik, ushtarak dhe ekonomik evropian që presidenti francez Emmanuel Macron është një mbështetës i flaktë. Madje ka patur zhurmë për daljen e mundshme të Polonisë nga Bashkimi Evropian – një ide e largët, por që tregon tensionet evropiane që lufta ka filluar të ushqejë.

Edhe në Evropën Perëndimore, një sondazh i fundit nga Fondi Gjerman Marshall zbuloi se vetëm 52 përqind e francezëve dhe 49 përqind e gjermanëve mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian. Në Gjermani, vetëm 45 për qind e të anketuarve ishin në favor të anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

Në përgjithësi, megjithatë, sondazhi zbuloi se në të dy anët e Atlantikut, rreth 69 për qind e njerëzve mbështesin mbështetjen financiare për rindërtimin e Ukrainës, ndërsa vende si Britania, Spanja, Portugalia, Suedia dhe Lituania vazhdimisht treguan mbështetje të fortë për kauzën ukrainase.

“Ne po dëgjojmë gjithnjë e më shumë një mesazh të qartë për zotin Zelensky: Ju lutemi bëni një marrëveshje me Putinin”, tha Rupnik.

Megjithatë, pas sakrificave të pafundme të bëra nga populli ukrainas në mbrojtjen e vendit të tyre kundër agresionit të pacipë rus, kjo është ajo që është më e vështirë për zotin Zelensky të mendojë, e lëre më ta ndjekë.

Fakti që një vend në kufirin ukrainas ka zgjedhur tani një njeri i cili ka deklaruar se nuk do të dërgojë “asnjë fishek të vetëm” municioni përtej kufirit, vetëm sa mund të rrisë presionin mbi udhëheqjen ukrainase.

Ajo gjithashtu ngre probleme të dukshme për një Bashkimi Evropian tashmë të shqetësuar se Donald J. Trump mund të fitojë përsëri Shtëpinë e Bardhë vitin e ardhshëm dhe duke u përballur me ndarje të brendshme që mund të përkeqësohen nga zgjedhjet polake./nytimes.com/


Spread the love


Leave a Reply