Kombet myslimane që refuzojnë ta njohin Kosovën janë duke bërë një gabim të madh, thotë kryeministri Albin Kurti

Spread the love

Kombet myslimane që refuzojnë ta njohin Kosovën janë duke bërë një gabim të madh, thotë kryeministri Albin Kurti

Nga Faisal J. Abbas, kryeredaktor i Arab News

Katërmbëdhjetë vjet më parë, Republika e Kosovës shpalli pavarësinë e saj dhe u bë vendi më i ri në botë. E mbështetur nga aleati i saj kryesor, SHBA, dhe e mbrojtur nga prania e NATO-s e mandatuar nga OKB-ja, Kosova hyn në vitin e saj të 15-të të pavarësisë duke u përballur me disa vështërsi – dhe gjithashtu disa rreziqe të qarta dhe të pranishme.
Pavarësisht mbështetjes së disa prej shteteve më të mëdha dhe më me ndikim në botë, Kosova ende nuk është pjesë e OKB-së dhe njihet nga më pak se 100 nga 193 shtetet anëtare të OKB-së. Edhe pse ndodhet në zemër të Evropës dhe gëzon mbështetje të madhe nga BE-ja, ajo ende nuk është anëtare e unionit dhe kosovarët nuk gëzojnë udhëtime pa viza nëpër kontinent.

Shkaku kryesor i shumicës së vështërsive që jeton Kosova sot është përçarja historike e rrënjosur thellë me fqinjin e saj verior, Serbinë. Të dy vendet ishin pjesë e ish-Jugosllavisë dhe, pas shpërbërjes së saj, duruan një dekadë të përgjakshme luftimesh në Ballkan gjatë viteve 1990.

“Ne nuk donim ta neglizhonim dialogun me Serbinë, por nuk mund ta kem atë si prioritet numër një”, tha ai për Arab News gjatë një interviste ekskluzive në zyrën e tij në Prishtinë. “Unë thashë që në fillim të kësaj qeverie se vendet e punës, drejtësia dhe pandemia COVID-19 janë tre prioritetet tona kryesore. Numri katër mund të jetë dialogu.

“Ky dialog, të cilit po i qasemi në mënyrë konstruktive dhe kreative me propozime të ndryshme, është një dialog për statusin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kosova dhe Serbia nuk e njohin njëra-tjetrën, ndaj zgjidhja është njohja reciproke”.

Ka edhe elementë të tjerë që e ndërlikojnë më tej mundësinë e një normalizimi të marrëdhënieve mes vendeve dhe anëtarësimit të tyre të ndërsjellë në BE.

Për të filluar jetën e re, ka hijet e errëta të së kaluarës. Pak muaj pasi u zgjodh kryeministër, Kurti foli për mundësinë e ringjalljes së planeve për të paditur Serbinë për gjenocid në një gjykatë ndërkombëtare dhe hodhi poshtë disa thirrje perëndimore për lejimin e popullatës së pakicës serbe të Kosovës për të votuar në një referendum serb që Prishtina e konsideron “jokushtetuese”.

Një çështje tjetër është se zyrtarët në Kosovë i akuzojnë homologët e tyre serbë se janë shumë më të interesuar të jenë në orbitën e Rusisë sesa në Evropë.

“Serbia ka lidhje të ngushta kulturore, historike dhe ushtarake me Moskën”, tha Kurti. I pyetur se si kjo marrëdhënie e ngushtë midis Beogradit dhe Moskës mund të ndikojë në vendin e tij nëse shpërthen lufta midis Rusisë dhe Ukrainës, Kurti tha se kjo mund ta shtyjë Serbinë të bëhet “më agresive”. Por përderisa tha se Prishtina “po e përcjell situatën me shumë kujdes”, ai shtoi: “Nuk kemi frikë”.

Megjithatë, disa kritikë të vendimeve të fundit të politikës së jashtme të SHBA-së besojnë se Kosova ka një sërë arsyesh për t’u shqetësuar, duke pasur parasysh se në vitet e fundit as Uashingtoni dhe as NATO nuk janë dëshmuar se janë miq shumë të mirë për shumë prej aleatëve të tyre tradicionalë në kohë nevoje.

