Ukrainasit dhe presidenti i tyre i kanë treguar botës kuptimin e vërtetë të heroizmit dhe trimërisë

Spread the love

Ukrainasit dhe presidenti i tyre i kanë treguar botës kuptimin e vërtetë të heroizmit dhe trimërisë

Nga  Dr Alon Ben-Meir*

Rezistenca në rritje e burrave, grave dhe adoleshentëve ukrainas për të zmbrapsur pushtimin brutal rus të vendit të tyre i ka treguar të gjithë botës kuptimin e vërtetë të guximit dhe vendosmërisë përballë një agresori të egër që bën një luftë të paprovokuar kundër një fqinji paqësor, e të cilën Rusia do ta paguajë shtrenjtë.

Pushtimi rus i Ukrainës nuk duhet të kishte befasuar askënd, pasi presidenti Biden deklaroi vazhdimisht dhe qartë, javë përpara pushtimit se, Putini po grumbullonte trupat e tij ushtarake dhe po i vinte ato në një gjendje gatishmërie për të sulmuar pa asnjë provokim apo justifikim një shtet fqinj paqësor.

Megjithatë, ajo që ishte befasuese është keqvlerësimi i Putinit për vendosmërinë e ukrainasve dhe të presidentit të tyre për të mbrojtur vendin e tyre me çdo pikë gjaku dhe për ta bërë këtë me guxim, madje me guxim të jashtëzakonshëm. Shkatërrimi i jashtëzakonshëm, shkatërrimi dhe numri përfundimtar i vdekjeve duhet të mundojnë ndërgjegjen e çdo lideri perëndimor, i cili është vetëkënaqur me planin e zhveshur të Putinit për të ndryshuar rendin botëror duke ringjallur Perandorinë Ruse përmes përdorimit të forcës brutale, duke llogaritur në mungesën e vendosmërisë së aleancës perëndimore për ta penguar atë.

Ndonëse është e vërtetë që Ukraina nuk ka gjasa të mbizotërojë mbi pushtuesin dhe se civilët do të vdesin për aq kohë sa ata refuzojnë t’i dorëzohen agresionit rus, të refuzosh luftimin nuk është aspak e njëjta gjë si të heqësh dorë nga disfata, edhe nëse rezultati, në në çdo rast, sipërfaqësisht mund të duket e njëjtë.

Siç vërejti Winston Churchill, “Kombet që ranë duke luftuar u ngritën përsëri, por ata që u dorëzuan në mënyrë të qetë kishin përfunduar”. Dhe siç thoshin grekët e lashtë, “Më mirë të vdesësh në këmbë sesa të jetosh në gjunjë”. Ukrainasit po i japin botës një mësim për vendosmërinë, guximin, solidaritetin dhe patriotizmin e vërtetë.

Është sugjeruar nga disa se Presidenti Zelensky nuk duhet të inkurajojë popullin e Ukrainës që të vazhdojë të luftojë, kur humbja është një përfundim i paramenduar; se nëse civilët hedhin kokteje molotov mbi forcën pushtuese do të ketë humbje të panevojshme jetësh; se qeveria ukrainase nuk duhet të heqë dorë nga negociatat për t’i dhënë fund konfliktit për sa kohë që Putini është i gatshëm të flasë.

Kushdo që i bën këto sugjerime jo vetëm që e ka nënvlerësuar unitetin dhe vendosmërinë e ukrainasve për të luftuar deri në fund, por gjithashtu ka dështuar plotësisht të kuptojë atë që po ndjek Putini – domethënë, përmbysjen e plotë të pavarësisë së Ukrainës, prerjen e kokës së lidershipit të saj, dhe shkatërrimin e vullnetit të saj për t’i rezistuar sundimit të tij autoritar.

Filozofi Adorno tha një herë: “Nevoja për t’i dhënë zë vuajtjes është një kusht i gjithë të vërtetës”. Kjo më kujtohet kur shoh atë që po shpaloset dita-ditës në Ukrainë. Mijëra ukrainas janë vrarë nga bombardimet pa dallim dhe gati një milion refugjatë kanë ikur tashmë në vendet fqinje, dhe ky numër ka të ngjarë të rritet në miliona përpara se të shohim fundin e këtij konflikti.

Tani është koha kur ne të gjithë duhet t’i japim një zë vuajtjeve. Putini dhe gjeneralët e tij dukej se kishin imagjinuar se Ukraina do të binte me shpejtësi në duart e tyre – ata nuk llogarisnin që një komb i bashkuar të ngrihej dhe t’i rezistonte me çdo grimcë të forcës së tyre. Ata nuk parashikonin që qytetarët pa asnjë përvojë ushtarake të merrnin armët, koktejet molotov dhe çfarëdo që të gjenin për të dëbuar pushtuesin.

Dhe Putin – ky “gjeni” siç iu referua Trump në fillim të konfliktit – si është përgjigjur ai? Ashtu siç mund të pritej – ai jo vetëm që ka përshkallëzuar retorikën e tij dhe ka vendosur armatimin e tij bërthamor në gatishmëri të lartë, ai ka intensifikuar brutalitetin e kësaj lufte të pandërgjegjshme; ai ka filluar hapur të shënjestrojë civilët, duke vrarë fëmijë dhe jo luftëtarë të tjerë.

Ndërsa Putini shikon se vendi i tij po izolohet gjithnjë e më shumë, trazirat civile po intensifikohen mes rusëve të zakonshëm që e refuzojnë këtë luftë agresioni kundër një kombi sovran paqësor. Një komb që pretendon vetëm të drejtën e çdo vendi të lirë dhe të pavarur – të drejtën për të ekzistuar, të drejtën për vetëvendosje, të drejtën për të qëndruar në krye të bashkësisë së kombeve.

