Misteri rus

Spread the love

Misteri rus

Nga Dr George Friedman [9 maj 2023]

Ka shumë të panjohura për t’u numëruar në luftën e Ukrainës. Nga ofensiva e ardhshme e pranverës deri te operacionet e fshehta të inteligjencës amerikane, misteret janë të shumta. Por ndoshta asnjë nuk është më e rëndësishme se çështja që rrethon Ministrinë Ruse të Mbrojtjes, shtabin e saj të përgjithshëm, Grupin Wagner dhe vendin e Presidentit Vladimir Putin mes tyre. Ky sistem marrëdhëniesh është bërë edhe më i ndërlikuar tani që Ramzan Kadyrov, kreu i Çeçenisë, ka ndërhyrë dhe ka premtuar se do të zëvendësojë Wagnerin në Bakhmut.

Moska e rekrutoi Wagnerin kur nuk ishte në gjendje të mposhtte vetë forcat ukrainase. Wagner është një forcë ushtarake private, teknikisht nën kontratë me një pjesë të qeverisë ruse. Mercenarët që ajo punëson komandohen jo nga ushtria, por nga një civil. Ato numërojnë rreth 25,000 deri në 30,000 – pak më të vogla se forcat e armatosura konvencionale të Rusisë, por jo në mënyrë dramatike – dhe zënë rreth 30 kilometra (19 milje) të vijës së frontit të shumëfishtë mijëra kilometra të gjatë. E megjithatë Wagner është i vetmi kontigjent i forcave ruse që përparon rregullisht në zonat e kontrolluara nga Ukraina.

Përdorimi i ushtrive private nuk është një fenomen i ri dhe Wagner ka operuar në Lindjen e Mesme dhe Afrikë prej vitesh. Por ajo që po bën në Ukrainë është unike. Jo vetëm që po bën luftën e saj, por aktualisht po udhëheq edhe betejën në Bakhmut.

Misteri rreth marrëdhënies së saj me ushtrinë ruse dëshmohet nga një deklaratë e bërë javën e kaluar nga shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, i cili tha se “burokratët ushtarakë” i kishin privuar forcat e tij nga artileria dhe municioni, dhe se për këtë arsye ai po i tërheq ato nga zona dhe duke ia dorëzuar Bakhmutin forcave të armatosura konvencionale ruse.

Beteja e Bakhmutit nuk ka shkuar kurrë mirë, por në këtë pikë, me forcat që tashmë kanë humbur në luftë, fitorja është më pak strategjike sesa politike. Për rusët, humbja ose braktisja e betejës do të dërgonte sinjalin e gabuar për armikun dhe popullsinë e tij. Por ushtria e rregullt ruse nuk ishte në gjendje të impononte vullnetin e saj ndaj Bakhmutit dhe në përgjithësi nuk ka mundur të thyejë forcat ukrainase. Prezantimi i Wagner atje shërbeu për disa qëllime. Ajo rriti madhësinë e forcës që mund të vendosej dhe solli një forcë të pamëshirshme me një mohim të besueshëm.

Në këtë kuptim, prerja e artilerisë dhe municioneve të tjera nuk ka absolutisht asnjë kuptim. (Ka një aluzion konfirmimi nga Moska se po, por raportet ushtarake ukrainase sugjerojnë se zjarri i artilerisë nuk ka pushuar.) Edhe nëse Rusia besonte se ndërprerja e Wagner-it kishte kuptim ushtarak, duke i lejuar liderit të tingëllojë kështu, nuk ka. Ushtarakët dhe zotërit e tyre politikë nuk pajtohen gjatë gjithë kohës, por një përçarje kaq e dukshme është e rrallë.

Misteri, pra, është i dyfishtë. Pse shtabi i përgjithshëm do të dëshironte të gjymtonte Wagnerin? Dhe pse do ta bënte kaq publikisht? Kishte hapa financiarë dhe teknikë që mund ta kishin penguar të ndodhte. Që të ketë arritur deri këtu, duhet të ketë ndodhur një mosfunksionim ose në nivel të stafit të lartë ose në nivel ministrie.

Nëse është e qëllimshme, çfarë mund të thotë? Mund të synohej të ndalonte një grusht shteti që Wagner mund të kishte planifikuar, por një dron mund të kishte bërë një punë më të mirë. Mund të jetë një plan nga elementë në qeveri të lidhur me Wagnerin për të provuar të demonstrojnë se lufta në Ukrainë po humbet, ose të paktën nuk fitohet, nga komanda ruse. Nëse do të mbahej mendimi se komanda e lartë dhe ministrat po humbasin luftën, atëherë reklamimi i irracionalitetit të tyre përmes Wagner-it do të kishte kuptim, duke shtuar potencialisht çdo lëvizje për t’i hequr ato. Nëse Putin mendonte se komanda aktuale po dështon, por se shumë oficerë të lartë e mbështetën atë që ajo të hiqej, kjo memo nga Wagner do të ishte një mjet i shkëlqyeshëm për të vënë në dukje këtë pikë. (Kjo do të thotë, përveç nëse qëllimi është të tregohet se Putini ka humbur kontrollin e situatës.)

Tani për tani, kjo është e gjitha akademike, nëse është ende e rëndësishme. Kremlini duket se është dorëzuar ndaj kërkesave të Prigozhinit dhe duket sikur Wagner do të qëndrojë në Bakhmut. Për më tepër, gjenerali Sergej Surovikin, të cilin Prigozhin e përshkroi si gjeneralin e vetëm të aftë në ushtrinë ruse, është emëruar të lidhet midis Rusisë dhe mercenarëve.

Por pavarësisht se si do të ndodhë kjo, lufta është një problem thelbësisht politik. Nuk ka shkuar siç pritej dhe asnjë aleancë efektive nuk është shfaqur për ta ndryshuar këtë fakt. Në këtë situatë, ose duhet të ndërmerret një ofensivë masive, qeveria dhe Wagner të punojnë krah për krah, ose të përgatiten për një negociatë sa më të favorshme që të jetë e mundur – një që shfajëson lidershipin në zhvillim nga çdo keqbërje.


Spread the love


Leave a Reply