Situata ushtarake në Ukrainë: Ofensiva ruse vazhdon përgjatë boshtit lindor

Spread the love


Nga Dr Can Kasapoğlu [Hudson Institute]

1. Përditësimi i fushës së betejës


Këtë javë, ofensiva kryesore ruse vazhdoi të marshojë përpara përgjatë boshtit lindor, me synimet për të kapur pjesën e mbetur të rajonit të Luhanskut dhe për të rrethuar Donetskun verior. Sulmet ruse u intensifikuan në Kupiansk, Lyman dhe në territorin e afërt të Bakhmut. Aktiviteti sulmues mbështetës u zhvillua përgjatë boshtit jugor të sulmit, duke i bërë jehonë koncepteve të operacioneve (CONOPS) që Rusia ka përdorur për shumë javë.

Përleshjet vazhduan në krahinën e Zaporizhzhias dhe përgjatë bregut të lumit Dnipro. Ushtria ruse raportohet se ka ngecur progresin ukrainas në fryrjen e rëndësishme taktike Robotyne në jug, ku Shtabi i Përgjithshëm ukrainas ka raportuar gjithashtu se ka parandaluar tentativën e sulmeve ruse. Raportet e mbivendosura nga komandat e larta ruse dhe ukrainase ilustrojnë se fronti nga Robotyne në Verbove ka qenë mikpritës i një sërë përplasjesh që shfaqin shkëmbime në rritje të territorit, duke reflektuar karakterin shumë pozicional të luftës që po shpaloset.

Aksi Velyka Novosilka dëshmoi gjithashtu përleshje taktike, me forcat ruse që supozohet se kapën një pozicion ukrainas atje, megjithëse kjo mbetet e pakonfirmuar nga imazhet satelitore me burim të hapur ose vlerësimet e të dhënave dixhitale. Pavarësisht kësaj, zonat pyjore të rajonit Staromaiorske kanë parë aktivitet të ashpër ushtarak këtë javë. Thuhet se përpjekjet e Ukrainës për të zgjeruar kontrollin territorial pranë Krynky-t dhe për të zgjeruar një urë atje ishin të pasuksesshme.

Megjithatë, Brigada 810 e Këmbësorisë Detare e Flotës Ruse të Detit të Zi po kryen operacione luftarake mbrojtëse në këtë rajon pa akses në hartat e fushave të minuara të zonës. Kjo ka prishur dislokimin e formacionit luftarak, duke çuar në humbje. Në sektorin verior, sulmet ruse vazhduan, por nuk kanë rezultuar në fitime të konfirmuara. Përpjekjet për luftë tokësore në pjesë të tjera të këtij sektori kanë qenë të ndrydhura. Forcat ruse mbetën aktive pranë Bakhmut-it dhe Avdiivka-s, me disa përparime të mundshme taktike. Në përgjithësi, megjithatë, situata mbetet kryesisht e pandryshuar.

Përplasjet e fundit rreth termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia (ZNPP) ilustruan sjelljen e pamatur të Rusisë rreth zonave me rrezik të lartë dhe infrastrukturës kritike, pasi ZNPP ishte shkëputur plotësisht këtë javë nga burimet e jashtme të energjisë për pesë orë e gjysmë. Ky shënoi incidentin e tetë të ndërprerjes së energjisë në termocentral që kur ra në duart e Rusisë vitin e kaluar. Të dy burimet e Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) ukrainase dhe ato ndërkombëtare konfirmuan incidentin.

Inteligjenca me burim të hapur sugjeron se pas marrjes së transfertave me drone nga Irani dhe mbështetjes së municioneve nga Koreja e Veriut, Rusia tani mund të marrë gjithashtu mbështetje materiale nga Kina. Pamjet nga Krynky tregojnë se trupat ruse po operojnë tani me automjetet kineze Desertcross-1000-3 përgjaët gjithë terrenit (ATV) për të thyer urën e Ukrainës në bregun e Dnipro.

Më në fund, Forcat Ajrore të Ukrainës kanë konfirmuar zyrtarisht një fitore të sistemeve të mbrojtjes ajrore nga maji 2023 në Bryansk. Yuriy Ihnat, zëdhënësi i Forcave Ajrore, kohët e fundit njoftoi se forcat e Ukrainës rrëzuan me sukses pesë avionë rusë mbi rajonin Bryansk duke përdorur një sistem të mbrojtjes ajrore dhe raketore Patriot të furnizuar nga SHBA. Thuhet se asetet e rrëzuara përfshinin një avion luftarak Su-35, një bombardues taktik Su-34, dy helikopterë të rrallë të luftës elektronike Mi-8MTPR-1 dhe një platformë me krahë rrotullues Mi-8. Sulmi në Bryansk i majit 2023, megjithëse vetëm tani u konfirmua publikisht, tregon kapacitetin e sistemeve të armëve strategjike perëndimore dhe rëndësinë e tyre jetike për Ukrainën.

2. Irani vazhdon të përmirësojë linjën bazë të dronëve kamikazë Shahed


Sulmet ruse të javës së kaluar në Ukrainë duke përdorur dronët Shahed-136 të furnizuar nga Irani sollën një zbulim befasues. Prodhuesit ukrainas të dronëve duke inspektuar municionet e përgjuara raportuan se disa nga dronët e ekzaminuar kishin modeme 4G dhe karta SIM të prodhuara nga firma Kyivstar Telecommunications, një degë e Holding VEON të inkorporuar në Hollandë.