Të ashtuquajturat “vijat e kuqe” të ish-presidentit të SHBA-së, Barack Obama, bënë pak për të penguar Rusinë nga marrja e kontrollit të Krimesë në vitin 2014. Kohët e fundit, si pjesë e strumbullarit të administratës Biden drejt përfundimit të “luftërave të përhershme”, bota shikoi skenat e dhimbshme në Kabul, respektivisht në aeroportin e tij, ku shiheshin shumë afganë që përpiqen dëshpërimisht të largohen nga vendi, pasi Uashingtoni ia ktheu vendin talebanëve, 20 vjet pasi ai filloi një luftë për të sjellë demokracinë në vend dhe për t’i dhënë fund sundimit të të njëjtit grup ekstremist.

Megjithatë, Kurti beson fuqishëm se prezenca e NATO-s në Kosovë është për të qëndruar, por nëse shtytja vjen për të shtyrë, kosovarët janë në gjendje të mbrojnë veten.

“Mendoj se Kosova ka njerëz të mëdhenj me vullnet dhe guxim të madh, në njërën anë, dhe në anën tjetër, mendoj se forcat tona të mbrojtjes dhe sigurisë dhe ato të  NATO-s, veçanërisht SHBA-ve, janë këtu për të qëndruar”, tha ai.

“Dhe ne jemi të sigurt se do të jemi fitimtarë në çdo lloj krize të ardhshme që mund të ndodhë, por që nuk duam ta kemi.”

Kurti është aq i sigurt në përkushtimin e NATO-s ndaj vendit të tij, saqë beson se ka të ngjarë që Kosova të anëtarësohet në aleancë si një anëtare e plotë shumë më shpejt sesa t’i jepet statusi i anëtarësimit në BE.
“Unë besoj se ky është rasti për dy arsye,” tha ai. “Së pari, në BE kemi pesë mosnjohës nga 27 vendet e saj, ndërsa në NATO kemi katër mosnjohës nga 30. Pra, një mosnjohës më pak në NATO se në BE.

“Por përveç kësaj, kriteret dhe standardet që duhet të plotësoni për t’u anëtarësuar në NATO nuk janë aq komplekse sa janë për anëtarësimin në BE. Pra, është realiste të pritet që fillimisht të anëtarësohemi në NATO dhe më pas në BE”.

Përveç kësaj, NATO nuk kërkon që anëtarët e saj të jenë shtete anëtare të OKB-së ose BE-së, kështu që me kusht që Prishtina të bindë Spanjën, Greqinë, Rumaninë dhe Sllovakinë ta njohin atë, vizioni i kryeministrit mund të bëhet realitet në vitet e ardhshme. , argumentojnë vëzhguesit.

Marrëdhëniet me botën myslimane

Anëtarët e BE-së që nuk e njohin Kosovën mund të argumentojnë se ata e kanë marrë këtë pozicion për të shmangur inkurajimin e lëvizjeve separatiste brenda vendeve të tyre. Ajo që është ndoshta më e shquar është fakti se, siç janë gjërat, vetëm pak më shumë se gjysma e anëtarëve të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik e njohin Kosovën, e cila është një vend me shumicë myslimane. Kryesues në mesin e njohësve të Gjirit janë vendet e moderuara muslimane, të tilla si fuqia rajonale Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Si ndihet Kurti për faktin që kaq shumë shtete myslimane nuk e njohin vendin e tij, veçanërisht një komb i madh islamik siç është Irani?

“Ne mendojmë se është një gabim i madh që disa nga vendet me popullsi me shumicë myslimane nuk po e njohin Kosovën,” tha ai. “Mendoj se janë keqinformuar nga Serbia. Dhe disa prej tyre e bëjnë këtë sepse mbajnë disa lidhje të ngushta me Federatën Ruse.

“Megjithatë, unë do t’i bëj thirrje të gjitha vendeve të botës, për hir të paqes afatgjatë, sigurisë së qëndrueshme dhe njohjes së të drejtave të njerëzve për liri dhe vetëvendosje, të njohin pavarësinë e Kosovës.

