Bjellorusia njoftoi stërvitje me grupin Wagner pranë kufirit polak

Spread the love

Bjellorusia njoftoi stërvitje me grupin Wagner pranë kufirit polak

[20 korrik 2023]

Forcat bjelloruse do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta ushtarake me ushtarët e Grupit Wagner pranë kufirit të saj me Poloninë anëtare të NATO-s, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë, raporton Belta.

Wagnerët mbërritën në Bjellorusi pas një rebelimi jetëshkurtër nga një grup ushtarak privat muajin e kaluar. Dje, lideri i grupit, Yevgeny Prigozhin, u pa në video duke u mirëpritur luftëtarët e tij në vend. “Forcat e Armatosura të Bjellorusisë vazhdojnë stërvitjen e përbashkët me luftëtarët PMC ‘Wagner'”, tha Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë në një deklaratë.

“Gjatë javës, njësia e forcave të operacioneve speciale, së bashku me përfaqësuesit e kompanisë, do të kryejnë detyra stërvitore dhe luftarake në terrenin stërvitor Brecki”, thuhet në njoftim. Ministria nuk tha saktësisht se kur do të zhvillohen stërvitjet. Polonia tha se kufijtë e saj ishin të sigurt dhe se po monitoronte situatën, raporton Reuters. Ishte për shkak të mbërritjes së grupit Wagner që Polonia vendosi dy brigada përgjatë kufirit.

Në fillim të korrikut, presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ftoi forcat e Wagner në Bjellorusi për të ndihmuar në trajnimin e ushtrisë së vendit të tij. Thirrja erdhi menjëherë pas rebelimit të dështuar të armatosur nga forcat e Wagner-it kundër Moskës, dhe Lukashenko u tha se ishte një ndërmjetës midis Putinit dhe Prigozhinit. Imazhet satelitore të analizuara nga CNN dhe madje edhe më herët nga BBC tregojnë se Wagnerët mbërrijnë në një bazë ushtarake të braktisur. Në video shfaqen qindra automjete në lëvizje në ish-bazën pranë Asipovici, 80 kilometra në juglindje të kryeqytetit Minsk.

“Mirë se vini djema! Më vjen mirë që ju përshëndes të gjithëve. Mirë se vini në tokën e Bjellorusisë! Ne luftuam me dinjitet! Ne kemi bërë shumë për Rusinë”, thotë një burrë që duket si Prigozhini dhe tingëllon si Prigozhini në një video të postuar dje në kanalet Telegram pro Wagner dhe më pas të shpërndarë në llogarinë e Prigozhin. Vendndodhja e Prigozhin u debatua ashpër pas rebelimit të tij jetëshkurtër. Rebelimi i grupit të tij përfaqësonte një nga kërcënimet më të mëdha për sundimin e presidentit rus Vladimir Putin deri më tani. [GN/ISHGJ]


Spread the love


Leave a Reply