Megjithëse vlen të përmendet, ky modifikim nuk është befasues duke pasur parasysh natyrën në zhvillim të Shahed-136. Që nga debutimi i tij luftarak në Ukrainë, linja bazë e dronëve iranianë kamikazë ka pësuar ndryshime të rëndësishme, duke përfshirë përditësime në dizajnet e kokave të luftës, proceset e prodhimit dhe sensorët e disponueshëm. Këto modifikime kanë përfshirë edhe zhvillimin e varianteve me motor JET që së shpejti do të hyjnë në shërbim. Rritja e bashkëpunimit ushtarak midis Iranit dhe Rusisë ka të ngjarë të prodhojë risi të mëtejshme për dronin Shahed që e përshtatin atë për të përmbushur nevojat në ndryshim të Kremlinit në fushën e betejës.

Nga pikëpamja strategjike, zbulimet e fundit që përfshijnë aftësitë e Shahedit mund të kenë disa implikime. Kartat SIM dhe modemet e saj mund t’i lejojnë Rusisë të gjejë lokacionet me dronët e përgjuar dhe të hartojë mbrojtjen ajrore të Ukrainës në kërkim të shtigjeve të përshtatshme për sulm. Këto aftësi të reja gjithashtu mund t’u ofrojnë ekipeve ruse të dronëve një kapacitet shtesë lundrimi, ndërkohë që mund të hapin rrugën për rregullimet e fluturimit në kohë reale. Duke pajisur municionet e tyre iraniane me modeme dhe karta SIM, operatorët rusë do të gëzojnë gjithashtu të dhëna të përmirësuara telemetrike për lëshimin e avionëve me dron me kontroll në kohë reale. Lidhja celulare që lidh dronët me lëshuesit e tyre do të rriste ndjeshëm skajin e goditjes me rreze të gjatë të varianteve Shahed-136.

3. Fillon Lufta e Dimrit

Më në fund ka filluar lufta e shumëpritur e dimrit. Moti i ashpër vazhdon në të gjithë Ukrainën, duke penguar operacionet ushtarake të Ukrainës dhe Rusisë. Ndërsa kushtet e dimrit nuk i kanë ndalur plotësisht luftimet e vazhdueshme, ato kanë ndërprerë ndjeshëm luftën e manovrimit.

Luftimet në Avdiivka ilustron efektet e motit në luftë. Në javën e kaluar, forcat ruse thuhet se përparuan drejt qytetit nga këndvështrime të shumta. Por kushtet e dimrit dhe stuhitë e forta të fundit rreth zonës metropolitane penguan ndjeshëm përpjekjet e tyre. Alternimi i tokës së ngrirë dhe me baltë pengoi sulmin tokësor të Rusisë, duke detyruar një vendosje të reduktuar të tankeve kryesore të betejës dhe automjeteve të blinduara. Performanca e formacioneve të artilerisë dhe inxhinierisë ukrainase ka shtuar gjithashtu hezitimin e Rusisë në vendosjen e armaturës së rëndë në zonë. Si rezultat, përparimet e fundit ruse rreth qytetit kanë qenë minimale.

Formacionet luftarake ruse përqendruan sulmet e tyre me dron kamikazë dhe raketa Shahed-136 dhe Shahed-131 në jug të Ukrainës. Forcat Ajrore të Ukrainës njoftuan se mbrojtja ajrore e vendit ka kapur me sukses 10 nga 12 UAV-të Shahed më 2 dhe 3 dhjetor. Megjithatë, Rusia vazhdon të përdorë një paketë sulmi të përzier në sulmet e saj ajrore. Paaftësia e Forcave Ajrore të Ukrainës për të përfshirë një raketë lundrimi Kh-59 të përdorur në sulmet e fundit sugjeron një cenueshmëri të vazhdueshme në arkitekturën e mbrojtjes ajrore të vendit.

4. Jehona e Wagnerit si një ushtri e re private lind në Rusi

Drejtoria kryesore e Shtabit të Përgjithshëm Rus (GRU) me sa duket ka krijuar një kompani të re private ushtarake (PMC), Redut. Sipas një raporti të ri hetimor, përpjekja është krijuar për të rekrutuar mijëra rusë për shërbime të parregullta luftarake në Ukrainë. Një grumbullim i përpiktë i të dhënave nga telefonat, dokumentet private, deklaratat publike dhe llogaritë e mediave sociale të personelit të Redut ka zbuluar detaje thelbësore që përfshijnë kontratat e shërbimit dhe procedurat e pagesës që ushtria e re private duket se po përdor.

Gjetjet e hetimit sugjerojnë se Redut përfshin të paktën 20 njësi të parregullta ruse, secila me nivele të ndryshme rekrutimi dhe trajnimi. Vlerësimet sugjerojnë se numri i përgjithshëm aktual i fuqisë së rekrutuar arrin nga 7,000 deri në 25,000 ushtarakë. Ky grup i ri me siguri do të vazhdojë të shikohet si vlerë shtesë, përderisa lufta vazhdon.
___________________

Rreth autorit: Can Kasapoğlu është anëtar i lartë i Institutit Hudson

Burimi: Ky artikull është publikuar nga Instituti Hudson.
Instituti Hudson është një organizatë jopartiake kërkimore e politikave e dedikuar kërkimit dhe analizës inovative që promovon sigurinë, prosperitetin dhe lirinë globale.


Spread the love


Leave a Reply