“Në një farë mënyre, ata që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, me ose pa qëllim, bien pre e mbështetjes së Serbisë që nga koha e milicëve që kryen gjenocid në Kosovë.

Një kthesë veçanërisht paradoksale në këtë përrallë është mosnjohja e Kosovës nga Autoriteti Palestinez. Dikush mund të mendojë se përfaqësuesit zyrtarë të një populli që për shtatë dekada ka protestuar dhe luftuar kundër pushtimit ilegal nga Izraeli do të ishin ndër të parët që do të solidarizoheshin me Kosovën.

Megjithatë, Palestina nuk e njeh Kosovën dhe ish-udhëheqësi i saj, Yasser Arafat, u kritikua për lidhjet e tij të ngushta me ish-udhëheqësin serb Slobodan Millosheviç në fund të shekullit.

Ndërkohë, megjithëse Izraeli dhe Kosova e njohën zyrtarisht njëri-tjetrin vetëm pak më shumë se një vit më parë, politika e Tel Avivit ndaj Kosovës ka qenë prej kohësh jo agresive. Edhe para njohjes formale, për të cilën ishte lobuar nga administrata e ish-presidentit amerikan Donald Trump, Izraeli mbështeti fushatat e Kosovës për anëtarësim në Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe Bankën Botërore.

Megjithatë, shpallja e Kosovës vitin e kaluar për vendimin e saj për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit tronditi shumë vende myslimane, duke pasur parasysh ndjeshmërinë e çështjes në botën myslimane.

E gjithë kjo shtron pyetjen se cili është qëndrimi aktual i Prishtinës për çështjen palestineze dhe Autoritetin Palestinez.

“Mendoj se ashtu siç e dimë se sa ka vuajtur populli palestinez, nuk duhet të neglizhojë vuajtjet e shqiptarëve në Kosovë, të cilët i mbijetuan gjenocidit të Serbisë”, tha Kurti.

Megjithatë, ai mohon se vendimi i kohës së Trump për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit ishte në çfarëdo mënyre një formë hakmarrjeje ndaj qëndrimit zyrtar palestinez për mosnjohjen e Kosovës.

“Kjo nuk ka të bëjë fare me qëndrimin tonë ndaj popullit palestinez dhe kauzës së tij,” tha ai. “Ne duam të kemi marrëdhënie të mira me Palestinën, me Autoritetin Palestinez dhe me palestinezët si popull.”

Vitin e kaluar, Kosova iu bashkua disa shteteve arabe dhe myslimane në përcaktimin e milicisë libaneze Hezbollah të mbështetur nga Irani si një grup terrorist. Kur u pyet për sfondin e këtij vendimi, Kurti tha se “nuk është e vështirë të njohësh terroristët dhe ekstremistët e dhunshëm”.

Ai shtoi: “Në përputhje me besimet dhe vlerat tona, mbi të cilat po ndërtojmë vendin tonë dhe mbi të cilat po orientojmë gjeneratat e ardhshme, ne e morëm një vendim të tillë në Kosovë dhe jemi pjesë e koalicionit global kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe terroristëve.

“Ne gjithashtu dënuam të gjitha sulmet dhe aktivitetet e Hezbollahut, si dhe të Daesh-it.

Kurti tha gjithashtu se ishte i tmerruar nga sulmi i fundit nga Huthi në Jemen në aeroportin e Abu Dhabit dhe sulmet e tyre të vazhdueshme kundër objektivave civilë në Arabinë Saudite, duke shtuar se akte të tilla nuk mund të tolerohen kurrë.

A do të thotë kjo se ai pajtohet që Houthis duhet të përcaktohen si një grup terrorist?

“Po, unë mendoj se të gjitha këto sulme ndaj civilëve janë veprime terroriste,” tha ai.

Kosova, sikurse edhe Bosnja, ka pasur problemet e veta me terrorin vendas; një numër i qytetarëve të saj që vendi të mos bashkohet me Daesh-in disa vite më parë. Kurti tha se në vendin e tij nuk ka vend për tolerancë ndaj ideologjisë ekstremiste.

