Avionët ushtarakë hartografikë rusë shkelën hapësirën ajrore suedeze

Spread the love

Avionët ushtarakë hartografikë rusë shkelën hapësirën ajrore suedeze

Prishtinë, 1 maj – Avionët ushtarakë rusë shkelën për pak kohë hapësirën ajrore suedeze, tha ushtria suedeze. Avioni AN-30 fillimisht kishte qenë në lindje të ishullit danez të Bornholm në Detin Baltik mbrëmjen e kaluar dhe më pas fluturoi drejt territorit suedez. Ai shkeli për pak kohë hapësirën ajrore suedeze në jug të provincës Blekinge në Suedinë juglindore dhe më pas u largua nga zona. Antonov AN-30 është një avion i destinuar për hartografi.

Avionët luftarakë suedezë e ndoqën incidentin dhe fotografuan avionin rus. Katër avionë luftarakë rusë shkelën për pak kohë hapësirën ajrore suedeze në fillim të marsit.

Suedia dhe Finlanda fqinje kanë diskutuar intensivisht për mundësinë e anëtarësimit në NATO që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në fund të shkurtit, prandaj Rusia i ka paralajmëruar disa herë. The Times shkroi se të dy, shtetet tradicionalisht neutrale ndaj ushtrisë, ka të ngjarë të paraqesin aplikime për anëtarësim që në fillim të kësaj vere. Ish-kryeministri rus Medvedev, i cili mbetet aleati i Putinit dhe anëtar i qeverisë, tha se pas pranimit të tyre, nuk do të ishte më e mundur të flitej për një “Baltik jo bërthamor”, që në fakt ishte një paralajmërim nga Rusia.


Spread the love


Leave a Reply