Si kompani famëkeqe mercenare Wagner fshin burgjet e Siberisë për ushtarë që të luftojnë në Ukrainë

Spread the love

Si kompani famëkeqe mercenare Wagner fshin burgjet e Siberisë për ushtarë që të luftojnë në Ukrainë

Nga RFE RL

(RADIO EVROPA E LIRË) – Një burrë i veshur me veshje ushtarake, një kapuç dhe një simbol të forcave speciale u shfaq në Koloninë Korrektuese nr. 29 në rajonin rus të minierave të qymyrit në Kemerovë më 3 tetor.

Gjatë inspektimit të asaj mbrëmjeje, me disa qindra të burgosur të rreshtuar në një nga oborret e jashtme të burgut, burri i paidentifikuar bëri një ofertë publike: Regjistrohu “për një udhëtim në Ukrainë”, sipas një të burgosuri që foli në telefon me Siberia Realities. Njësia rajonale e Shërbimit Rus të Radios Evropa e Lirë.

Rreth 200 shprehën interes, tha i burgosuri, i cili mori pjesë dhe madje regjistroi një video të takimit, por kërkoi të mbetet anonim, nga frika e ndëshkimit nga zyrtarët e burgut.

Megjithatë, në fund të muajit, interesi ishte zbehur, tha i burgosuri. Në atë kohë u shfaqën rekrutuesit nga kompania famëkeqe private e mercenarëve Wagner.

“Më 26 tetor ata ndërprenë komunikimet, siç bëjnë gjithmonë kur mbërrijnë ‘wagneritët’”, tha ai, duke iu referuar autoriteteve të burgut. “Blloqet u rikonfiguruan, kështu që të gjithë ishin ulur pa asnjë komunikim ato ditë.”

“Dhe ata filluan të shfaqin filma rreth Wagner,” tha ai. Njëri quhej më i miri në ferr.

Ndërsa lufta e Rusisë kundër Ukrainës po kalon në një fazë të re, të pasigurt, autoritetet ruse i janë drejtuar rrjetit të përhapur të burgjeve të vendit për të rimbushur njësitë e varfëruara nga gati nëntë muaj konflikt të rëndë.

Mobilizimi i rezervave ushtarake të Kremlinit, i shpallur më 21 shtator, kishte në shënjestër 300,000 burra që do të dërgoheshin ose në betejë ose në role të tjera mbështetëse në Ukrainë. Mijëra tashmë besohet se janë në disa pozicione të vijës së parë: në rajonin Kherson, ku trupat ruse mundën një tërheqje të turpshme në fillim të këtij muaji; dhe në Donbas, ku luftimet po intensifikohen.

Shifra e përgjithshme e viktimave që ka pësuar Rusia që nga pushtimi i 24 shkurtit është i paqartë. Zyrtarët perëndimorë, megjithatë, thonë se midis 80,000 dhe 90,000 trupa janë vrarë ose plagosur.

Përveç mobilizimit, zyrtarët janë kthyer edhe në metoda më pak tradicionale për të rritur numrin e trupave. Kjo përfshin lehtësimin e moshës dhe kërkesave të tjera fizike për ushtarët e sapomobilizuar, si dhe rekrutimin e drejtpërdrejtë të vullnetarëve të rinj.

Dhe të paktën që nga korriku, kjo përpjekje ka përfshirë rekrutimin e disa prej 470,000 të burgosurve të vlerësuar në paraburgimin e Shërbimit Federal të Ndëshkimit.

Në krye të kësaj përpjekje është Wagner Group, kompania private në pronësi të një biznesmeni të lidhur me Kremlinin, luftëtarët e të cilit janë implikuar në mënyrë të besueshme në krimet e luftës në vende si Siria, Libia dhe Republika e Afrikës Qendrore.

“Niveli më i lartë i ndërgjegjes”

Raportet se Wagner po rekrutonte të burgosur të burgosur u shfaqën fillimisht në zonën e Shën Petersburgut gjatë verës. Themeluesi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, mohoi raportet dhe bëri thirrje për një hetim penal të gazetës Fontanka, e cila raportoi fillimisht përpjekjen.

Në një video që qarkulloi gjerësisht brenda Rusisë rreth një muaj më vonë, Prigozhin u shfaq duke folur me të burgosurit në një burg në rajonin e lumit Vollga të Mari El. Prigozhin u premtoi të burgosurve lirim të parakohshëm nga burgu në këmbim të kryerjes së një turneu luftarak gjashtë-mujor në Ukrainë.