“Kishte disa qindra njerëz nga Kosova që fatkeqësisht iu bashkuan këtyre luftërave absolute,” tha ai. “Disa prej tyre nuk u kthyen më dhe për ata që u kthyen, ne kemi bërë disa programe rehabilitimi. Disa janë duke vuajtur dënimin në burg.

“Ka pasur disa manipulime të individëve të caktuar. Mund ta imagjinoj se kjo ishte për shkak të mungesës së tyre arsimore, dhe ndoshta papunësisë dhe mjerimit social, dhe ne duhet të kemi një farë ndjeshmërie ndaj situatës. Megjithatë, kjo nuk do të na ndalojë kurrë që të dënojmë ashpër ekstremizmin e dhunshëm.”

Serbia refuzon të njohë Kosovën ose të kërkojë falje për mizoritë e Luftës së Kosovës (1998-1999), e cila përfundoi vetëm pasi NATO ndërhyri. Ngërçi aktual dhe mosnjohja reciproke i pengon të dyja vendet të anëtarësohen në BE, pesë anëtarë të së cilës ende nuk e njohin zyrtarisht Kosovën.

Udhëheqësit e mëparshëm kosovarë u përpoqën të angazhoheshin në dialog me Serbinë. Megjithatë, që nga marrja e detyrës në mars 2021, kryeministri Albin Kurti ka sinjalizuar vazhdimisht se bisedimet me Beogradin nuk janë prioritet.

‘Kurtinomics’ dhe Vizioni  Saudit 2030

Në fillim të intervistës sonë, Kurti uroi udhëheqjen dhe popullin saudit me rastin e “Ditës së Themelimit” vjetor të sapo shpallur, e cila do të festohet në Mbretëri më 22 shkurt të çdo viti. Gjatë gjithë diskutimit tonë, ai u shfaq me shpejtësi mbi zhvillimet më të fundit në Arabinë Saudite.

“Unë mendoj se populli i Kosovës, por edhe njerëzit në Ballkan dhe në Evropë, duhet të dinë më shumë për reformat dhe progresin në Arabinë Saudite”, tha ai. “Ne duam të forcojmë bashkëpunimin me Mbretërinë. Është një vend shumë i pasur, si për kulturën dhe historinë e tij, por edhe për burimet natyrore dhe zhvillimin ekonomik”.

Reformat të cilave iu referua Kurti janë ato që po ndodhin sipas planit të Vizionit 2030 të Princit të Kurorës, Mohammad bin Salman. Ai përfshin diversifikimin e ekonomisë për të reduktuar varësinë e saj nga nafta; krijimi i vendeve të punës për të rinjtë sauditë, të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë; futja e lirive sociale dhe reformave fetare të paimagjinueshme më parë; dhe një goditje e pamëshirshme ndaj korrupsionit.

Ndërkohë, Kurti dhe partia e tij triumfuan në zgjedhjet në Kosovë vitin e kaluar bazuar në një fushatë nën  moton “punë dhe drejtësi”,  që u fokusua në krijimin e mundësive për të rinjtë dhe gratë, dhe një premtim për të luftuar korrupsionin.

Ai sheh ngjashmëritë në zhvillimet e fundit në të dy vendet dhe një mundësi që ato të rrisin bashkëpunimin.  Për këtë qëllim, ai ftoi Riadin që të shfrytëzojë mundësitë dhe të investojë shumë në mjedisin në zhvillim në Kosovë.

“Me qeverinë tonë ne po luftojmë korrupsionin,” tha ai. “Nuk ka asnjë tolerancë ndaj korrupsionit. Dhe ne po e rrisim ekonominë tonë. Për shembull, vitin e kaluar kemi regjistruar dy të tretat e eksporteve më të larta se një vit më parë. Të ardhurat buxhetore janë rritur me një të tretën.

“Po kështu xhiroja e biznesit është rritur, ndërsa investimet e huaja direkte janë rritur me më shumë se 50 për qind. Këto shifra tregojnë se Kosova po përparon – dhe mënyra më e mirë për më shumë progres është investimi në progresin tashmë ekzistues.”