Sugjerimi i Putinit se Ukraina udhëhiqet nga “neo-nazistët” nuk është vetëm absurd, por thjesht tregon se ai do të thotë çdo gjë që i përshtatet, edhe nëse është haptazi dhe në mënyrë të dukshme false. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky – i cili e ka dëshmuar veten se është një udhëheqës vërtet i guximshëm dhe efektiv i kohës së luftës – është në fakt vetë hebre. Por jo vetëm që Zelensky lindi nga prindër hebrenj, gjyshi i tij, Semyon Zelensky, i cili shërbeu në Ushtrinë e Kuqe gjatë Luftës së Dytë Botërore, humbi babanë dhe tre vëllezërit e tij, të cilët të gjithë u vranë në Holokaust.

Asgjë nga këto sigurisht që nuk ka rëndësi për Putinin, i cili në këtë rast qëllimisht i ka krijuar gënjeshtrat e tij për të qenë aq të mbrapshta dhe dashakeqe sa janë të egra. Putini po u shkakton dëm të patreguar jo vetëm ukrainasve, të cilët me guxim po përballojnë peshën kryesore të pushtimit të tij mizor dhe dritëshkurtër, ai po dëmton gjithashtu miliona rusë të pafajshëm.

Rusët e zakonshëm, të cilët e kundërshtojnë qartë këtë pushtim të tmerrshëm dhe nuk dëshironin që vendi i tyre të fillonte një luftë kundër një fqinji paqësor, po udhëhiqen nga një bandit mizor dhe i pandershëm. Mjerisht, ata do të vuajnë për vitet në vazhdim për shkak të luftës së tij katastrofike, e cila do të shërbejë vetëm për të izoluar më tej Rusinë dhe për t’i sjellë popullit të saj vuajtje masive dhe vështirësi ekonomike.

Për më tepër, autokrati rus ka lënë mënjanë këshilltarët e tij për të ndjekur këtë luftë të kotë agresioni dhe ka injoruar pasojat ekonomike, të cilat ishin gjithmonë rezultati i pashmangshëm. Rubla është në krater, dhe ky është vetëm fillimi i vështirësive ekonomike që do t’i bjerë popullit fatkeq të Rusisë, i cili i besoi një despoti, një Cari të ditëve të sotme, i cili ka kryesuar mbi një ringjallje globale të autoritarizmit.

Kur shohim se çfarë po ndodh në Ukrainë, sesi ai vend po përballet heroikisht me gjithë fuqinë e ushtrisë shumë më të fuqishme ruse, duhet të kujtojmë bisedën e Trump-it me Zelensky-n më 25 korrik 2019. Presidenti i Ukrainës kërkoi nga Trump-i ndihmë ushtarake që do ta ndihmonte vendin e tij t’i përgjigjej separatistëve rusë dhe vetë agresionit nga Rusia, të cilit ajo tani po i reziston trimërisht.

Gjatë asaj telefonate, Zelensky tha, “Ne jemi … të gatshëm të blejmë më shumë Javelins nga Shtetet e Bashkuara për qëllime të mbrojtjes”. Ne të gjithë e dimë se si u përgjigj Trump-i: “Unë do të doja që ju të na bëni një nder…” Trump paturpësisht e mbajti atë ndihmë peng të interesave të tij personale politike. Trumpi – i cili vazhdimisht kërkoi, si Putini, të dobësonte NATO-n – nuk dështoi kurrë të lavdëronte presidentin rus; dhe le të mos harrojmë Helsinkin, ku Trumpi në mënyrë eksplicite e mori fjalën e autokratit mbi atë të komunitetit të tij të inteligjencës.

Ëndrrat e kota të Putinit për të rikthyer ditët e lavdisë së perandorisë ruse do të dëshmojnë pa ndryshim zhbërjen e tij. Le të jetë ky mësim për liderët diktatorialë që e shohin Putinin si një model. Dhe sa herë që Trumpi i referohet Putinit si “i zgjuar”, le të shërbejë si një konfirmim se vetë Trumpi është nën përçmimin, se ai dhe ndjekësit e tij, janë helm për këtë Republikë dhe shpërfaqje e aktit të puthjes nga vdekja për institucionet tona demokratike.

Presidenti Zelensky, i cili refuzoi ofertën e SHBA për evakuim, në vend të kësaj po lufton për vendin e tij, duke u shfaqur si një hero global në betejën kundër Putinit. Heroizmi ukrainas po i jep shpresë vendit të tyre, mijëra burra dhe gra heroike, të cilët po luftojnë kundër trupave ruse të armatosura rëndë, po i tregojnë të gjithë botës trimërinë dhe guximin ukrainas.
Presidenti i Ukrainës e ka dëshmuar veten se është një hero, një frymëzim për njerëzit liridashës në mbarë botën – në të vërtetë ai është gjithçka që nuk janë diktatorët autoritarë dhe egoistë si Putini dhe diktatorët e padëshiruar si Trumpi.  [Përktheu: ISHGJ] *Dr Alon Ben-Meir është profesor në pension i marrëdhënieve ndërkombëtare në Qendrën për Çështjet Globale në Universitetin e Nju Jorkut (NYU). Ai ligjëroi kurse mbi negociatat ndërkombëtare dhe studimet e Lindjes së Mesme për më shumë se 20 vjet.


Spread the love


Leave a Reply