Në dy muajt e mëparshëm, nga e gjithë Rusia janë shfaqur më shumë raporte që dokumentojnë të burgosurit që hidheshin në betejë – dhe në disa raste, vdisnin në numër më të madh se forcat e rregullta ruse ose mercenarët e stërvitur profesionistë.

Më herët, faqja investigative e lajmeve The Insider shqyrtoi njoftimet e vdekjes që u dërguan në shtator dhe tetor nga drejtuesit e Wagner tek të afërmit dhe të mbijetuarit e të burgosurve që vdiqën duke luftuar në Ukrainë. Vendi numëronte më shumë se 500 të vrarë.

Gjatë të njëjtëve dy muaj, ndërkohë, popullsia e përgjithshme e burgjeve meshkuj në vend ra me 23,000, sipas faqes së lajmeve Mediazona, e cila është e specializuar në çështjet e burgosjes dhe drejtësisë. Faqja tha se rënia ishte e paprecedentë në kujtimet e fundit dhe ka të ngjarë të ishte për shkak të numrit të të burgosurve të regjistruar nga Wagner.

Olga Romanova, një aktiviste që drejton një organizatë për të drejtat e të burgosurve të quajtur Rusia prapa hekurave, vlerësoi se deri në 50,000 të burgosur mund të përfundojnë duke u rekrutuar për të luftuar në Ukrainë.

Sipas aktivistëve të të drejtave të njeriut dhe burimeve të burgjeve, rekrutuesit e Wagner vizituan objektet në të paktën gjashtë rajone të Siberisë dhe Lindjes së Largët vetëm në nëntor. U regjistruan disa qindra të burgosur, kryesisht ata që vuanin dënime më të gjata në objektet e sigurisë maksimale.

E pyetur në fillim të këtij muaji nga gazetarët në lidhje me përpjekjen e rekrutimit të Wagner, kompania e Prigozhin lëshoi ​​një deklaratë duke e cituar atë të krahasonte të burgosurit në mënyrë të favorshme me anëtarët e elitës.

“Unë mendoj se të burgosurit kanë nivelin më të lartë të vetëdijes, shumë më të lartë se elita ruse,” tha Prigozhin, i cili ka kritikuar ashpër Ministrinë e Mbrojtjes dhe shihet si një armik i liberalëve të afërm në qarqet sunduese të Rusisë, në postimin e 11 nëntorit në Telegrami. “Për shkak se të burgosurit janë njerëz të zakonshëm të parmendës që në një moment kanë qenë të pafat në jetë – kjo është arsyeja pse ata u përgjigjën kaq masivisht si vullnetarë.”

“Ata janë rrahur keq, ata nuk mund të ecin vetë”


Në Koloninë Korrektuese Nr. 29 të Kemerovës, rreth 100 të burgosur përfunduan duke marrë ofertat që u bënë përfundimisht nga një delegacion oficerësh Wagner që mbërritën më 26 tetor, tha i burgosuri që foli me Siberinë. Realitetet.

Kushtet e punësimit: amnisti e plotë për krimet e kryera dhe një pagë mujore prej 100,000 rubla (1,640 dollarë), tha i burgosuri – paga më të mira se mesatarja për Kemerovën, një rajon minierash dhe industriale kryesisht në depresion në Siberi.

Dhe në një jehonë të kërkesave fizike të liruara për ushtarët jo të burgosur, rekrutuesit e Wagner pranuan vullnetarë mbi 50 vjeç, si dhe ata që vuanin nga HIV ose hepatiti.

Përpjekja për rekrutimin e burgjeve ka qenë kryesisht e zhytur në fshehtësi, gjë që ka alarmuar të afërmit që kanë frikë se bashkëshortët ose djemtë e tyre të burgosur nuk e kuptojnë plotësisht se për çfarë po bien dakord.

Në një objekt tjetër të rajonit të Kemerovës, Kolonia Korrektuese Nr. 37, disa të burgosur raportuan se ishin të lidhur me radiatorë të nxehtë për orë të tëra, për t’i bërë presion që të regjistroheshin në kompaninë mercenare. Sipas vlerësimeve të disa të afërmve, më shumë se 100 të burgosur u larguan nga objekti në mesin e nëntorit, me sa duket për trajnim para se të dërgoheshin në konflikt.