Por si funksionon saktësisht marka e tij e “Kurtinomics”? Ai tha se reformat e tij kanë të bëjnë me oferimin e shpresës njerëzve dhe një arsye për të besuar në to.

“Kur njerëzit janë me shpresë, më mirë do të shpenzojnë sesa të kursejnë në ekonominë tonë nëse ajo është në rritje”, tha Kurti. “Sepse, kur prisni ditë me shi në të ardhmen, preferoni të kurseni sesa të shpenzoni. Atëherë kur njerëzit shohin se qeveria nuk është e korruptuar, ata janë më të gatshëm të paguajnë taksa dhe kontribute të tjera. Prandaj të hyrat buxhetore në Kosovë, të hyrat tatimore, u rritën për një të tretën pa ndryshuar politikën fiskale.

“Dhe gjëja e fundit është se administrata tatimore filloi të ketë disiplinë më të madhe se më parë. Lufta kundër korrupsionit dhe krimit ndihmon jo vetëm vlerat e përbashkëta të njerëzve, por edhe shëndetin e ekonomisë. Nga ana tjetër, diaspora jonë, e cila është e madhe dhe veçanërisht e përqendruar në Evropën gjermanishtfolëse, dërgoi edhe më shumë remitanca në shtëpi se më parë.

“Ne kemi krijuar edhe një gjykatë komerciale dhe në këtë mënyrë duam të krijojmë një mjedis të mirë për biznesin. Kosova ka euron si valutë dhe një popullatë shumë të re; mosha mesatare është 30 vjeç, edhe pse jemi popull i lashtë. Ne jemi të vendosur në zemër të Ballkanit, afër tregjeve evropiane. Dhe në të njëjtën kohë, Kosova është një vend që nuk i harron kurrë miqtë e saj dhe dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me të gjitha kombet paqedashëse në botë”.

Lidhur me luftën kundër korrupsionit, Kurti pranoi se qeveria e tij ka një mal për t’u ngjitur. “Korrupsioni në Kosovë ka qenë i lartë në të kaluarën dhe nuk është çrrënjosur fare”, tha ai. “Por ishte mjaft i përqendruar në majë, kështu që nuk kishte efekt rrëshqitjeje. Korrupsioni ishte i përqendruar në krye dhe tani e kemi ndalur, pikërisht në krye, me ndryshimin e pushtetit përmes zgjedhjeve demokratike. Kjo është pika e parë.

“Pika e dytë është se nuk mjafton të mos korruptohesh; duhet të jesh edhe i pakorruptueshëm. Dhe unë mendoj se qeveria jonë është një kabinet ministrash që janë të arsimuar mirë, profesionistë të mirë – njerëz që nuk duan të pasurohen nga politika.

“Ne u themi të gjithë miqve dhe aktivistëve tanë: Kujt i pëlqen të pasurohet shumë, të provojë fatin dhe aftësitë në sektorin privat. Në shërbimin publik të institucioneve shtetërore supozohet të shërbesh. Pra, shërbimi është profesioni ynë, sipas aftësive dhe njohurive tona.”

Duke parë nga e ardhmja dhe mundësitë që e presin Kosovën, Kurti thekson potencialin e sektorit të teknologjisë së informacionit dhe komunikimit, përpunimit të drurit dhe metaleve, bujqësisë dhe energjisë së rinovueshme. Ai shtoi se në rolin e tij si kryeministër, ai pret të angazhohet në mënyrë aktive në promovimin e këtyre sektorëve. [euroasiarewy ; përktheu: ISHGJ]

_________________
Arab News

Arab News është gazeta e parë në gjuhën angleze e Arabisë Saudite. Ajo u themelua në vitin 1975 nga Hisham dhe Mohammed Ali Hafiz. Sot, është një nga 29 botimet e prodhuara nga Saudi Research & Publishing Company (SRPC), një degë e Saudi Research & Marketing Group (SRMG).


Spread the love


Leave a Reply