Ambasadori rus: Gjermania ka kaluar një “vijë të kuqe” duke dorëzuar armë vdekjeprurëse në Kiev

Spread the love

Ambasadori rus: Gjermania ka kaluar një “vijë të kuqe” duke dorëzuar armë vdekjeprurëse në Kiev

Prishtinë/Zagreb, 12 shtator – Gjermania “kapërceu Rubikonin” kur filloi të furnizonte Kievin me armët e veta vdekjeprurëse, tha ndër të tjera të hënën, më 12 shtator, ambasadori rus në Gjermani, Sergej Nechayev, në një intervistë për median ruse Izvestia.

Kur u pyet nga një gazetar për të interpretuar “kontradiktat” që Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Bearbock thotë se për shkak të “mungesës absolute të rezervave tona shtetërore” dërgesat në Kiev janë “një arsyetim në vete”, dhe se kancelari Olaf Scholz në të njëjtën kohë thotë se Gjermania mund të marrë përgjegjësinë për forcimin e artilerisë ukrainase dhe sistemit të mbrojtjes kundërajrore, Nečajev u përgjigj si më poshtë:

– Nuk shoh asnjë arsye për të komentuar nuancat e opinionit në koalicionin gjerman në lidhje me furnizimin me armë të caktuara në Kiev. Vetë fakti i furnizimit të regjimit ukrainas me armë vdekjeprurëse të prodhimit gjerman, të përdorura jo vetëm kundër personelit ushtarak rus, por edhe kundër popullatës civile të Donbasit, është një “vijë e kuqe” që autoritetet gjermane nuk duhet ta kalonin, duke përfshirë këtu llogarinë dhe përgjegjësinë morale dhe historike të Gjermanisë ndaj popullit tonë për krimet e nazizmit gjatë Luftës së Madhe Patriotike. Megjithatë, Rubikon është kapërcyer. Pompimi i Kievit me armë, siç kërkojnë aleatët anglo-saksone të NATO-s nga RFJ-ja, është një rrugë që do të duhej ndjekur; ky fakt nuk na shpie askund dhe vetëm që zgjat konfliktin dhe shton viktimat. Shumë njerëz në Gjermani e dinë këtë”.

Ai vuri në dukje se procesi i pajtimit të pasluftës midis popujve të Federatës Ruse dhe Republikës Federale të Gjermanisë tani është “gërryer” dhe se nuk ka asnjë arsye “të besohet se retorika agresive e qeverisë gjermane ndaj Rusisë do të ndryshojë në të ardhmen e afërt”.

Duke folur për krizën aktuale energjetike në Gjermani, ambasadori rus tha se vendi nuk ka kapacitetet e nevojshme për të marrë LNG në mënyrë që të heqë dorë plotësisht nga gazi rus në afat të shkurtër. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se, pavarësisht gjithçkaje, Moska është gati të nisë gazsjellësin e ri Baltik North Stream 2 që nesër, pavarësisht nga fakti se qeveria gjermane vendosi në mënyrë të njëanshme të prishë marrëdhëniet reciproke të dobishme me Rusinë.


Spread the love


Leave a Reply