“Kështu që ata që refuzuan janë kthyer në [burg], por janë rrahur keq; ata nuk mund të ecin vetë”, tha gruaja e një të burgosuri, e cila gjithashtu kërkoi që të përdorej emri i saj. “Nuk na lënë t’i shohim. Ata as nuk na lënë të flasim me ta.”

Një grua tjetër, Anna, tha se humbi kontaktet me bashkëshortin e saj, Artyom, i cili po vuante dënimin në nr. 37, më 5 nëntor. Ajo filloi t’u shkruante letra autoriteteve të burgut duke kërkuar përgjigje.

“Pastaj më thirri një burrë nga një numër i panjohur. Ai tha se ishte shoku i qelisë së burrit tim; ai tha se gjoja Artyom ishte detyruar të nënshkruante një marrëveshje për ta dërguar atë në luftë. Ata e çuan jashtë me një aeroplan ushtarak”, tha ajo. “Ai tha se ata e rrahën [Artyom] me një armë trullosëse dhe e torturuan me ujë. E di që burri im nuk do të dilte kurrë vullnetar për diçka të tillë. I kishin mbetur edhe katër vjet! Çfarë lloj lufte është kjo?”

Në fillim të këtij muaji, faqja rajonale e lajmeve Taiga.Info raportoi se të burgosurit në Koloninë Korrektuese Nr. 37 ishin rrahur dhe torturuar, për t’i detyruar ata të bashkohen me Wagner.

Herën e fundit Svetlana, një grua nga qyteti siberian i Krasnoyarsk, 600 kilometra në lindje të Kemerovës, pa ose dëgjoi nga djali i saj 38-vjeçar, duke vuajtur një dënim pesë-vjeçar për akuzat e drogës në Koloninë Korrektuese Nr. 5 në qytetin periferi, ishte në fund të tetorit.

Në mënyrë tipike, tha ajo, ajo dhe djali i saj ishin në kontakt rregullisht përmes mesazheve.

Më 9 nëntor, Svetlana, e cila kërkoi të mos përdorte mbiemrin e saj për arsye sigurie, tha se u takua me një drejtor burgu, i cili i tha se po dërgohej për të luftuar në Ukrainë – i punësuar nga Wagner.

Një ditë më vonë, djali i saj telefonoi nga një numër i panjohur dhe konfirmoi se ishte regjistruar për t’u bashkuar me Wagner. Ai ishte transferuar në një objekt të ri afër kufirit me Ukrainën.

Ajo ishte e indinjuar.

“Në çfarë baze i lanë ata rekrutuesit në burg dhe u lejuan atyre akses tek të burgosurit? Dhe me çfarë ligjesh i liruan të burgosurit? Nuk është e përcaktuar askund në ligj”, tha ajo për Siberia.Realities. “Pse nuk u njoftova?”

Një tjetër i burgosur në Koloninë Korrektuese Nr. 33, në rajonin bregdetar të Paqësorit të Primorye, tha se një numër i konsiderueshëm të burgosurish ishin regjistruar për t’u bashkuar me Wagner.

Në rajonin verior të Yakutia, aktivistët e të drejtave thanë se rekrutuesit e Wagner vizituan dy objekte rurale të sigurisë maksimale në jug të kryeqytetit rajonal, Yakutsk, duke filluar nga 14 nëntori.

Sipas një aktivisti të Yakut, i cili foli në kushte anonimiteti, rreth 200 njerëz dolën vullnetarë. Aktivisti tha gjithashtu se disa të burgosur raportuan kërcënime se dënimet e tyre do të zgjateshin nëse refuzonin të dilnin vullnetarë.

Përpjekja e rekrutimit të Wagnerit është përballur me rezistencë në të paktën një vend: Më 3 nëntor, të afërmit e të burgosurve në Koloninë Korrektuese Nr. 14, në rajonin siberian të Novosibirsk, organizuan një protestë të vogël jashtë objektit, duke kërkuar qasje ndaj të burgosurve që kanë pranoi të bashkohej me luftën e Wagner. Shkruar nga Mike Eckel bazuar në raportimin nga Siberia e RFE/RL [Eurasiareview; Përktheu: ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply