Shqetësimet që reagimi i Rusisë ndaj fitoreve të Ukrainës mund të shkaktojë spiralen drejt përdorimit të armëve bërthamore

Spread the love

Shqetësimet që reagimi i Rusisë ndaj fitoreve të Ukrainës mund të shkaktojë spiralen drejt përdorimit të armëve bërthamore

Ukrainasit kanë qenë të emocionuar nga fitoret e ushtrisë ukrainase mbi pushtuesit rusë, por përgjigja më e mundshme e Moskës duke pasur parasysh dëshirën e Kremlinit për të shmangur mobilizimin mund ta shtyjë konfliktin në një fazë të re të rrezikshme, në të cilën përdorimi rus i armëve bërthamore bëhet praktikisht i pashmangshëm. , thotë Vladimir Pastukhov.

Ushtria e saj pasi ka humbur në terren dhe aftësia e saj për të ngritur më shumë trupa të kufizuar nga frika e reagimit rus ndaj çdo mobilizimi, thotë ai, Moska ka të ngjarë të kufizojë sulmet e reja tokësore dhe humbjet që ato do të sjellin, por në vend të kësaj do të kërkojë të shkaktojë dhimbje maksimale. mbi objektivat civile ukrainase nga ajri (kasparov.ru/material.php?id=632392FD73D54&section_id=50A6C962A3D7C).

Rusia mund të kryejë sulme të tilla me rrezik minimal për forcat e saj të armatosura, por sulme të tilla në qytete do të përshkallëzojnë në mënyrë dramatike numrin e viktimave ukrainase. Kjo nga ana tjetër do të ushtronte presion të ri mbi Perëndimin për t’i siguruar Ukrainës armë gjithnjë e më të avancuara që Kievi mund t’i përdorte për të rrëzuar avionët rusë apo edhe për të zgjeruar sulmet në territorin rus.

Valerii Zaluzhnyi, komandanti i përgjithshëm i forcave ukrainase, muajin e kaluar tregoi se edhe nëse Ukraina rimarrë të gjithë territorin e pushtuar dhe detyron flotën ruse të Detit të Zi të zhvendoset, kërcënimi nga Rusia do të mbetet, duke rritur mundësinë që eliminimi i këtij kërcënimi do të kërkojnë lëvizje kundër objektivave në territorin rus (ukrinform.ua/rubric-ato/3566162-ak-zabezpeciti-voennu-kampaniu-u-2023-roci-ukrainskij-poglad.html).

Për shkak se një rrjedhë e tillë e ngjarjeve do ta bëjë mobilizimin rus dhe përdorimin e armëve bërthamore nga Moska “praktikisht të pashmangshëm”, thotë analisti me bazë në Londër, Perëndimi do të përpiqet të parandalojë Ukrainën që të sulmojë objektivat në territorin rus. Por nëse e furnizon Kievin me armë të avancuara, mund ta ketë të vështirë ta bëjë këtë.

Sipas Pastukhov, “ne jemi ende në një fazë shumë të hershme të përshkallëzimit” të luftës në Ukrainë “dhe se në pranverë, nëse jo më shpejt, na presin trazira të reja. Këto mund të shmangen vetëm duke thyer sekuencën e përshkruar më sipër, një detyrë jashtëzakonisht e vështirë dhe që ka shumë të ngjarë të kërkojë ndryshimin e regjimit qoftë në Moskë, qoftë në Kiev.”

                                                            _________________

 Paul Goble është një specialist i vjetër për çështjet etnike dhe fetare në Euroazi. Së fundmi, ai ishte drejtor i kërkimit dhe publikimeve në Akademinë Diplomatike të Azerbajxhanit. Më parë, ai shërbeu si zëvendësdekan për shkencat sociale dhe humane në Universitetin Audentes në Talin dhe një bashkëpunëtor i lartë kërkimor në Eurokolegjin e Universitetit të Tartu në Estoni. Ai ka shërbyer në funksione të ndryshme në Departamentin e Shtetit të SHBA-së, Agjencinë Qendrore të Inteligjencës dhe Byronë Ndërkombëtare të Transmetimeve, si dhe në Zërin e Amerikës dhe Radio Free Europe/Radio Liberty dhe në Carnegie Endowment for International Peace. Z. Goble mban blogun Window on Eurasia dhe mund të kontaktohet drejtpërdrejt në paul.goble@gmail.com.


Spread the love


Leave a Reply